Nucleu pe 4 rame

Creat de gore, Februarie 08, 2013, 07:45:26 PM

« precedentul - următorul »

guraustefan

bravo d-le gore ! o idee foarte buna,mult respect !vreau sa-mi fac si eu 5 astfel de nuclee,dar pe 6 rame de 1\2 si sa vedem cum vor ierna.  =D>
macin.tulcea,

bismark

     Chiar ca este o idee fb eu am nuclee in acest sens de scindura dar am sa-mi fac acum cel putin 10 buc din poliester. Am trecut iarna grea in cele de scindura cu roi din vara pe 3 rame, in acestea de poliester cred ca vor domni.Singura chestie este sa nu-l roada.Cred ca un satrat de ceara topita pe interior ar rigidiza poliesterul ?. Vom experimenta. Is bune si ca roinite ca sint usoare si le poti folosi la prinderea roilor de prin pomi.Eu le foloseam pe care le am de scindura dar sint cam grele.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

G. Iulian

D-le Gore foarte bună ideea, eu am un singur nucleu de polistiren albastru de 3 cm, pe 4 rame 1/1 și l-am folosit și împărțit în 3 ( trei micronuclee cu ramă pliantă ) s-a comportat foarte bine. A produs anul trecut 3 regine împerecheate, deci și-a scos banii. Am o poză dar nu e chiar așa de aproape, o atașez mai jos și promit când ajung la stupi să fac poze mai multe cu el. Fundul și capacul l-am făcut din polistiren extrudat galben (asta am avut la îndemână) În poză funcționa doar cu rame 1/1 celelalte două mătci erau deja date la alte nuclee.

albinuta carina

multumesc de idee :bzz:  :bravo:

gore

Foarte frumos, ma bucur cand cineva impartaseste aceeasi idee. Pentru a imperechea matci sunt excelente. daca ramane ceva peste iarna nu cred ca vor fi probleme, iernare in interior si hrana suficienta. Deocamdata le-am umplut cu rame, deoarece erau faguri crescuti in stupi, o mica problema am avut la celule. se stie ca celula de lucratoare trebuie sa aiba 12mm adancime, iar eu a trebuit sa tai toti fagurii la aceasta dimensiune. Abia astept sa bag prima sarja de oua la starter. Voi veni cu poze. vremea e naspa, frig, pana acum nici revizia generala nu am efectuat-o. 
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

xvader


marius_vfp

Citat din: mmacreanu din Februarie 08, 2013, 08:43:43 PM
Eu as fi procedat putin diferit, fundul in faceam putin mai mare si lateralele si capetele le puneam pe fund, nu bagam fundul intre ele.

de ce? ca sa se prelinga apa de pe fetele laterale intre fund si perete nu? ))/

felicitari celor car au rabdare sa construiasca nuclee din polistiren extrudat, un sfat ar fi sa nu il mai taiati cu cuterul cutit sau etc , ci cu firul cald ,nichelina , in momentul taierii zona taiata capata rezistenta ca o coaja , albina nu e tentata sa mai roada polistirenul .spor la treburi
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

albinuta carina


marius_vfp

am facut o improvizatie pentru a taia tot polistiren  si am constatat acest lucru .  ideal ar fi sa aveti o baterie auto la care sa inseriati firul de nichelina si un reostat cu cursor pentru reglajul temperaturii , eu am folosit un bec de55w si unul de 21w puse in paralel.
incercati sa taiati cat mai lent fara a apasa prea tare pe fir asa suprafatza se incalzeste bine si se topeste,  creeand acel strat mai dur.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

jenica67

         Vezi ca polestirenul ala este ca un ciur. Este gaurit dintr-o parte in alta. Ia o bucata si pune-l la gura si sufla, sa vezi cum trece aerul. Trebuie vopsit cu mai multe straturi de vopsea, ca sa inchizi porii. Merge vopsea de ulei, data cu rola.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

pharaonu75

Citat din: jenica67 din Aprilie 09, 2013, 07:50:16 PM
         Vezi ca polestirenul ala este ca un ciur. Este gaurit dintr-o parte in alta. Ia o bucata si pune-l la gura si sufla, sa vezi cum trece aerul. Trebuie vopsit cu mai multe straturi de vopsea, ca sa inchizi porii. Merge vopsea de ulei, data cu rola.

Sau lavabila de exterior, pe baza de silicon!
http://www.deutek.ro/produs/oskar/vopsele-de-dispersie/vopsele-pentru-exterior/oskar-silicon-farbe/1-7-8-17
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gore

Foarte interesanta ideea cu firul de nichelina. Eu am fir de nichelina, dar nu am stiut cum sa fac pentru a-l folosi la un redresor pt. incarcat baterie auto, fara a se incalzi prea tare sau a scurtcircuita redresorul. Poate imi dati o idee, sau folosesc reostatul cu cursor? Drept sa spun, nici nu am studiat problema.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

romikele


stefeug

Citat din: gore din Februarie 09, 2013, 09:31:58 PM
Sincer sa fiu nu stiu firma, dar de la Bricostore am luat. Cel albastru era la un depozit din Odobesti, avea si margini cu falt pe ambele parti, dar e f. bun la stupi, tare ca poliuretanul.

cel albastru se gaseste la Praktiker ... apla x-foam de 2-3-4-5 si mai multi cm.

marius_vfp

#29
Citat din: gore din Aprilie 09, 2013, 08:55:33 PM
Foarte interesanta ideea cu firul de nichelina. Eu am fir de nichelina, dar nu am stiut cum sa fac pentru a-l folosi la un redresor pt. incarcat baterie auto, fara a se incalzi prea tare sau a scurtcircuita redresorul.

salut , multumim domnului romikele , in general procedeul e ca in acel film , insa optez ca piesa pe care o lucrez sa fie mobila iar firul nichelina sa fie fixa pe masa , se ia una bucata masa ,se da o guara de 5mm mai pe la mijlocul ei se trece firul prin gaura astfel incat sa nu se atinga de lemn , atentie mare se poate da foc la masa (izolati firul de masa cu tub varnish sau ceramica), se face cracana  care tensioneaza firul insa sa nu fie prea mare ca in film deoarece in momentul cand firul se incalzeste se slabeste/detensioneaza , iar taietura iese stramba , firul de nikelina sa fie ceva mai grosut peste 0,8mm (eu am luat o rezistenta de 1000w 7 ron ) apoi se face paralela mobila la dimensiunea dorita  firul de nikel sa nu fie mai lung de 10 -15cm  apoi la capetele lui se prind fire groase de 2,5 mm2 si merg spre un traf sanatos de minim 15 amperi , nu incercati cu redresoare de baterie care nu duc mai putin de 10 A , in serie cu firul puneti becuri(in paralel) de 21w/12v auto ,  pana ajungeti la tensiunea dorita pe nikelina sau temperatura , daca vreti o temperatura mai mica puneti becuri mai putine ,incercati sa aveti minim 3 becuri la indemana , o varianta ar fi cu becurile alta varianta ar fi cu reostatul tot cu nikelina pe care puteti sa-l faceti tot din nikelina pe care sa prindeti un crocodil cu fir si miscati pe lungimea lui . cel mai indicat e sa se foloseasca un traf de putere care sa aibe iesiri mai multe din volt in volt ,dar trebuie mers la bobinat doar pentru acest scop , tensiuni cuprinse intre 3 si 10 volti maxim.
spor .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva