dispozitiv de gaurit rame si introdus capse

Creat de uve, Februarie 22, 2013, 05:49:59 PM

« precedentul - următorul »

uve

Multumesc pentru pareri si sugestii.
Tabla are grosimea de 1mm si este de inox. Rezistenta inoxului la ambutisare este mult mai mare decat la tabla obisnuita (de fier). Ambutisarea se face pe presa . Are 4 gauri date destul de aproape de linia de ambutisare .Prinderea de stup se face cu suruburi de lemn , H 4,5 x 25 pentru grosimea peretelui de 30 mm . Pentru grosimea de 20 mm se poate prinde cu 2 suruburi M6 x 20 la partea inferioara + piulite M6 cu gheare (pe interior) si 2 suruburi lemn in gaurile superioare. Cu un cantar electronic agatat in furcile unui stivuitor o sa fac testari la smulgere si indoire a tablei la un unghi de 45 de grade fata de verticala.
Oricum , 10 perechi manere mobile si 100 placute fixe (pentru 50 stupi)o sa le trimit gratuit in tara la 10 apicultori pentru testare. Inscrierea numai pe forum . Ideal ar fi sa se inscrie din toate zonele tarii . Ce vad ochii crede inima .

"Am gasit unul la o instalatie de scos caucicurile de pe jante ( de alea de la vulcanizare) dar este blocat o sa incerc sa-l desfac..  "
Domnule sandupop ,daca nu ati desfacut inca cilindrul blocat , puteti desface capacul in care se gaseste tija , turnati putin ulei (de motor , cutie sau compresor)si bagati aer la capatul nedesfacut . Pistonul va iesi singur afara . In mod normal in interior n-ar trebui sa fie rugina . Daca sunt probleme ma puteti contacta fara rezerve .
" nu sunt singurul "carcotas""
Totul este perfectibil !Nu ma astept ca toata lumea sa treaca pe modelul meu de maner.  :)
Din discutiile constructive apare progresul.
"Adevăratele greutăți pot fi depașite. Doar cele imaginare sunt de neînvins."

Theodore V. Nail
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

pharaonu75

Citat din: uve din Martie 17, 2013, 09:56:11 PM
...
Oricum , 10 perechi manere mobile si 100 placute fixe (pentru 50 stupi)o sa le trimit gratuit in tara la 10 apicultori pentru testare. Inscrierea numai pe forum ...

Pai arunca vreo cateva si pana la mine, la Slobozia!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

RazvanTi

ma bucur ca ai redus totul la discutii constructive.
altceva decat asta nici nu a fost.
si ca sa fiu si mai carcotas daca tot trimiti la slobozia lui pharaonu' poti sa-mi pui si mie tot la slobozia cateva  =))
in acelasi colet si ne batem noi aici pe ele  :razz:
cel putin o sa ai o parere filmata a celui mai pesimist dintre toti : MOI  :rotfl:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Porfy66

Eu sunt convins ca sunt destul de bune... Dar daca tot vrei sa "imparstii" cateva prin tara ma bag si eu la testare. Am stupii in nord-estul extrem... La nord de Dorohoi...
:hi: :hi: :hi:

uve

e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

romikele

Daca se "ratacesc" si pe la Rm. Sarat cateva, le voi testa de sa le iasa inoxu` din ele  :razz:

stefanescu

Fa bine si nu trimite la carcotasi. Trimite celor care te sustin  :D
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

sandupop

Da in "secuime" ce are? aici se pot testa cel mai bine manerele, in Harghita, ... centrul tarii,... s.a.m.d. ! Glumeam,  dar le-as incerca si eu.
In privinta cilindrului este in starea de "inmuiere" cu ulei , azi dupa ce vin de la serviciu 0 sa incerc sa il desfac asa cum mi-ati sugerart.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Mircea77

Si pe mine ma intereseaza manarele. Desi este un gest bine intentionat, m-ar interesa chiar si contra-cost pentru ca mi se pare un sistem ingenios si simplu.

jenica67

#54
        Daca nu ai incheiat lista, ma bag si eu pentru test la Resita. Eu zic ca din tabla de 1 mm sunt suficient de bune, nu asi merge pentru mai groase, daca sunt de inox. Si sunt sigur, ca daca soliciti tabla pentru a ridica de un singur manier, cu 100 de kg nu cedeaza.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

tassevasi

 Eu nu ma bag  ca aici sunt dispozitive de gaurit  , nu minere de transport stupi, eu le folosesc pe ale mele "tiganesti". :)

sandupop

Citat din: tassevasi din Martie 18, 2013, 10:56:02 PM
Eu nu ma bag  ca aici sunt dispozitive de gaurit  , nu minere de transport stupi, eu le folosesc pe ale mele "tiganesti". :)
Si astea sunt bune, mai ales ca au rezistat atatia ani, in fond fiecare cu ce s-a obisnuit. In zilele noastre si manerele la stupi trebuie sa fie mai ...coool :D(sa nu va fie cu suparare .... dar l-am auzit de multe ori)
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

fiug1970

Razvan Ti,manerele in sine sant perfecte,asi zice ca sant 80%din tot sistemul.
Tabla de inox e mult mai dura decat tabla din otel(la aceeasi grosime vb.)
Ambutisarea este procesul de deformare plastică a unui corp de grosime mică, în comparație cu celelate dimensiuni, pentru obținerea unui corp care să prezinte o cavitate. Deformarea fără încălzirea prealabilă a corpului se numește ambutisare la rece, folosită în special pentru corpuri de grosime relativ mică (table, platbande, etc.). În cazul în care corpul este prealabil încălzit, deformarea se numește ambutisare la cald, metodă folosită mai ales pentru corpuri cu grosimi mari sau având duritatea ridicată, în vederea obținerii unor corpuri cu formă simplă, fără unghiuri ascuțite.
Deci este o modificare de forma si structura a unei mase de metal.
Merita incercate!Numai asa se poate afla daca sant fiabile sau nu.Negatia nu semnifica progres!!
Mie imi pare rau ca nu ma pot inscrie in cursa :sad:

pistol28

Manerele la stupi  in acest sistem sunt OK.

Ar fi doua inconveniente minore:
-prinderea de jos, pe lada, sa se faca cu surub si piulita, pentru rezistenta;
-dar pe acestea (in interior) iarna vor condensa vaporii de apa mult mai usor si va fi apa in stup (s-ar putea  izola termic piulita/surubul din interior ).


M-a inscriu pentru testsrea manerelor (convins ca sunt durabile si eficiente)
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

RazvanTi

Nenea Fiug 1970
una din cele 4 facultati ale mele (mai exact prima) este despre mecanica pura(facuta la UPB). deci stiu mai bine decat ai explicat tu ce e aia o deformare plastica si de asemenea despre rezistenta materialelor.
de fapt le cam mananc si acum dupa 12 ani pe paine la micul dejun  :D
eu nu am vorbit aici in necunostinta de cauza.
ramane de vazut si de testat pe viu desi...
om vedea  :hi:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro