Jos

Autor Subiect: Luare de pozitie fata de tehnologia "profului ON LINE "  (Citit de 16945 ori)

Offline bucovineanu

• Profesor off-line
  • Great Veteran
  • Mesaje postate: 6174
  • Vicovu de Jos - SV
Re: Luare de pozitie fata de tehnologia "profului ON LINE "
« Răspuns #15 : Decembrie 08, 2013, 10:10:51 p.m. »
Afara de asta acum cand iarna nici nu a inceput bine, le indoapa cu polen. Iar in primavara o sa spuna ca altii sunt vinovati pentru ca are familii slabe, asa cum a facut anul trecut.

Offline bio

• Great Veteran
  • Mesaje postate: 3787
  • Fetesti -Ialomita
« Răspuns #16 : Decembrie 08, 2013, 10:14:18 p.m. »
...era plin de viespii pe turta lu nea ursu..:))..sau era noua speciue de super-albina marca ursu.. =))

Cum naibii sa dai proteica la albine laintrarea in iarna..?..
 Prezenta puietului se intinde in familie mult in anotimpul rece.
Albinele nu reusesc sa creasca temperatura la 36-37 cit trebuie la puiet. Abia fac un 34-35 de grade,temperatura numai buna pentru aparitia si dezvoltarea nosemozei .

Daca avem o iarna normala dpdv meteorologic  ....nea ursu va cumpara albine la primavara.

Parca il vad la primavara cum ne trage un film in care se plinge vreo 2 ore incheiate, ca numai din cauza lui EDY i s-au intimplat toate.
..

Offline SPYKAL

• Hero Member
  • Mesaje postate: 1171
  • ATITUDINEA CREEAZĂ VIITORUL !!!Brăila 50 ani
« Răspuns #17 : Decembrie 08, 2013, 10:18:29 p.m. »
Si nu crezi ca....EDY este vinovat de tot ce i se intampla??? =)) =)) =)) =)) =))
Ascultă, să-nveţi să vorbeşti,
Priveşte, să-nveţi să clădeşti.
Şi taci, să-nţelegi ce să faci...
Ascultă, priveşte şi taci! (Ion Minulescu)

Offline Eduard Rotaru

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 233
« Răspuns #18 : Decembrie 08, 2013, 10:53:42 p.m. »
Clar ca eu sunt vinovat...eu si marele grup infractional...
Dupa ce a facut "reforma" in invatamant, apoi in apicultura, mai noi a ajuns sa spuna ca vrea sa faca reforma si in justitie...e prea dus... ))/

Offline SPYKAL

• Hero Member
« Răspuns #19 : Decembrie 08, 2013, 11:19:06 p.m. »
Clar ca eu sunt vinovat...eu si marele grup infractional...
Dupa ce a facut "reforma" in invatamant, apoi in apicultura, mai noi a ajuns sa spuna ca vrea sa faca reforma si in justitie...e prea dus... ))/
Sper ca stii de  gluma.  :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: Stima si respect!!!

Offline Eduard Rotaru

• Jr. Member
  • **
« Răspuns #20 : Decembrie 08, 2013, 11:21:53 p.m. »
Respect pe toata lumea de pe acest forum si nu ma supar eu asa usor chiar daca sunt destui cei care incearca acest lucru...dar deh...nu toti suntem la fel...

Offline SPYKAL

• Hero Member
« Răspuns #21 : Decembrie 08, 2013, 11:26:07 p.m. »
Respect pe toata lumea de pe acest forum si nu ma supar eu asa usor chiar daca sunt destui cei care incearca acest lucru...dar deh...nu toti suntem la fel...
Urmaresc de mult "evolutia" voastra. Am o singura intrebare. In toata tara asta romaneasca, cum ai reusit sa dai tocmaoi de aceasta eminenta a....apiculturii romanesti?!!!

Offline Eduard Rotaru

• Jr. Member
  • **
« Răspuns #22 : Decembrie 08, 2013, 11:35:38 p.m. »
Urmaresc de mult "evolutia" voastra. Am o singura intrebare. In toata tara asta romaneasca, cum ai reusit sa dai tocmaoi de aceasta eminenta a....apiculturii romanesti?!!!
Eu am explicat intr-un filmulet cam cum a fost...pe scurt, are marele dar de a manipula, de a darama orice demnitate cu tupeul lui fantastic...Cum am mai spus, initial eu nu am vrut sa intru in colaborare cu el; planurile mele erau cu totul altele, aveam cu cine sa ma asociez insa am dat de acest om care efectiv cu forta a intrat in "ograda" mea...cum de altfel se si vede ca face deja pe la televiziuni, practic intra cu forta in media chiar si undeva in zona politicului face presiuni...

Offline SPYKAL

• Hero Member
« Răspuns #23 : Decembrie 08, 2013, 11:45:59 p.m. »
Da, am observat acest lucru, dar si inca ceva. A slabit foarte mult in ultima vreme. Este suferind cumva?

Offline Eduard Rotaru

• Jr. Member
  • **
« Răspuns #24 : Decembrie 08, 2013, 11:51:09 p.m. »
Da, am observat acest lucru, dar si inca ceva. A slabit foarte mult in ultima vreme. Este suferind cumva?
Din ce stiu eu in afara de problema generala cu capu' mai are si un inceput de diabet...

Offline petru.atudorei

• Full Member
  • Mesaje postate: 702
  • Brusturoasa - BC, 29 ani
    • Apismoldova
« Răspuns #25 : Decembrie 09, 2013, 09:45:16 a.m. »
Din ce stiu eu in afara de problema generala cu capu' mai are si un inceput de diabet...

de la mierea din zahar?

Offline oroles

• Great Veteran
  • Mesaje postate: 4654
  • Nu mai sunt incepator, asa ca puteti da cu pietre!
« Răspuns #26 : Decembrie 09, 2013, 10:07:05 a.m. »
Ma uitam si eu si ma miram de aberatiile lui. Turta cu polen la pregatirea pentru iarna? Chiar m-am uitat sa vad semne ale anotimpului in care face hranirea asta. Am vazut niste plante in apropierea stupului lui care imi indica faptul ca  nu prea cazuse bruma pe acolo. Deci hranirea cu turte proteice s-a facut cu cel putin o luna si jumatate in urma. Tinand cont ca pregatirea de iarna se face, de regula, dupa a doua jumatate a lui august putem concluziona ca oricand a facut-o, tot rau este.

Punerea a doua folii in cap este o noua "gaselnita" marca Ursu. O fi o capcana pentru varroa. Ma intreb: "Daca stupul lui e bio, de ce foloseste materiale sintetice, biodegradabile in cateva sute de ani si obtinute prin procedee industriale care pun in pericol sanatatea oamenilor si a albinelor?" :D Naclairea albinelor in turta a fost lesne remarcata. Probabil scoate o noua specie de albine, rezistente la nosema.

Sunt de acord cu luarea de atitudine fata de difuzarea acestuia pe televiziunea nationala.

Se poate lasa o petitie comuna, pe care sa o semnam mai multi. Puteti sa ma treceti si pe mine mai la coada.

http://www.tvrplus.ro/contact-tvr
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Offline cristian87

• Full Member
  • Mesaje postate: 638
  • medias +1972
« Răspuns #27 : Decembrie 09, 2013, 05:52:30 p.m. »
eu am trimis mesaj
va rog faceti-o si voi
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

Offline dan motu

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 223
  • Brad - HD
« Răspuns #28 : Decembrie 09, 2013, 06:30:54 p.m. »
  domnule Dragos sunteti tare cu filmul cu lada minune,daca facea si el un asemenea filmulet macar era haios dar cu asa argumente aduse apiculturii ,cu asa proiecte este durere . Chiar asa de usor este in romania sa promovezi prostia.                                                                                                                                                     

Offline mihai pavel

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
« Răspuns #29 : Ianuarie 22, 2014, 01:33:28 p.m. »
MERGETI LA MINULESCU:  In tara asta prost facuta rahati put in loc sa f....Aveti grije ce postati,sant multi hingheri mai ales tovarasul vrinceanu,dragos......

Sus