Salut dragi apicultori!!!

Creat de APIcozmin, Februarie 02, 2013, 08:34:09 PM

« precedentul - următorul »

exarhu

da


APIcozmin

Citat din: romikele din Februarie 03, 2013, 10:27:52 PM
Felicitari, bun venit pe forum!
Pentru ca ai doar 16 ani si indragesti albinele, sper cu ajutorul sponsorilor sa-ti facem o surpriza...
Povesteste-ne mai multe despre tine si zona in care ai stupii...
Domnule romikele m-ati rugat sa va povestesc mai multe despre cum am inceput sa indragesc albinele.
Mentionez ca nimeni din familia mea nu au mai avut stupi nici bunicii nici parintii.Eu sunt prima generatie care ma ocup de cresterea albinelor.
Eu am un prieten care se pricepe la electronica la mecanica si cand eram mai mic ma atragea putin partea asta. Si el are stupi de vreo 10-12 ani si nu stiu cum a inceput sa imi placa apicultura.Si am inceput sa ma duc pe deal cu el la stupi si sa-l ajut.Si asta iarna (acum un an cu zapezile acelea mari) am fost cu el pe deal sa-l ajut sa dezapezeasca stupi. Si el vazand ca  imi plac albinele, stupii mi-a propus ca in primavara sa-mi dea si mie o familie de albine cu tot cu cutie. Si asa a inceput. In primavara am cumparat o placa de OSB de 12mm si una de 8mm si mi-am facut 4 cutii. Si din acel stup in vara am mai facut unul si acum am 2 stupi ai mei si 2 stupi ai unui prieten. Acei doi stupi ai prietenului i-a cumparat acum vreo 3 ani de la un om mai invarsta si atunci a luat 20 de familii si nu a mai avut timp sa le ia si pe acestea 2 si  m-a rugat pe mn sa le iau eu si sa am grija de ei si la vara o sa-mi dea si mie 1 familie sau doua.
Si acel prieten foarte bun care mi-a dat familia are stupi pe deal la circa 700m distanta de sat. Ii are pe un loc cu meri pusi pe el cu livada.

In zona mea este cat de cat favorabila deoarece avem cateva culesuri principale: salcamul si faneata deoarece e zona de deal iar la 3-4km avem si o padure de tei dar noi nu ii ducem pt ca nu avem cu cei sa-i transportam. Noi practicam apicultura stationara.