Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

balasbebe

Eu nu am zis ca nu ai  ce invata. Ca material didactic sunt bune, dar mai este inca de munca pana se pot da lectii. Asa face el, dar nu inseamna sa ne ghidam.

Hermannstadt

Desigur ca sunt lucru bune si lucruri mai putin bune, eu faceam referire la mine care sunt incepator in ale apiculturi si orice informatie imi este buna, oricum din toate informatiile (din toate sursele forum, carti, video) trebuiesc cernute informatiile.

Numai bine va doresc!

:hi: :hi: :hi:

Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

balasbebe

Acum este cam periculos sa stam cu stupii deschisi cateva minute. Lipsa culesului poate provoca un furtisag, mai ales ca uni stupi pot sa fie fara matca. Turta era bine merci, eventual putea sa se mai puna alta langa ea, fara atata manopera de relocare a ei.


dan sebastian



Hero Member


Mesaje postate: 1 134
Zalău- SJ ; 55 ani









Re: Dan Sebastian Ecobici

« Răspuns #13 : Martie 05, 2013, 20:30:00S pm »

Citat


Sincer nu am avut rabdare sa vad decat partial din filmele tale expuse. Am vazut mereu cum gresesti, si pana acum nu prea ai fost avertizat.

Tu desfaci un stup, si prea mult il lasi aerisit. La un stup ce trebuia facut: trebuiau scoase mai ales ramele goale, noi, sau alea mai vechi. Daca tot ai dat turtele trebuia redus la maxim acel cuib.

La multe familii trebuia doar sa vezi ca este ghemul in fata si sa nu mai dai turte. Cu acel produs nu stimulezi, nu faci altceva decat sa uzezi.
Nu vrea sa-ti dau prea multe sfaturi, dar nici sa tac. Marfa in lada este, nu multa, dar cat este trebuie protejat. De acum de cand au puiet se da sirop. Cam gata cu turta, mai ales ca au miere destula pe rame.
O seara placuta.

Timpul in care umblu in el este de 3 - 4 min maxim. Le-am dat turte deoarece nu au hrana, pt ca anul trecut a fost secetos. Abia astept sa le pot da sirop. Pana nu vad insa temperaturi de peste 15 grade, nu ma pot risca. Ar trebui sa il pun dimineata si pana seara sa il mute tot in cuib. Daca ar ramane in hranitor ar muri de frig albinele acolo. Nu are rost sa se innece degeaba.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Stupi am din copilarie, de peste 25 de ani, insa asta nu ma face expert. Nu consider ca e necesar sa se faca identic ca mine. E suficient sa se ia partile bune iar unde se considera ca gresesc sa mi se atraga atentia ca nu ma supar. Si eu am gasit lucruri interesante si diferite pe net  si totdeauna mi-a prins bine.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

balasbebe

Te salut si sper sa ne cunoastem mai bine.

Am zis ce am avut de zis, si nu cu rautate sau sa ma aflu in treaba. Multe am auzit si eu, si am facut tot cum am crezut eu.
:coffee:
Am vazut ca folosesti podisorul. Si eu am asa ceva, dar in el am facut o fereastra cu plasa. turta se pune deasupra si este mult mai usor. Acum iarna este trecuta, dar pana in toamna avem timp sa discutam.

dan sebastian

Apicultura in Gorj - Stupina Godinesti - Sistem asamblare rame cu pistol cu aer comprimat
Sistem de asamblare rame (20 rame de cat late 45mm leatul lateral sau 25 rame normale de 37 mm).
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bee_lover

Dane, nu m-am uitat decat la primul filmulet pana ai verificat prima familie. Ti-as recomanda sa-l strangi pe 4 rame si daca il strangeai pana acum aveai mai mult puiet la ora actuala.Un sfat: cand mai verifici familiile de albine incearca sa te misti un pic mai repede iar daca ti-e frica ca te inteata foloseste manusa ca nu-i rusine si eu folosesc pentru ca nu am timp sa stau 6 minute pana te-ai uitat la rame si cred ca inca vreo 2-3 pana le-ai adunat si ai pus capacul deci un 10 minute per familie si asta la o familie de 6 rame, ce te faci in mai cand lada e plina si trebuie sa le verifici de botci?  :hi:
Ps: sper sa nu te superi pe mine, e un sfat prietenesc!

stefan1

  Si eu iti spun acelasi lucru: in loc sa bagi faguri in cuiburi, mai bine scoate unu, doi sau chiar mai multi. De aceea tot spun ca la un incepator fata de un stupar mai cu experienta cuvintele 'populat', 'aglomerat' sau 'bun' nu inseamna acelasi lucru.
  Pastrarea caldurii in zona puietului in primavara este un lucru foarte important si unii, din dorinta de dezvoltare, in loc sa ajute mai mult strica.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan sebastian

Nu pot ajunge la stupina in timpul saptamanii din cauza serviciului. Toti corcodusii au inflorit iar pana sambata (5zile) da si prunul. A trebuit sa largesc spatiul ca sa aiba unde sa depuna culesul. In unii am deja 2 rame blocate de polen din 5. Pana il consuma dureaza ceva. In plus ramele artificiale le construiesc cel mai frumos la pomii fructiferi. Nu contrazic ca spatiu mic e bun cand e frig, dar de la 18 - 23 grade nu cred ca mai e necesar sa tin cuibul doar pe 5 - 6 rame. Peste 2 sapt trebuie puse si caturile pt salcam.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

In ce priveste ritmul de lucru, nu am decat 52 familii in prezent. Nu folosesc fum si ma misc lent. Asa am fost educat de un stupar mai in varsta. Intepaturile nu ma deranjeaza, fac bine la sanatate.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.