dispozitiv de gaurit rame si introdus capse

Creat de uve, Februarie 22, 2013, 05:49:59 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Daca targul de la Faget va fi in aceeasi zi cu cel din Tg.Jiu, unde crezi ca vor fi comercianti mai multi ??? E vorba si de vechime. Cu cat e mai cunoscut cu atat mai multi sunt.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

 
Aşa ar trebui să fie.
Dar "lumea" şi "novicii" nu sunt tentaţi de distanţele mari...

mausica

Modelul vechi de dispozitiv este ok pana la un anumit moment. La cel care il am eu (de la Uve) oricat am incercat nu reusesc sa fac o gaurire si capsare verticala. Daca am incercat sa scot mai mult acele in afara nu mai sta in bucse...acele stau putin sucite (oricat le-as regla si strange) iar in momentul actionarii manetelor se vede clar ca acele nu bat pe canal.....au abatere(nu pastreaza aceasi directie de la inceput pana la sfarsit). Nu stiu cum sunt noile modele insa asta are cateva neajunsuri.
Nimic nu e intamplator ,totul se intampla cu un scop !!!

uve

In multe postari sau comentarii la filmulete am specificat faptul ca daca se faloseste dispozitivul pentru insarmare verticala , cuiul nu va strapunge in totalitate leatul superior . Cuiul iese 14 mm din suport deci este fixat si strans in bucsa elastica pe 5,8- 6 mm. Daca am pus cuie (ace rulment) rectificate , mai lungi, ele trebuie sa fie de 22 mm inafara suportului. La aceasta cota acul tinde sa urmeze fibra si nu a dat rezultatele asteptate. Deci recomandarea mea este sa folositi dispozitivul la insarmare verticala doar daca va satisface o gaurire pe o adancime de 14 mm si fixarea capsei, urmand ca perforarea completa sa fie facuta ulterior cu o alta scula. Inca studiez posibilitatea perforarii complete folosind vibratiile de frecventa mai mare. Vedem ce va iesi. Momentan  sunt preocupat de realizarea unui aparat de tratarea varoua (cu fum) cu parametri mult imbunatatiti .
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

mausica

Asta inseamna pierdere de timp.....sa gauresti cu el si sa revii ca sa faci perforarea complecta cu alta scula !!!
Mama lor de scule. Astea is de hobby


Nimic nu e intamplator ,totul se intampla cu un scop !!!

oroles

 Nu stiu cat de eficienta e scula lui uve, insa eu am dat gauri la 175 de rame in circa 2 ore, folosind bormasina, un burghiu subtire si o laterala sablon.  Faceam cate 3 laterale simultan. Introducerea capselor o vad ca pe un moft. Folosind sarma zincata mai grosuta nu se taie gaura, nefiind nevoie de capse. Apropo, la ramele la care am folosit sarma de inox ( de fapt era o sarma nichelata, nu de inox) de la Apiluk mi s-au taiat din cauza tratamentului cu sulf.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

relutu

Te înșeli Oroles,este f eficienta.si eu gauream cu bormasina dar acum am renuntat.

oroles

Relutu, nu ma fa sa fac concurs cu tine. :) Pacat ca nu mai am laterale de gaurit. Eu zic ca randamentul este asemanator. Pana asezi rama in dispozitiv, o scoti, bagi alta. Eu cu bormasina dau gauri in 3 rame dintr-odata.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Eu cu dispozitivul lui uve dau 5 gauri simultan(si daca vreau, in acelasi timp bag si capse)... fa si tu la fel!  :P

oroles

Nu, da daca ma suparati imi fac sablon subtire din tabla si dau gauri in 4 rame dintr-odata. :P
Nu contest eficienta, insa la stupine mici nu se justifica cheltuiala atat timp cat ai o bormasina la indemana.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Vyktor

Daca faceti concurs am eu vreo 100 de rame de gaurit. Vi le pot imprumuta  :P

romikele

Tu ai dat bani pe bormasina, eu dispozitivul l-am primit cadou!  :P :limba:

oroles

Bormasina am dat 75 de lei pe ea de Black Friday. Am fost prost ca gresisera preturile cei de la Emag la produse si gasisem una la 24 de ron dar am zis ca "Cine stie ce chinezarie mai e si asta!".
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

#193
Eu am "prins" un ssd de 120 de giga cu 99 de lei, de la 270...(ĂSTA!) desi nu mai era pe stoc, am primit confirmarea comenzii si piesa dupa ce si-au actualizat stocul.
Respect eMAG !!!


AAA! Era sa uit!
Am doua dispozitive, sa vezi productivitate daca le folosesc pe ambele simultan!  :rotfl:

relutu

Citat din: romikele din Mai 07, 2015, 09:51:50 PM
Eu am "prins" un ssd de 120 de giga cu 99 de lei, de la 270...(ĂSTA!) desi nu mai era pe stoc, am primit confirmarea comenzii si piesa dupa ce si-au actualizat stocul.
Respect eMAG !!!


AAA! Era sa uit!
Am doua dispozitive, sa vezi productivitate daca le folosesc pe ambele simultan!  :rotfl:


Nea Mihai,faci si cu piciorele =))