Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Toata smecheria la pastoral cu mai multi e ca sa nu se interpuna vreunul dintre stupari intre tine si sursa principala de cules, altfel albina , venind incarcata pe aceeasi directie de zbor se va opri in stupii cei mai apropiati. Stiu un caz in care un stupar radea de colegul sau ca isi amplasase stupina sub un nuc, undeva in fata lui, in directia principala de zbor a albinei. Ii explica lui ca la umbra nucului nu se tin niciodata stupii. In realitate omul acolo gasise locul si ii fura culegatoarea. Dupa doua zile s-a convins de ce a pus omul la umbra nucului stupii si a trecut la amenintari.

Mi se pare incarcarea cam mare. Cam cate ha de rapita sunt?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cristel

La cum arata lanul de rapita, evident ca cele cateva sute de ha vor stimula foarte bine familiile de albine, chiar daca sunt multe, vor fi in raza de actiune a fiecarei familii suficiente flori, sa speram. Oricum, Dan are familii bine dezvoltate, depinde ce martoage au ceilalti. Sa ai cules bun, vreme buna, familii mari si multa sanatate! Sper ca tragi tare si pentru a face roi! Poate anul asta ma apuc si eu de investitie mai serioasa, sa devin client pentru 10 roi, depinde de pretul pe care il vor avea.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

dorindafi

la cita cheltuiala a fost pina acum si dupa prognoza ce se arata pt luna mai , e greu de spus pretul
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

oroles

Vad ca dupa de fondurile UE se acorda mult mai greu, multi au inceput sa renunte. Avem si pe aici pe forum colegi. Din cauza oportunistilor  care au inceput sa lichideze stupinele pretul a ajuns si la 350 de RON familia de albine pe 6 rame iesita din iarna. Asa sta treaba la noi in judet...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

sete mare
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

cipik

Esti la răpită? Cava spor la cantar?
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

jean_dobrita

pe 17 minus 50 gr.. 18 plus 150 gr.. Pe 19 minus 50, pe 20 apr. -100 gr., azi pe 21 plus 100 gr.. Oricum azi fu prima zi buna de cules. Colegul meu Ionut ieri -300 gr. Iar azi plus 550 gr.. Oricum ca anu asta sa pierd 3 stupi din 38 in primele zile de pas

Muntoiu Radu

Citat din: oroles din Aprilie 19, 2015, 04:06:06 PM
venind incarcata pe aceeasi directie de zbor se va opri in stupii cei mai apropiati.

Asta imi suna a basm batranesc. Cred ca cuiva odata i-au murit ceva culegatoare epuizate si i-a venit lui ideea asta nastrusnica si de la acea persoana s-a raspandit treptat basmul...

Ar inseamna ca la stationar sa ne furam unii altora albinele non-stop.

dan sebastian

#503
Când o sa fi cu stupii in pastoral , o sa ma înțelegi mai bine. Daca toți stupii pleacă spre lanul de nord si la întoarcere trec prin fata altora crezi ca nu se intampla nimic ? E vorba de feromonul stupilor foarte puternici care atrag doica abia iesita la cules, mai e vânt etc. In staționar e o diferență care o observi  tot timpul. De ce stupii de pe capete ii ai mai puternici? Cred ca sunt unii stupari in vârstă care te-ar putea lamurii mai bine. Opinia lor are valoare mai mare ca a mea. Ii aștept sa îți explice.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Cantarul a început sa urce bine. Am stupul cel mai bun pe cântar. După 500 fr. A trecut la 1 kg, apoi 1.55 kg si ieri 2,3 kg. Sunt foarte mulțumit după 10 zile de rapița. Daca da si ploaie va fi un an excepțional la rapița.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Azi foarte cald 28 gr la umbra. Vreme frumoasă fără vânt și nori,  cu spor de 2,85 kg.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio

Citat din: oroles din Aprilie 26, 2015, 09:43:20 PM
Care e smecheria cu punga Dane?

Nu ma cheama Dan...dar i-ti raspund eu... =)) ..orientare pentru familiile de albine .

MirceaCalin

Citat din: oroles din Aprilie 26, 2015, 09:43:20 PM
Care e smecheria cu punga Dane?
E pe post de steguleţ, bine zice nenea bio.
Domnu' Dan, să înţeleg că nu e nevoie de folie peste cuib ?

dan sebastian

Pungile din copaci sunt pt orientare. Am folie la cei slăbuți între cuib si cat cu fanta de 5 cm in fata sa aibă acces albina in cat pt a nu evolua găselnița. La cei buni folia este peste cat. E pt păstrarea căldurii sa poată ieși cat mai multa culegătoare la cules.
A înflorit și păducelul. Cine știe ce flori de pădure sunt poate ma lămurește și pe mine. Salcâmul are 1,5 cm floarea. Când previzionați ca înflorește ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.