Nucleu pe 4 rame

Creat de gore, Februarie 08, 2013, 07:45:26 PM

« precedentul - următorul »

gore

Am inceput si aproape finalizat 20 nuclee pentru imperecheat matci, pe 4 rame de 1/2. Materiale: polistiren extrudat, silicon, tabla, nituri, sita, holsuruburi, PFL, unealta de indoit tabla, multa rabdare si precizie. Iata ce a iesit:
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

urmatoarele sunt cu vederea nucleului interior si exterior, modul de taiere tabla, nituire su clestele de nituit.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

tassevasi

  Foarte frumos ,bravo .
  Dar o mica observatie ,daca nu e cu suparare .
  Nu trebuia sa taiati tabla  la colturi , va spun din experienta ,ca asa am facut si eu la primele 6 cuti mari   si am observat ca atunci cind ploua  cit am facut eu de bine tot se infiltreaza apa  .
   Am rezolvat prin lipirea cu  pasta ,fludor si lampa de gaz .

   :bravo:   =D> =D>

gore

Stiu, nu exista despartitura la colturi, pentru siguranta am siliconat toate colturile pe interior.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

mmacreanu

Eu as fi procedat putin diferit, fundul in faceam putin mai mare si lateralele si capetele le puneam pe fund, nu bagam fundul intre ele.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

edy_mh

Felicitari, ieftin si eficient. Nucleele sunt pe rama de jumate,presupun. O observatie am daca imi este permisa.
Incapac era bine sa ai polistiren pentru caldura, cand se va incinta tabla de pe nucleu. Nu am vazut hranitor, sau vei folosi uluc, am vazut la Dan Puisoru niste hranitoare pentru nuclee foarte istete. Doua rame pentru doica nu erau suficiente? polistirenul este de 2cm?
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

bismark

     Frumos d-le Gore si sint si usoare.O idee buna eu am din scindura de 3 rame normale si cred ca o sa ma axez si eu pe acest material in care ii si poti ierna.Imi place cel cu gaura pe fund cred ca este antivarooa daca ii puneti si o sita de tintari.Nu stiu cit vor rezista am folosit si eu poliester la izolatii interioare a casei din cel mai tare.Cred ca de acela ati folosit?.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

gore

Multumesc de aprecieri, pentru ele am uluc obisnuit ceruit, in capace am polistiren, dar nu le-am pus inca. Mai am ceva poze, cum am facut aerisirea, sita lipita tot cu silicon, si altele facute cu o camera, celelalte erau cu telefonul.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

Am uitat sa precizez ca acest tip de polistiren extrudat e bun, are densitatea mare, dar cel mai bu e acela albastru, e cel mai tare, insa eu cand am cautat nu am gasit de 20mm. Avea numai de 40mm, era prea gros.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

edy_mh

De unde ai luat polistirenul? Este Zentys? Acela albastru ce densitate are?
Eu am gasit doar produse Zentys la Bricostore sau Dedeman, nu am vazut polistiren albastru cu densitate peste 32. Sunt interesat de densitatea lui si de unde poate fi achizitionat, la acest moment construiesc stupi din polistiren de 3cm de la Zentys si as fi interesat pentru viitor.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

stup_arpi

Dl.Gore,jos palaria,foarte frumoase .SA FIE TOATE PLINE =D>
Nimic nu-i este imposibil celui ce doreste ceva din toata inima.

gore

Sincer sa fiu nu stiu firma, dar de la Bricostore am luat. Cel albastru era la un depozit din Odobesti, avea si margini cu falt pe ambele parti, dar e f. bun la stupi, tare ca poliuretanul.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

mosunick

Foarte fain. Polistiren extrudat. Excelenta idee.
Sa fie pline!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

bismark

   Nu am inteles cei cu baia de ceara?.Le ceruiesti dupa ce le confectionezi?. Eu am avut mai multe feluri de poliester si crem si roz si negru.Toate au aceeasi densitate se deformeaza cu unghia. Dar daca le ceruiesti cred ca ii creste duritate interioara si nu il mai roade.Eu am 7 asemenea nuclee de scindura pe care in general le-am folosi la prinderea roilor si lasarea pina cind matca incepea sa depuna dupa care le tranzvazam in stupi normali.Intr-o iarna chiar am iernat in citeva ne-avind lazi.Dar acestea avind o izolatie buna cred ca si poti ierna in ele fara nici o teama.Si nici nu suge condensul sa stea reci ca la scindura.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

bismark

   Si nu inteleg de ce nu le-ai facut pentru rama normala,avind in vedere numai faptul ca matca dupa ce depune oua il tranzvazezi direct in stup normal nu mai  astepti sa eclozeze.Si nici asa nu ai sa poti elibera rama de 1/2 sa o folosesti la cat pina la sfirsitul unui an.Numai daca lucrezi pe rame 1/2 in totalitate cu gratie Haneman.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/