Salut dragi apicultori!!!

Creat de APIcozmin, Februarie 02, 2013, 08:34:09 PM

« precedentul - următorul »

APIcozmin

Sunt un tanar apicultor din judetul Buzau si m-am gandit ca in acest sector ar forumului as putea posta acest mesaj despre "zborul de curatire".
Voi ati avut zbor de curatire pe 1 februarie 2013?
Dupa documentarea mea am inteles ca un zbor de curatire iarna face foarte bine unei familii de albine.
Astept aici comentarii... :hi:

cipriene

bine-ai venit pe forum Cozmin
cauta pe acest forum si ai sa gasesti o gramada de raspunsuri la intrebarea ta  :hi:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

stefan1

  Bun venit, Cozmin, pa Apiardeal!
  Cel putin impresia mea este ca in zona Buzau sunt mai multi tineri atrasi de aceasta frumoasa ocupatie - lucrul cu albinele. Posibil si zona sa fie favoabila albinelor.
  Spune-ne cati stupi ai si pune si o poza cu zborul, sa vedem si noi.
  Sigur ca uneori un zbor bun de curatire in vremea asta poate chiar salva o stupina. Aceasta in cazul in care din anumite motive (calitatea hranei, deraj in stupina, inceperea prea devreme a cresterii puietului sau chiar usoare urme de nosemoza (care nu sunt rare in stupine)) albinele au punga rectala incarcata, deci in asemenea cazuri, un zbor de curatire elimina pericolul diareei in stup, care are efecte foarte rele pentru dazvoltarea de primavara a familiilor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

APIcozmin

Eu am 4 stupi si am o varsta de 16 ani :D 
Din pacate nu am putut sa fac poze la zborul de curatire.
Dar in viitor o sa fac si poze si filmulete. :hi:

romikele

Felicitari, bun venit pe forum!
Pentru ca ai doar 16 ani si indragesti albinele, sper cu ajutorul sponsorilor sa-ti facem o surpriza...
Povesteste-ne mai multe despre tine si zona in care ai stupii...

G. Iulian


Marius-ursulakhe

Tinerete tinerete multa lume ce nar a sa fie de ani tai
Tinere eu te  :hi:  si multa bafta in continuare
Apropo mai stim un baietas de varsta ta pe aici RazvanHD numai ca nu e din zona aia

elvis

salutare tinerete...si eu sunt foarte incepator nu asa de tanar ca tine dar incepator in ale apiculturii.pot sa iti raspund la intrebarea ta...zborul de curatire este vital pt albine daca este zi mai calduroasa si nu iasa singure stimuleaza-le (ciocanituri in stup sau alte procedee).inteleg ca ale tele au facut zbor e ok.
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

Nea Costica din Buzau

Bine ai venit Cozmine  :hi:

Duminica am avut zbor de curatire la Candesti, am fost acasa si am putut sa le stimulez un pic zborul.
Afara la nivelul lor s-a stabilizat temperatura la cca 16 grade cu plus, am dat jos doar capacele.
Curiozitatea m-a determinat sa ridic la uni si podisoarele pt cateva secunde. Erau inca in ghem [la unul am facut si doua poze], dupa ce s-a incalzit sa-au desprins si unele au iesit la zbor. Era o frumusete deasupra stupilor, dar nu am fost in stare sa le prind in poza. Pun cateva poze, una e pt stimularea trantorilor dar si a ,,trantorilor'' de pe forum, sa nu te sperii  :wink2:
Inca odata, bine ai venit si bafta  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

silviu

  Salut Cozmin si bine ai venit alaturi de noi.Ia aminte la ce posteaza cei "batrani " in ale apiculturii si o sa ai raspuns si la intrebarile care inca nu ti le-ai formulat. :welcome:
  Nea Costica din Buzau , cu asa " tape"  cum sa nu fie cald in stupii tai.Trebuia sa pui si tu anunt sa nu se uite "trantorii batrani " de pe forum ca le aburesc ochelarii si ies la "zbor de curatare" =))
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

romikele

Citat din: Nea Costica din Buzau din Februarie 04, 2013, 01:57:16 PM
Duminica am avut zbor de curatire la Candesti,...

In alta parte n-ai avut liber culoar de zbor?  =))
La Candesti e musai sa zbori cand te cureti?  :rotfl:

Nea Costica din Buzau

Citat din: romikele din Februarie 04, 2013, 06:22:48 PM


In alta parte n-ai avut liber culoar de zbor?  =))
La Candesti e musai sa zbori cand te cureti?  :rotfl:
[/quote]

Apiardeal nu mai are admin, nu mai are moderatori, oricine posteaza ce doreste unde doreste  =)) =))

Am avut culuar liber de zbor  spre Slobozia, dar....inca persista ,,seceta'', asta vorbeam si cu un brailean care va fii gazda cat de curand. Dar nu disperam  :)

Cozmine mii de scuze, asa sunt astia ,,nascuti mai demult''   :rotfl: :rotfl: =))


Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

APIcozmin

Domnule romikele m-ati rugat sa va povestesc mai multe despre cum am inceput sa indragesc albinele.
Mentionez ca nimeni din familia mea nu au mai avut stupi nici bunicii nici parintii.Eu sunt prima generatie care ma ocup de cresterea albinelor.
Eu am un prieten care se pricepe la electronica la mecanica si cand eram mai mic ma atragea putin partea asta. Si el are stupi de vreo 10-12 ani si nu stiu cum a inceput sa imi placa apicultura.Si am inceput sa ma duc pe deal cu el la stupi si sa-l ajut.Si asta iarna (acum un an cu zapezile acelea mari) am fost cu el pe deal sa-l ajut sa dezapezeasca stupi. Si el vazand ca  imi plac albinele, stupii mi-a propus ca in primavara sa-mi dea si mie o familie de albine cu tot cu cutie. Si asa a inceput. In primavara am cumparat o placa de OSB de 12mm si una de 8mm si mi-am facut 4 cutii. Si din acel stup in vara am mai facut unul si acum am 2 stupi ai mei si 2 stupi ai unui prieten. Acei doi stupi ai prietenului i-a cumparat acum vreo 3 ani de la un om mai invarsta si atunci a luat 20 de familii si nu a mai avut timp sa le ia si pe acestea 2 si  m-a rugat pe mn sa le iau eu si sa am grija de ei si la vara o sa-mi dea si mie 1 familie sau doua.
Si acel prieten foarte bun care mi-a dat familia are stupi pe deal la circa 700m distanta de sat. Ii are pe un loc cu meri pusi pe el cu livada.

APIcozmin

In zona mea este cat de cat favorabila deoarece avem cateva culesuri principale: salcamul si faneata deoarece e zona de deal iar la 3-4km avem si o padure de tei dar noi nu ii ducem pt ca nu avem cu cei sa-i transportam. Noi practicam apicultura stationara.

amza valentin

Bravo Cosmine.Ai inceput cu dreptul.imi amintesti de mine,ca la varsta de 14 ani,am cerut tatalui meu sa-mi cumpere un stup(ca rasplata ca am luat examenul de capacitate). :D
Ma bucur ca iti plac albinele,sper sa te ti de treaba si sa ajungi un bun apicultor:P
te salut. :welcome: :welcome: :welcome: