Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

stefanescu

Prinderea plistrenului de lemn se face cu rozete. Scrie pe Google: prindere polistiren pe osb si ai sa le gasesti.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

Cristel

#1396
Spuma si fluturasi

"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

dan sebastian

Multumesc pentru sfaturi. Cred ca optez pe spuma plus holzsurub. Nu pot pune rozete pt ca vine tabla deasupra si nu trebuie gaurita. Eventual sa tai rozetele la dimensiune un pic mai mica decat nivelul tablei, sau sa plachez cu polistiren inainte de a pune tabla, sa tai la nivelul 0 plasticele si apoi tabla.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

stefanescu

Cand strangi cu holtsurubul rozeta intra in plostiren. Rozeta va fi la nivelul polistirenului. Nu ai nevoie de spuma. Pui tabla peste...Bani cheltuiti aiurea
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

dan sebastian

Nu trebuie sa depaseasca varful holsurubului grosimea scandurii de lemn, 2.5 cm. Aici vad singura problema. O sa gasesc o solutie.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

De vreo 3 luni lucrez la un atelier, un spatiu de 6/6 m impartit in 2 incaperi, o baie de 2/3 m si restul in L pt mine. Incepe sa prinda contur.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

De ieri 9 sept de cand le-am zidit.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

Hmm...cam blochezi puţin geamul casei dar cred că ştii asta !
Spor la treabă !!!

dan sebastian

Pe partea de vest il blochez un pic, de asta am lasat spatiu 1 m intre cele 2 cladiri, dar pe partea de sud, este geam pe toata dimensiunea peretelui 3.3m/2 m. Am reusit aseara sa torn si 2 stalpi.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

E mijlocul lui septembrie si am visinul inflorit ! Sper sa fie toamna lunga sa se coaca fructele !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

NYK74

Dane vezi cã dacã se coace fructele,trebuie sã ne chemi la o vicșinatã,  :wink:

Closcutz

Sa se formeze fructele sunt șanse mari, dar sa se și coacă deja e prea de tot.

dan sebastian

#1407
Asta ar fi cireasa de pe tort ! Am observat si la un mar. Diferenta e ca acum am tot visinul inflorit. Am ramas uimit de unde aduc polen de anumite culori. De la anomaliile acestea. Nu am idee daca o avea si calitatea aluia din primavara. Oricum anul acesta au fost si visine si mere. Va zic peste 1 luna daca am fructe sau in 2019.
In weekend am adus si ultimii 21 de stupi din pastoral acasa.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Azi am zidit pt prima data fara meserias. Materialul stiam sa-l fac dar e alta distractie sa-l pui drept si sa respecti verticalitatea.
La stupi continui cu restrangerile pt impachetare.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tinumaftei

Vezi, sa propolizezi bine cărămizile!