Gard electric contra animalelor de tot felul

Creat de RazvanTi, Februarie 22, 2013, 03:26:57 PM

« precedentul - următorul »

sandupop

Citat din: ceausescu95 din Iunie 03, 2013, 09:50:46 PM
radeam de un prieten ca am zis ca-l pun de cobai,da din pacate am cazut eu.Doare destul de tare dar nu ma afectat.Atunci cand am pus firele alea pe borne cred ca mam agatat cu haina sau nu stiu ce s-a intamplat,da stiu ca nu a fost placut :rotfl: :rotfl: :D :D.
Te-ai lecuit de miere.... =)), ...nu e prea placut, in armata m-am curentat cu fisa centrala de la un SR, eu curatam platinilei și un coleg a dat la automat.... :D... stiu cum e...
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

ciucur

Citat din: ceausescu95 din Iunie 03, 2013, 09:50:46 PM
radeam de un prieten ca am zis ca-l pun de cobai,da din pacate am cazut eu.Doare destul de tare dar nu ma afectat.Atunci cand am pus firele alea pe borne cred ca mam agatat cu haina sau nu stiu ce s-a intamplat,da stiu ca nu a fost placut :rotfl: :rotfl: :D :D.
Eu m-am curentat din neglijenta in Germania desi stiam ca sunt langa un gard electric...
Senzatii tari, ce mai....
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

sandupop

Cum am promis, am reusit sa conving un prieten sa faca un generator de gard electric, a iesit ceva super fain.......  :bravo: poate genera unul sau trei impulsuri pe secunda, cu o baterie de 55AH poate funcționa peste 6 zile. Aici este filmat in functiune:  GENERATOR GARD ELECTRIC si GENERATOR GARD ELECTRIC FINAL Daca ar fi cereri as putea vorbi cu el sa mai faca, ca e foarte ocupat...
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

tatar ady

Super fain merge,asa arata produsul finit?
Ce voltaj scoate si cat ar costa unul?

tatar ady

Si curenteaza?a avut careva curajul sa-l incerce ? :P

sandupop

#35
Citat din: tatar ady din Iunie 17, 2013, 10:20:53 PM
Super fain merge,asa arata produsul finit?
Ce voltaj scoate si cat ar costa unul?
Așa arată varianta finala, gata de conectat la baterie sau la o sursa de 12V.
Consumul in stare de asteptare, adica fara sa facă scântei sau sa fie atins ceva de fir,  este foarte mic, eu am zis ca tine 6 zile la consum maxim, dar poate tine si o lună,  fara sa incarci bateria. ( depinde si de baterie, un  coleg de pe alt forum are baterie de 96 AH si ține mai mult de o luna)
Scoate impulsuri de 17-20000 de volti, e tare fain mai ales ca este construit cu componente de calitate..pretul este de 250 lei la care eu am adaugat 80 de lei firul si izolatorii. De acum il invit pe Martinica la .....miere.
@tatar ady  Am auzit ca pe Magherus, ursul s-a indragostit de miere,  a făcut ravagii printre stupii din zonă.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

RazvanTi

 :uimit: CAAAAAT?!?!?!? :uimit:
piesele folosite nu valoreaza mai mult de 5 lei nici batute. hai sa zic asa cu MAAAARE indulgenta 10 lei.
nu stiu cat e bobina de inductie noua, dar in mod sigur nu e 200 ron (la un depozit de dezmembrari iei una sehash la un pret de nimic)
am spus 200 ron ca i-am dat "prestatorului un castig" de 40 ron.
cine ti l-a facut TE-A ARS RAU !!!!!
halal prieteni... :qp: imi pare rau...

LE: Astea toate de mai sus daca nu cumva vrei TU sa ne arzi pe noi sa-ti iasa si tie "de-o maslina"  :nono:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

marian_6777

Razvan ai mare dreptate. Adevarat, este lucrat foarte frumos, dar aici se cauta un lucru util si ieftin pentru ca nu il duci la expozitie. Se poate lucra si cu componente recuperate, un Lm555 costa 50 de bani, 2n3055 intre 1,35 lei si 7,50 lei depinde de unde il cumperi si de producator. Rezistente, condensatori, o placuta de cablaj pentru teste plus bobina de la dezmembrari... sa zici cu totul vreo 30 lei. Prieten? :qp: 
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

sandupop

La comentarii sunteti tari de tot,.... lasa ma sa mai traiasca si altii.....la urma urmei fiecare face ce vrea dar cele din comert cu 400-500 de lei credeti ca au alte componente..
@razvan Ti ......nici pe departe nu am de gand sa va "ard", aici ai cam fost cam tendentios, pur si simplu l-a facut pentru mine si am  avut sa ma laud si eu, am luat teapa.....lasa ca nui un capat de lume, macar arata ca un aparat adevarat.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

vranceanul

Daca functioneaza si te poti folosi de el este ok. Si eu am luat teapa aici printre forumisti si nu ma plang, sa fim sanatosi, ca tepari sant la tot pasul, numai oameni seriosi NU.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

sandupop

Am scris in prima postare ca as putea vorbi cu prietenul meu sa mai faca ....dar cred ca renunț la idee, eu nu fac afaceri din asa ceva ...am avut intentia doar sa mai ajut pe cate unul daca pot... dar mi-a trecut. Imi pare rau ca am deranjat pe titanii....tehnicii.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

tatar ady

Domnule Marian,daca puteti face un aparat care sa semene cu acesta prezentat de domnu Sandu si sa fie mai acccesibil(100-150ron)sunt interesat si cred ca multi alti.
Pretul este intradevar marisor pt componentele ce le contine si faptul ca este prieten cu domnu Sandu dar cam acesta este pretul pe piata second.
Am doi prieteni care au luat tot ceva asemanator si au dat 300 respectiv 350.

RazvanTi

mariane eu am zis de 5 lei in ideea sa folosesc in loc de 2N un MOS-FET (mai elegant si mai solid)
uite, ca sa nu se mai supere nimeni, o sa fac o lista de preturi cu linkuri catre magazinele cu componente electronice si o sa vedeti de ce m-am ratzoit asa de tare...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Tamu

La ce frecventa lucreaza sa pui un MOS-FET !? :) 2N3055 este super sanatos daca are si putin radiator. Bistabilul se poate face cu 2 tranzistori, 4 rezistente si 2 condensatori. Sau cu un CI 555. Iar in locul bobinei de inductie auto merge f. bine si un trafo de linii din tv-urile cu tub cinescop. Cred ca cel mai scup element este cutia. :)
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

marius_vfp

#44
tamu . prefer sarma decat bipolarul saracu batranu 3055.

intradevar costul pieselor nu e chiar mare dar manopera le acopera , mai ales atunci cand pleci de la ZERO , si daca nuti iese din prima e jale .

incerc sa atasez o schema mai jos .

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva