dispozitiv de gaurit rame si introdus capse

Creat de uve, Februarie 22, 2013, 05:49:59 PM

« precedentul - următorul »

silvius

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 20, 2014, 11:48:25 PM
Desi am fost printre primii cumparatori, daca nu chiar primul, eu sunt foarte multumit de dispozitiv.
Este drept, nu am vazut la lucru varianta imbunatatita, dar o voi vedea la targ la Sighisoara.
Dispozitivul, chiar daca este model vechi, este extraordinar si are un randament ridicat.

Problema mea ai ca l-am imprumutat pe la unul altu' si l-am primit aproape de fiecare fie cu cateva chestii in minus sau cu tot felul de improvizatii ....
PS: merge foarte bine, ai foarte productiv
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

silvius

Daca veniti la targul de la Cluj anul viitor ma inscriu cu una bucata updatata :)
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

mausica

Citat din: uve din Octombrie 20, 2014, 10:34:59 PM
Citat din: silvius din Octombrie 10, 2014, 09:54:16 AM
Domnule Uve un fel de buy back se poate face cu dispozitivele dumneavoastra?
As vrea sa inlocuiesc dispozitivul vechi cu unul nou ....
Varianta actuala a dispozitivului nu mai prea seamana cu cea initiala. M-am straduit in permanenta sa imbunatatesc parametrii de functionare si fiabilitatea.Sugestiile venite din partea utilizatorilor mi-au fost de mare ajutor (cel mai bun proiectant este clientul ) Din respect pentru apicultori (si mai putin pentru cei care-l copiaza doar) o sa pun un filmulet cu varianta actuala , cu distante reglabile intre gauri .cu ultimele modificari . Studiez varianta de a livra posesorilor primei variante, un kit care sa le permita actualizarea performantelor , cu costuri minime .

Ar fi binevenit o filmare in care sa aratati cum ati reusit sa rezolvati problema spanului ramas pe spatele lateralei la gaurire(pt ca acolo dupa gaurire nu se elimina bine si mai trebuie bagata o sula sau un cui ca sa maresti gaura pe iesire).Cat despre al face mai bun ar fi un lucru f bun.Se intelege ca ideeea unui buy back nu e prea viabila insa o actualizare ar fi deosebit de binevenita pe partea tehnica,ca sa rezolvam aceste mici neajunsuri.La mine momentan cel mai mare neajuns e cel care l-am descris mai sus,in rest nu pot sa ii bag de vina nimic.Poate ma ajutati sa rezolv aceasta problema rapid .
Multumesc
Nimic nu e intamplator ,totul se intampla cu un scop !!!

uve

#168
La inceput de an urez tuturor apicultorilor multa sanatate , impliniri,noroc , vreme prielnica si butoaie pline ! Sper ca filmuletul sa fie util .

http://youtu.be/dLp6Vagepqs
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

romikele


marian sima


dan sebastian

Foarte buna ideea de a-l imbunatati. Asa se naste perfectiunea.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

roi_ag

 =D> UVE ! Folosesc capsatoarele si alte dispozitive prezentate de ceva ani dar tot am invatat ceva !

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

roi_ag

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 02, 2015, 03:54:22 PM
Ce ?
Cadrul de asamblat rame care este imbunatatit ,dispozitivul pentru sarma , dispozitivul de
fixat rama care se insarmeaza si mai multe dar cate si mai cate ,tu vrei sa le stii pe toate?
Sunt multe de "furat " de la UVE !  :nod:

dan sebastian

Macar din apicultura e bine sa le sti pe toate.
Si eu folosesc cadru de rame si capsator. Am luat ideea de pe youtube de la dan margarit si am adaptat-o in varianta mea. Pe domnul Uve l-am gasit mai tarziu cu dispozitivul de perforat leaturi. Sistemul de incheiat nu l-am vazut. Sa puna mai jos un link daca are timp.
Folosesc 2 bormasini bosch cu acumulatori pt perforat cu burghiu de 1,7 mm grosime.
Daca trece pe la targul din tg jiu in martie o sa pot discuta pe viu cu dansul.
Respect oamenii inteligenti care creeaza ceva nou si util.
Am vazut copii jalnice dupa dispozitivul lui, dar as prefera sa vad originalul, nu o clona.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

uve

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 02, 2015, 05:05:53 PM

Daca trece pe la targul din tg jiu in martie o sa pot discuta pe viu cu dansul.

Programul era stabilit sa ajung anul acesta la Tg Jiu in 21-22 martie. Astazi am primit un mesaj pe telefon ca targul de la Faget va fi la aceeasi data (initial era pe 14-15 martie). Vedem cum va fi .
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

dan sebastian

Si anul trecut, 2014 a fost o suprapunere. As prefera sa nu mai fie dubluri la targurile apicole, pt ca ar fi bine si pt cei care vin sa vanda si pt cei care cumpara. Intr-un anumit weekend sa fie doar un targ apicol pe tara. Poate visez degeaba. Organizarea tine si de altii.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 07, 2015, 08:46:22 AM
... Poate visez degeaba. Organizarea tine si de altii.
Cred că ţine în primul rând de calendarul apicol...
Îmi pare că sunt tot mai mulţi doritori de a organiza târguri, în special primăvara, aşa că "suprapunerea" devine/a devenit inevitabilă mai ales în lipsa unui dialog între organizatori !

Eugen B