Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Nu e uscată. Panourile le las apoi la uscat. Fiind de 26 mm grosime nu cred că se mai curbează.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Paraschivescu Teodor

Macar dupa ce faceti panourile strangegi bine cu chingi si puneti greu deasupra.Sa aiba sipca I tre idle.

ciucur

Citat din: dan sebastian din Mai 21, 2016, 08:00:42 PM
Lupta impotriva varoua continua si in sezonul activ. In plus solutia caspiana clasica e consumata cu placere.
Ati gasit varroa pe puietul de trantor?
Eu am taiat mult puiet de trantor dar nu am gasit niciun varroa.
Asta nu inseamna ca nu exista...
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

bucovineanu

Daca scandura  este verde, debitata recent, panourile se vor deforma. In plus lipirea la imbinari va fi putin rezistenta, cleiul nu adereaza de scandura imbibata cu apa.

dan sebastian

Ieri am dat cu taktik. Este varoua, chiar dacă am tot executat trântorii.
Nu intentionez să le imbin imediat. Am prins oportunitatea, am găsit scândură și meseriașul cu nevoie de cash și îl pun la treaba cât timp apuc. Mâine sper sa le termin. Apoi las panourile în pace cel puțin până pe toamna.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Scândura e dintr-o bucată de 33-35 cm lățime. Nu imbin nimic. Abia după ce se usucă.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

andrei_georgian

 :hi: Chiar si asa ai grija cu ea mai ales ca este trasa deja, o stivuiesti cu distantiere si pui greutate pe ea altfel o sa se curbeze ca acordeonul  :rotfl: scandura si cu umiditate de 17-18 % in special cea rindeluita se curbeaza de zici ca nu-i adevarat si crapa mult mai usor decat cea nerindeluita  :nod:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

bucovineanu

Mult mai bine era daca era stivuita fara sa fie rindeluita. Asa cum a zis si Andrei scandura rindeluita se deformeaza mult mai usor. Daca nu e rindeluita si se curbeaza, prin rindeluire se corecteaza acest lucru.

oroles

Citat din: dan sebastian din Mai 25, 2016, 11:03:29 PM
Scândura e dintr-o bucată de 33-35 cm lățime. Nu imbin nimic. Abia după ce se usucă.
Trebuie uscata bine,  in aer liber, in zone expuse vantului si curentilor pentru a nu se crapa. Cand e din bucati asa de late exista riscul de a se crapa peretii stupului daca nu e suficient de uscata. La 33 de centimetri nu e chiar suficient, ca oricum la prelucrare se mai pierde un centrimetru sau un 0.5 macar.
Cum au zis si colegii, scandura se pune dreapta cu distantiere (preferabil de aceeasi grosime) intre ele. Eu sunt obsedat de acest aspect si sa stii ca prinde bine la prelucrat. Nu ai de dat mult la abricht...

Uite cum le pun eu:



Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Multumesc de sfaturi !
Azi am continuat munca cu cei 2 baieti de la atelier. Au terminat de debitat la doua dimensiuni 48.8 mm / 32.5, si 28.7 mm / 32.5 mm. Am tras 2 randuri de falturi la toate, apoi la cele mici inca 2 laterale la freza de 26 mm exact cat sunt peretii (platuire). La 11:30 eram gata cu toatul inclusiv incarcatul. Mi-au iesit 63 laterale mici si 58 si ceva laterale mici.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Pretul pt prelucrare cred ca e decent: 150 manopera, 3 kg motorina sa aibe sa dea pe masa de circular si abricht (15 lei), 25 lei spaga la angajat ca sa lucreze cu simt de raspundere cand nu era atent patronul.
Total 565 lei plus doua drumuri de 20 km dus intors, unul cu masina mica si celalalt cu camioneta.
Pt. 25 - 32 roiuri de 6 rame, grosime de 26 mm blana, si 2 falturi eu zic ca e mai mult decat ok. Vine in jur de 20 lei cutia fara fund, podisor si capac.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Paraschivescu Teodor

Domnu Dan mare grija mai ales ca ati facut debitarile la cota lemnul lucreaza de la o zi la alta sa nu zic de la ora la ora . Sper din tot sufletul sa nu am dreptate dar va va fi mai greu sa corectati acum.

apivasmob

Mai fratilor voi nu ati inteles ca acea cherstea este uscata.
Sanatate tuturor apicultorilor

dan sebastian

Cheresteaua pe care am luat-o direct din depozit este stata pe stoc de anul trecut. Nu e uscată în uscător. E un pic zvantata, la câte ploi au fost în primăvara asta. A fost suficient de uscată pt a putea fi prelucrată fără să rămână ațe. Nu cred că se poate deforma toată. Nu mă interesează să îmi iasă perfect. Vreau însă stupi rezistenți și închiși cum trebuie. O să îi închei responsabil la iarna. Cel mai recent va fi octombrie să tranzvazez câteva familii pt a vedea cum iernează în 6 rame fără diafragmă. Primăvara fac mutarea inversa în stupii de 10 rame de pastoral. Asa o să igenizez mai ușor cutiile.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Paraschivescu Teodor

Imi cer scuze intelesesem ca ie oarecum verde oricum luati masuri de precautie lemnul ii lemn si lucreaza asa cum ati spus important ie sa iasa bine sa nu iasa si sa intre albina decat pe urdinis finisajele mai pot lasa de dorit.