Carciog Eugen

Creat de Carciog Eugen, Februarie 04, 2013, 07:40:40 PM

« precedentul - următorul »

Carciog Eugen

 Buna ziua!
                  Ma numesc eugen carciog, pe scurt MicRob, si am intrat in rindurile voastre mai mult obligat!
                  Sint ceva mai in virsta, 57 ani,dar" nelinistit", si sint din Oltenita (Calarasi), dar avind nevasta din Alba Iulia, si faptul ca site-ul este vizitat cel mai des, pe care l-am citit, am hotarit sa intru in rindurile voastre, sperind la o colaborare buna.
                  M-am apucat de "albinarit" fortat de imprejurari, sint un ZERO din toate punctele de vedere, si am aproape un roi de anul trecut, sintem in 3 feb 2013. M-am trezit anul trecut cu un roi intr-o cutie cu rame oarbe, si nu prea stiu ce trebuie facut. Le-am dat de mincare dar la  3-4 zboruri de curatire, azi sint 18 grade la umbra, sint foarte multe albine care ramin pe jos chiar daca sint vii. Poate ma indrumati si pe mine. Mi-e drag tare de ele.                                     
                                                                                                                                                               cu respect MicRob

Carciog Eugen

Sint surprins de rapiditatea raspunsului! Domnule Bucovineanu, nu am facut nici un tratament, una pt ca in oras nu avem nici un magazin cu produse apicole , doi, pentru ca un coleg de servici, care a avut stupi, mi-a spus ca nu este nevoie.
                    Oricum, aici nu este Ardeal si toti cunoscutii care au albine, 5-6, chiar daca au multi stupi nu vor in ruptul capului sa-i ajuti ca nu cumva sa inveti ceva, chiar daca i-am implorat, specificind ca nu am nevoie de plata!  Am o virsta si m-am convins ca pina nu faci ceva cu mina ta , dar indrumat, meseria nu o furi chiar daca o faci cu placere. Si la stupi multi e de munca intensa si la timp. Sintem in sud... Chiar daca risc sa supar pe cineva. Oricum, cca 4 pumni de albine sint moarte, afara de ce au mincat pitigoii. Mi-am fabricat singur turta, (am uitat sa specific ca sint chimist, si mai inteleg cite cava). Dupa ce am schimbat turta , pe care nu oasezasem cum trebuie, am constatat umezeala la urdinis, si dupa ce am etansat bine stupul, s-a uscat. Referitor la conditiile de formare a condensului pe suprafete am sa revin cu explicatii mai detaliate pentru ca am observat din forum ca sint multi care nu inteleg procesul, eu lucrind multi ani in termotehnica. Asta daca veti considera ca este folositor.

bucovineanu

Asta cu rapiditatea raspunsului, nu e de fiecare data asa. Ieri fiind dumineca am stat mai mult in fata calculatorului si am vazut postarea. Daca nu a fost tratat impotriva varroa e posibil ca infestarea sa fie mare si din aceasta cauza albinele raman pe jos. Un diagnostic sigur e greu de pus de la distanta. Oricum in zilele urmatoare in sud se anunta vreme buna si ar fi foarte bine daca s-ar face un tratament cu varachet daca in una din zile vor fi peste 12 grade. Poate se gaseste la cineva care are albine 2-3 picaturi de substanta. Altfel nu stiu daca vor ajunge in primavara.  Oricum chiar daca nu vor supravietui, esecul nu trebuie sa descurajeze. Daca este dragoste pentru albine trebuie mers inainte. Acum se pot acumula cat mai multe cunostinte despre albine si in primavara sau vara se pot cumpara 2 familii sau roiuri. Mult noroc pentru ca e nevoie si de asa ceva.

Carciog Eugen

                                Domnule Bucovineanu, multumesc pentru indrumare, am sa procur intr-un fel sau altul varachet si am sa fac tratamentul.         
                                 Apoi vom mai vedea. Oricum Dumnezeu a dat, tot El ia. Facase voia lui!