Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

Citat din: dan sebastian din Octombrie 10, 2017, 10:38:40 PM
Inițial, am crezut că mi-au scuturat albina, ceea ce e plauzibil. După sutele de păduchi căzute după tratamentul de duminică seară mi-am schimbat opinia. Tot nu înțeleg de ce a evoluat atât de mult boala ținând cont că am tratat și la sfârșit de iulie și început de August.
Am crezut că voi avea timp de ele după ce termin cu copiii, dar se vede că m-am înșelat.

  Cu ce ai facut tratament in iulie-august?
  Eu ma gandesc ca e posibil ca unele loturi de Varachet sa nu fi fost prea eficiente. S-ar putea ca asta sa fi fost si cauza pentru care o vreme s-a oprit productia de Varachet.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Nu medicamentul este problema. Tratamentele au fost făcute atunci când 95 % dintre paraziți erau protejați in puietul capacit. Dacă tratamentul a fost tip șoc, atunci la fiecare tratament au căzut cei liberi, in perioada aceea puietul este majoritar capacit datorită reducerii pontei.
Contrar opiniei generale, in acel interval este mai eficace tratamentul de durata, asta in care este bine formulat, anul acesta am avut și cutii de Mavrirol uscate gata, care nu și-au făcut treaba.
Tot pățitu'i priceput!

mape 48-petru manea

Citat din: tinumaftei din Octombrie 11, 2017, 07:17:10 AM
Nu medicamentul este problema. Tratamentele au fost făcute atunci când 95 % dintre paraziți erau protejați in puietul capacit. Dacă tratamentul a fost tip șoc, atunci la fiecare tratament au căzut cei liberi, in perioada aceea puietul este majoritar capacit datorită reducerii pontei.
Contrar opiniei generale, in acel interval este mai eficace tratamentul de durata, asta in care este bine formulat, anul acesta am avut și cutii de Mavrirol uscate gata, care nu și-au făcut treaba.
Tot pățitu'i priceput!

CORECT---tratamentul de lunga durata este ideal in iulie,augustsi sept.---intrbare : cu ce ?
mvrirolul este scump si se pare prost

serban


filip

Citat din: mape 48-petru manea din Octombrie 11, 2017, 08:01:29 AM
Citat din: tinumaftei din Octombrie 11, 2017, 07:17:10 AM
Nu medicamentul este problema. Tratamentele au fost făcute atunci când 95 % dintre paraziți erau protejați in puietul capacit. Dacă tratamentul a fost tip șoc, atunci la fiecare tratament au căzut cei liberi, in perioada aceea puietul este majoritar capacit datorită reducerii pontei.
Contrar opiniei generale, in acel interval este mai eficace tratamentul de durata, asta in care este bine formulat, anul acesta am avut și cutii de Mavrirol uscate gata, care nu și-au făcut treaba.
Tot pățitu'i priceput!

CORECT---tratamentul de lunga durata este ideal in iulie,augustsi sept.---intrbare : cu ce ?
mvrirolul este scump si se pare prost
http://apimentor.ro/tratamente-si-aparate-de-tratat/82-super-strip-10-benzi.html
Am vazut eu cu ochii mei efectul,dupa jumatate de ora era rosu la urdinis la o stupina infestata a unui vecin.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Atunci cand se fac tratamente antivarroa nu conteaza cati paraziti cad, ceea ce conteaza cu adevarat e cati raman pe albine.
Exemplu daca facem tratament intr-o stupina in care tratamentele anterioare au fost facute corect si nu cad multi paraziti, nu inseamna ca  medicamentul folosit la acest ultim tratament nu este eficient.

tinumaftei

Citat din: bucovineanu din Octombrie 11, 2017, 10:24:18 AM
Atunci cand se fac tratamente antivarroa nu conteaza cati paraziti cad, ceea ce conteaza cu adevarat e cati raman pe albine.
Exemplu daca facem tratament intr-o stupina in care tratamentele anterioare au fost facute corect si nu cad multi paraziti, nu inseamna ca  medicamentul folosit la acest ultim tratament nu este eficient.
Oamenilor le plac minciunile. Ne place sa știm ca am făcut bine treaba, dar aproape niciodată nu verificăm dacă intr-adevăr este bine făcută.
Eficacitatea este data nu de multimea varooa care cad, ci de lipsa lor de pe albine. Dacă au căzut mulți, nu este o garanție ca pe albine nu mai sint!!

bucovineanu

Asa e. Daca pe albinele dintr-o familie parazitii sunt de ordinul miilor, sau zecilor de mii si in urma unui tratament oarecare vor cadea cateva sute, acest lucru nu inseamna ca am rezolvat problema infestarii. Din contra daca in urma tratamentului cad un mare numar de paraziti, acest fapt trebuie sa fie un semnal de alarma ca infestarea e foarte mare si trebuie procedat in consecinta.

Paraschivescu Teodor

Buna seara asa cum se spune tot patitui priceput da io chiar am patito anu trecut Dan stie deabia daca am refacut stupina si cu ce eforturi io anul asta nu am extras decat 1 galeata de la rapita si 1 de la salcam siu ala amestecat cu rapita in totatal vreo 30 kg de miere in rest ie pe roiuri si famili am facut tratament cu varachet oridecateori am ajuns laiei la 7 zile sau chiar la 10 dar ce vreau sa zic ie faptul ca anul asta mult mai putini paduchi io nam vazut acum am 20  cu toti dupa ce in primavara am iesit cu 7 si aia ciufuliti rau .NICIODATA nas vrea ca bunul meu prieten sa treaca prin ce am trecut io si nici dusmani mei io poate nam .Multumesc pe aceasta cale lui Dan lui Calmus si Nistor si mai sunt si alti uni mau ajutat cu sfaturi iar dl Nistor cu material biologic .

dan sebastian



  Cu ce ai facut tratament in iulie-august?
  Eu ma gandesc ca e posibil ca unele loturi de Varachet sa nu fi fost prea eficiente. S-ar putea ca asta sa fi fost si cauza pentru care o vreme s-a oprit productia de Varachet.
[/quote]
Cu varachet cu Varojetul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Niciodata nu am incercat sa eradichez varoua, ci doar s-o tin sub control. Am esuat lamentabil anul acesta. La 17 deja am inchis urdinisurile. Si ca sa fie si mai proasta situatia, ai vecinilor au realizat ca sunt slabi. Am avut familii care din 2 caturi la floarea soarelui, au ramas pe un interval de albina. Am unit si cate 3. Oricum albina e afectata grav. In weekend o sa mai dau un tratament la cei ramasi.
Ca de obicei, trecem peste pierderi si mergem inainte.
Ma rog sa vina frigul.
Am acum peste 150 rame cu miere.
Inca nu m-am hotarat daca le extrag sau le pastrez asa pt la anu, pt roiuri.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Din ciclul, ce mai gasim printre rame. A consumat o gramada !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

mape 48-petru manea

Eu zic sa extragi mierea ---o vinzi si cu banii obtinuti cumperi la primavara familii sanatoase si anul viitor nu este un an pierdut

tinumaftei

Citat din: dan sebastian din Octombrie 12, 2017, 02:22:24 PM
Din ciclul, ce mai gasim printre rame. A consumat o gramada !
Încet, încet, și ajungem la concluzia ca pastoralul pana târziu este o paguba!

relutu

Si un prieten de al meu,a gasit azi 10 stupi din 30 fie fara matca dar cu albina,fie fara matca si fara albina.Tratamente a facut cu taktic in august ,septembrie si octombrie.
  Ciudat e faptul ca nu a gasit matci la familii,dar la roiurile de anul asta a gasit toate matcile.
Care sa fie cauza,sa fi murit matcile de epuizare?