dispozitiv de gaurit rame si introdus capse

Creat de uve, Februarie 22, 2013, 05:49:59 PM

« precedentul - următorul »

uve

Pentru a putea expedia cele zece seturi de manere promise va rog sa- mi trimiteti pe privat , adresele unde vor fi livrate . Va multumesc !
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

fiug1970

"ma bucur ca ai redus totul la discutii constructive.
altceva decat asta nici nu a fost."
Fiindca tot vorbeam...discutii(cum ar zice un col.in rezerva cunoscut mie)
Cat despre facultati...a curs multa cerneala pe Dunare pe tema asta si n-are rost.
A fost doar o parere si trebuia luata ca atare.

RazvanTi

Citat din: fiug1970 din Martie 19, 2013, 10:52:39 PM
...Cat despre facultati...a curs multa cerneala pe Dunare pe tema asta si n-are rost...
cand aducem vorba de facultatile la plic gen bioterra sau mai stiu eu ce alta gaselnita DA sunt de acord cu tine.
cand vorbim de Politehnica cu profi dusi cu pluta care te pica din cauza zecimalei a2-a dupa virgula ca e gresita NU mai sunt de acord cu tine.
si exemplele pot continua (ca numai de de-astia am avut parte- si nu ma plang ca mi-a prins bine)... :hi:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

fiug1970


uve

Cele zece seturi de manere si 100 de placute promise sunt impachetate .Luni dimineata , cand se va deschide urdinisul atelierului i-si vor lua zborul ,pe aripile postei romane,spre beneficiari ,pentru incercari. Sa le incercati sanatosi si sa le folositi sanatosi .Puneti gorobetii sa traga de ele ,bagati-le in saramura (va apartin) , faceti-le teste si apoi dati "verdictul " .Garantie 50 de ani , peste 25 sa le aduceti la o revizie (tot gratuita)! :hi:
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

jenica67

        Sa traiesti, sa fi sanatos, si vei avea parte de reclama cuvenita.  :thanks:
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

jenica67

#66
     domnu uve, multumesc frumos, azi sunt deja posesorul a 5 perechi de suporti de prindere din tabla de inox, doua maniere de ridicare vopsite in verde, si inca 3 piese de lemn frumos strunjite, precum si un leat lateral de rama, capsata ca monstra. Deasemenea am primit si holsuruburile de prindere, deci livrare completa, foarte ingrijit executate.   :thanks:  :bravo:
    Astept timpul frumos, sa le montez pentru probe.
    Pentru a tine un timp indelungat, cred ca trebuie sa le ud, la prima intalnire cu constructorul.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

xvader

destul de draguta ideea. o sa-mi fac si eu cateva buc sa le incerc

Mircea77

Domnule uve va multumesc mult. Astazi a sosit coletul. Un gest elegant din partea dvs si in acelasi timp binevoitor.
Sanatate multa si spor in tot ceea ce faceti.

pharaonu75

Si la mine a ajuns astazi coletul!
Imi place ceea ce am vazut! Desi nu era neaparat necesar, Uve a pus in colet si holz-suruburi si un imbus! O nota foarte buna pentru el!
Sambata ajung la stupina si voi monta manerele!

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

uve

Ma bucura faptul ca au ajuns coletele cu manere cu bine (o parte din cele 10 seturi).Ideea a fost de a fi testate de forumisti "alesi " aleatoriu de forum, pentru a le introduce pe piata.Sper ca vremea sa tina cu noi pentru a fi montate si testate .In colet am pus suruburi lemn(holzsuruburi) pentru montat manerele. Daca dvs credeti ca grosimea peretelui stupului sau calitatea acestuia impune folosirea suruburilor cu filet metric , doua bucati in partea inferioara a placutei , eu am pus in colet si piulite cu gheara (de model ca n-am avut mai multe) si piulite dublu filetate M6 + cheie hexagonala (imbus). Suruburile ,care se gasesc destul de usor , trebuie alese in functie de grosimea peretelui stupului. Dupa cum ati vazut, distanta axului manerului de lemn si peretele stupului este minima (cat sa incapa lejer ambele maini) ceea ce face ca efectul de rotire si deci de smulgere a suruburilor inferioare sa fie mic, deci ar trebui sa tina numai suruburile de lemn . Este imposibil ca simultan sa se smulga suruburile inferioare si sa se foarfece cele superioare .In colet am mai pus niste manere strunjite care pot fi utile la pila sau altceva (au ramas de la o comanda de export). Tot asa a mai ramas niste teava cromata fi 60 de la picioare de masa ,lungime 180 mm(de la scurtarea picioarelor) , au fost 3200 si cred ca mai sunt vreo 1000 . Daca cineva le poate folosi la stupi i le dau cu placere(pacat sa ajunga la fier vechi).
Multumesc pentru mesajele private !
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

sandupop

 ^:)^ ^:)^Si eu am primit coletul :thanks: :thanks: :thanks: :thanks: Frumos impachetat, excelent executate, Kit complet...am ramas placut surprins.Multumesc UVE. De abia am asteptat sa le montez, in poze se vede ce bine arata. Cat despre greutatea suportata...trebuie sa fi barbat sa poti indoi un asemenea suport.... =D> =D> :beer: :beer:

@ uve Te rog sa ma programezi pentru data de 04. aprilie. 2038, la prima revizie gratuita promisa =)) =)) =)) =)) =)) sa fie pe la orele 12...
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

tatar ady

Super tare invetia. =D>Foarte utila si rezistenta din ce se vede pe poze.Felicitari si spor la comenzii. =D>

romikele

Citat din: uve din Martie 30, 2013, 11:38:03 PM
Cele zece seturi de manere si 100 de placute promise sunt impachetate .Luni dimineata , cand se va deschide urdinisul atelierului i-si vor lua zborul ,pe aripile postei romane,spre beneficiari ,pentru incercari. Sa le incercati sanatosi si sa le folositi sanatosi .Puneti gorobetii sa traga de ele ,bagati-le in saramura (va apartin) , faceti-le teste si apoi dati "verdictul " .Garantie 50 de ani , peste 25 sa le aduceti la o revizie (tot gratuita)! :hi:

Au ajuns si la mine, abia acum am reusit sa iau coletul de la posta.
Ambalarea si prezentarea de nota 10+
Sa vedem si testul...  :smile:  :hi:

uve

Ma bucur ca au ajuns cu bine manerele si la Ramnicu Sarat.Sunt curios sa vad daca va face cineva testarea cu 1000 de kg. Daca nu, o sa o fac eu .
In alta ordine de idei , vreau sa va spun ca dispozitivul de gaurit si introdus capse , cu actionare manuala , a intrat in linie dreapta . Maine , un apicultor "albanez" va face ultimele testari :cu laterale rame nemontate ,  cu rame montate, noi sau refolosite (a fost o cerinta a multora care vor sa treaca de la sarma zincata la cea de inox 0,4) . Am facut testari privin introducerea a 5 capse in speteaza superioara (lungime 470 mm) pentru insarmare verticala , rezultatele sunt multumitoare. Nu sunt foarte incantat ca dupa introdus capse mai trebuie gaurit cu burghiu de 2 mm , desi merge destul de repede , capsa nu se invarte si nici nu este dislocata . O sa vad in ce masura otelul de arc rezista la lungimea asta (la cel prezent sunt role de rulment cu ace )
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231