Pavilionul meu

Creat de edy_mh, Februarie 04, 2013, 01:00:44 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Citat din: edy_mh din Martie 08, 2013, 05:08:06 AM
... Te astept pe la mine sa vezi efectul aerului conditionat, sunt si foto puse cu acoperisul ridicat.

Multumesc pentru invitatie! Nu se stie niciodata! :wink2:
Am revazut pozele si am observat ce acoperisul se poate ridica!  :bravo:

Sa ne tii la curent cu modul de exploatare!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Edy, nu iti ascund faptul ca si eu am in proiect un astfel de pavilion si adun informatii de foarte mult timp pentru asa ceva!
(a se vedea activitatea mea de pe topicul cu PAVILIONUL MODULAR)

Te-as ruga, daca vrei si ai timp, sa faci cateva fotografii mai in detaliu la:
- sistemul de ridicare a acoperisului;
- sistemul de blocare/asigurare a stupilor pentru transport;
- sistemul de blocare/asigurare a picioarelor pavilionului pentru transport;
- scandurica de zbor(mod de atasare la pavilion);
- sistem de blocare/asigurare a usii de acces (parca am vazut ceva cu un surub "fara sfarsit");
- fundul, corpul, caturile stupilor din polistiren extrudat (cu accent pe falturi si pe modul de imbinare dintre corp si cat)
- orice altceva consideri tu ca ar fi util de detaliat.

Multumesc anticipat!

P.S. Nu cred ca ideea cu autocolantul colorat este chiar buna! La temperaturile de peste 40oC care sunt vara, tabla se incinge foarte tare si s-ar putea sa fie nevoie sa  inlocuiesti destul de des bucatile de autocolant.
Dar poate ma insel, iar practica va dovedi contrariul!

P.P.S. Pavilionul era mai bine sa fie vopsit pe exterior. Tabla nevopsita reflecta lumina solara si dezorienteaza albinele!
Cea mai buna culoare pentru exterior este culoarea alba, pentru ca respinge caldura.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

edy_mh

Voi face o filmare cu tot ce ai nevoie si mod de exploatare, cat priveste tabla, ieri am aflat si eu de la doi stupari din vilcea care au vazut pavilionul, iar azi urmeaza sa vopsesc spatiile ramase neacoperite cu autocolant. Sper ca autocolantul  la temperaturi mai mari sa se vulcanizeze, caci altfel e groasa pentru mine, nu prea prinde vopseaua pe tabla galvanizata, dar voi observa asta in timp.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

edy_mh

Din nefericire nu am avut timpul necesar sa filmez ce am promis, vreau neaparat sa mut albinutele in noua casa maine. Am facut cateva poze in fuga pe care voi incerca sa le explic ca mod de operare.
Sistemul de asigurare al stupilor este confectionat din : teava patrata 20x20x1.5 in care intra "zavorul" din teava 15x15x1.5 asigurat cu surub M10. Sistemul blocheaza cuibul stupului.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

edy_mh

Caturile sunt fixate pe cuib cu ajutorul acelui colier si al fluturelui de sus care preseaza lemnul pe cat si cuib. Colierul este luat de la piese auto nu stiu pentru ce este dar mie imi este foarte util, fluturele de sus care preseaza lemnul este confectionat din surub "fara sfarsit" sau la metru M10. Sm preferat sa merg pe lemn de 50x30 decat sa merg pe teava patrata datorita greutatii tevii.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

edy_mh

Cam asta a fost cu sistemul de asigura al stupilor pe timpul transportului. Ieri am mutat pavilionul de la locul unde l-am construit, la stupina, situata la 8 km de mine. Pe timpul transportului nu a miscat nimic in pavilion, toate au ramas la locul lor, desi am observat azi nu am asigurat decat stupii de jos si fluturele de sus. Am uitat sa fac o poza si sa mentionez ca lantetii sunt decupati in partea de jos pentru a intra dupa platbanda care tine sistemul de prindere. Platbanda este ridicata de la sol 12 mm, grosimea OSB pentru a imi permite sa introduc sub stup pentru tratamente un sabar, un carton, orice voi considera a fi util sa imi izoleze stupul pentru tratamentele cu varachet, care in cazul meu le pot face doar cu varojet.
Sistemul de prindere al pavilionului pe autoutilitara este extrem de simplu dar foarte eficient. La viteza de 70 km/h nu simti nicio miscare a incarcaturii de pe platforma, nu sare la hopuri, nu se inclina in curbe, nu vine peste tine la frane, etc.
Am folosit ca prinderi ale pavilionului chiar picioarele pe care acesta va sta in pastoral, inaltimea tevii rotunde este de 1.5 metrii si coboara 50 cm sub platforma, ea este cea care asigura tot pavilionul. Prinderea picioarelor de autoutilitara o vezi in fotografii, pe partile din fata am gaurit profilul U care sustine platforma de sasiul masinii, iar pe partile din spate fiind montate acele carlige pentru asigurare incarcaturii m-am folosit de ele. Brida este confectionata din surub M10 la metru si fierbeton de 12.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

edy_mh

Scandura de zbor, aici este o intreaga poveste  :P
Initial am gandit sa aplic toata acea cutie la locul de pastoral, dar asta necesita timp in plus la montaj si un alt sistem de asigurare a casutelor respective, stim bine ca un lucru nepazit este un bun al tuturor care vor sa isi completeze cunostintele sau veniturile, fapt pentru care am hotarat sa le las montate pe pavilion, pentru a nu iesi din gabaritul oglinzilor le-am confectionat cu adancimea de 8 cm, iar scandura de zbor are o latime de 11 cm, intrand in peretele pavilionul care are cu tot cu spuma o grosime de 3 cm. Modul de prindere se observa in poze, am introdus tabla acoperisului in profilul UD 30 si le-am prins in popnituri.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

edy_mh

Am uitat sa fac poze pentru acoperis, dar in fotografia 007 se observa piciorul si modul de prindere al acestuia atat in pozitia ridicat cat si in pozitia inchis.
Voi posta filmarea cu proxima ocazie cu tot pavilionul.
Daca te mai pot ajuta cu ceva, cu foarte multa placere, fara voi cei care ati creeat acest forum nu as fi facut pavilionul si nu as fi invatat ce stiu acum despre albine si alte cele.
Cu stima, Edy
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

pharaonu75

Cum ai facut stupii!?
Ma intereseaza daca ai falturi pentru fixarea caturilor peste cuiburi!

O idee pentru exploatarea viitoare: confectioneaza din lemn niste funduri cu colector de polen incorporat (vecinii tai sarbi au cateva modele interesante si foarte reusite).
Sertarul cu polenul colectat sa se scoata prin spatele stupului, deci prin pavilion (eu asa intentionez sa fac). In felul acesta nu mai ai nicio treaba cu albinele cand vrei sa strangi polenul, nu le mai stai cale, nu mai montezi/demontezi colectorul, iar polenul este ferit de soare, ploaie, praf.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

edy_mh

Citat din: pharaonu75 din Martie 08, 2013, 07:10:13 PM
Cum ai facut stupii!?
Ma intereseaza daca ai falturi pentru fixarea caturilor peste cuiburi!

O idee pentru exploatarea viitoare: confectioneaza din lemn niste funduri cu colector de polen incorporat (vecinii tai sarbi au cateva modele interesante si foarte reusite).
Sertarul cu polenul colectat sa se scoata prin spatele stupului, deci prin pavilion (eu asa intentionez sa fac). In felul acesta nu mai ai nicio treaba cu albinele cand vrei sa strangi polenul, nu le mai stai cale, nu mai montezi/demontezi colectorul, iar polenul este ferit de soare, ploaie, praf.
Nu am falturi peste cuib, fetele sunt drepte dar nu pleaca nicaieri in transport, pentru falt peste cuib vei creste cu minim 2 cm latimea fiecarui stup x 9 stupi = 18 cm aproximativ 1/2 dintrun stup.
Am gandit tarziu colectorul de polen dupa ce facusem fantele pentru urdinis in tabla pavilionului, dar la urmatorul pavilion asa voi face.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

pharaonu75

Colectorul de polen despre care vorbesc eu, nu iti afecteaza cu nimic pozitia urdinisului! Se poate folosi si pe acest pavilion!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

edy_mh

Ar insemna sa inalt stupul cu minim 3 cm pentru acel sertar, iar asta mi-ar obtura urdinisul. Stupul facut de mine pentru pavilion are 12 mm distanta dintre plasa si suportul pe care este asezat, de la nivelul plasei incepe urdinisul, pentru acest motiv nu pot monta un colector de polen tip sertar, poate doar daca il montez pe acela tip ursu, minunea aceea introdusa pe urdinis.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

pharaonu75

Suna-ma! :wink2:
Vei vedea ca te inseli, iar rezolvarea este simpla!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Sistemul de colectare a polenului cu placa activa introdusa pe urdinis nu l-a inventat Ursu! L-am vazut in urma cu vreo 3 ani pe la turci!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

Citat din: edy_mh din Februarie 21, 2013, 08:33:46 PM
.......
Cat priveste stupii:
- sunt executati din polistiren extrudat de 3 cm, avand dimensiuni exterioare 44x51,5 cm, 10R cu 2 caturi de 1/2.
.....


Parca nu-mi vine sa cred... Stupii ia-i realizat din plostiren din ala care se foloseste la izolat ??.

..eu am realizat acum 2-3 ani in urma, niste roinite din polistiren extrudat si roiurile mai "grasute" si-au "mincat casa" adica au ros peretii confectionati din polistiren extrudat.