Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

#1110
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

roi_ag

Dane pune pasla( insonetin se numește) intr-un sac de rafie , era bună și a 2a diafragmă că să rezolvi ceva, si puse din toamnă , folia ai pus-o devreme, OSB-ul poți să-l iei de tot , albina moartă după diafragmă este datorită intestinelor prea încărcate. Am mai pus poze pe topicul meu despre impachetajul pe care îl practic , fără umiditate și consum mic de hrana, le mai pun și aici. Diafragmele tip sandviș, polistiren de 20mm in rama de lemn placată cu PFL .  Pun linkul că pozele le-am șters din telefon.                                                                                                                            http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=3839.375.

bismark

     Albinele moarte se string se usuca si se pun cu spirt medicinal si un ardei iute, face bine la cei cu reumatism si dureri de oase, dupa ce au fost lasate la macerat se strecoara spirtul si se frectioneaza partile dureroase.cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

corneliuhrom

imi place cum lucrati cu atentie si incet cu putin deranj pt albine [o parere ;chiar la primul stup diafragma din lema dupa cuib,au trecere si pe linga peretele din fata unde bate soarele si este pozitionat si ghemul,peste turte direct patura rosie ,ar fi bie sa fie mai lunga sa se plieze dupa rama de dupa diafragma ,poistirenul dupa  invelit totul pisla si capacul [fara folie] . multumim pt postari si mult succes  :bravo:.

gore

Mai,mai, dar tare va mai mananca....degetele. Lasati d-lor albinele sa ierneze in liniste, mai ales daca a-ti administrat turte. O veni o fereastra de vreo 2-3 zile prin februarie-martie cand sa umblati la ele. Acum deranjul e mare, isi incarca gusele, isi revin dupa 24 ore la starea initiala. Vin zile geroase cu nor si apoi constatati ..ups..diaree,etc si va intrebati unde ati gresit. Nu o spun cu rautate, dar fiecare face ce vrea.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

corneliuhrom

d l gore aveti perfecta dreptate ,dar la d l sebastian in oltenia a fost mai cald si de acea a intervenit la  :bzz:.

dorindafi

Citat din: gore din Ianuarie 31, 2017, 07:21:23 PM
Mai,mai, dar tare va mai mananca....degetele. Lasati d-lor albinele sa ierneze in liniste, mai ales daca a-ti administrat turte. O veni o fereastra de vreo 2-3 zile prin februarie-martie cand sa umblati la ele. Acum deranjul e mare, isi incarca gusele, isi revin dupa 24 ore la starea initiala. Vin zile geroase cu nor si apoi constatati ..ups..diaree,etc si va intrebati unde ati gresit. Nu o spun cu rautate, dar fiecare face ce vrea.
sa traesti , nene Gore
teoretic ai dreptae  dar astazi la mine a iesit albina la zbor si eu stau sub poala muntelui
dar la nenea Dan e mai cald
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

Multumesc pentru sfaturi !
A fost bine ca am trecut pe la stupina, pt ca am gasit in cei de la etaj soareci. Nu pusesem gratie considerand ca nu urca ei 3 metrii, dar se pare ca m-am inselat. Turta am pus-o ca sa fie (stimulare, hranire sau orice varianta, am mai dat si nu am observat sa le faca rau).
La cateva familii am schimbat rama laterala daca era consumata cu alta de la cei care le dadusem dupa diafragma.
Daca vreau sa culeg macar cu jumate din familii la rapita (infloreste pe 3-5 aprilie multianual)  trebuie sa le dau startul cumva, si asta doar cu turte pot sa o fac. Urmeaza si lingurita dupa ce s-o incalzi.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

#1118
S-a incalzit foarte bine in martie. Aduc si polen.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

#1119
Am inceput cu curățenia de primăvară.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Corcodusul a inceput sa infloreasca in oras !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Eugen B

Daca vin zilele astea 20 grade pe mirrcuri-joi cel tarziu infloreste si la noi

oroles

Norocosilor! La mine nici macar cornul nu a înflorit.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Bine ca nu a prins vantul din ultimele 2 zile ca nu ramanea nimic in pom, nici o floare.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

Citat din: oroles din Martie 20, 2017, 11:57:47 AM
Norocosilor! La mine nici macar cornul nu a înflorit.
norocosi zici, ai
si tu esti fara noroc ? , banditule  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092