incepator in apicultura!

Creat de mph, Ianuarie 28, 2013, 07:35:36 PM

« precedentul - următorul »

elvis

conteaza foarte mult clima in zona ta.au am ales fund detasabil plin.la bine merge mai bine decat antivaroa
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

mph

Zona  in care voi avea stupii este langa Valea Calugareasca

Marius-ursulakhe

multa lume practica fundul antivarooa dar la noi in romania.Dar cum zicea si domnul Dan Puisorul intr-un videclip tara noastra nu are o clima favorabila acestui tip de fund
Eu sant incepator si trec pe al treilea an de stuparit si sant devotat fundului plin dar detasabil(pt viitor)
iar daca folosesti 12 ai anumite avantaje pt iarna  :wink:   :hi:

mph

@ ursulakhe........12 rame cu fund plin detasabil, inclin si eu catre varianta asta cu toate ca am primit multe recomandari pentru fundul fix  (cu argumentul ca cel fix este mai rezistent in timp)

ady iulian

Sal.intervin si eu cu o problema, la cel cu fund fix este mai  multa  condens in stup decat la cel antivarooa. asta am observat din  stupi carei am in prezent :hi:

Marius-ursulakhe

stupul10----depinde ce fel de iernare practicati
Sunt mai multe lucruri am observat eu care poate influienta un condens la un stup cu fund plin fix:
1 iernarea cu folie pe toata suprafata podisorului
2 spatiul neadecvat al urdinisului pt o aerisire buna (urdinisul prea mic)
3 existarea unor orificii in capac pt ventilatie(acele guri de aierisire)
Altele momentan nu mai stiu si ii rog pe colegi sa mai completeze cu alte idei

mph

Propun sa procedam metodic
1. Prezenta foliei si a tot felul de carpe,ziare si perne in stup este o varianta pe care voi evita sa o aleg.
2. Daca practicam apicultura atunci sa facem apicultura si nu alte improvizatii
3. Sunt de parere ca este benefic pentru albina sa-i amenajam habitatul in care se dezvolta in conformitate cu mediul oferit de natura
4. Daca respectam calea pe care natura ne-o indica atunci nu vom fi nevoiti sa recurgem la artificii.

ady iulian

D-le ursulakhe ... Eu am folosit iarna aceasta stupi de 10 rame cu fund antivarooa ,in loc de podisor din lemn am folie  , subaru din tabla zincata,  in copac am poistiren de 2 cm  , si nu am avut condens :bzz:

Marius-ursulakhe

stupul10-- :hi: stima si respect pt dumneavoastra
Acesta prezentare pe care ati facut-o dumneavoastra este iernarea stil clopot cu "fundul gol" fund antivarooa
Eu am incercat sa va prezint micile greseli pe care le facem la fundul fix sau fundul mobil (detasabil)din dorinta de a oferi o iernare cat mai buna albinelor (le infofolim )si de aici incep sa apara problemele si una dintre ele este si condensul,mucegaiul si bolile
Dar zic eu daca incercam sa evitam aceste greseli nu o sa avem nici macar un strop cat de mic de apa sau nici o mica pata de mucegai si familii sanatoase in acelasi timp  :yes:

romikele

Citat din: stupul10 din Februarie 15, 2013, 08:34:41 PM
D-le ursulakhe ... Eu am folosit iarna aceasta stupi de 10 rame cu fund antivarooa ,in loc de podisor din lemn am folie  , subaru din tabla zincata,  in copac am poistiren de 2 cm  , si nu am avut condens :bzz:

E bine ca ai polistirenul in copac, asa stupii sunt feriti de condens  :yes: :wink2:

mph

Romikele n-are dreptate..............omul  a spus doar ca are "POISTIREN IN COPAC"...si asta este cu totul altceva.....cercetatorii britanici sunt de vina.......gata cu fotosinteza........a gresit omul si acum facem din "TZANTZAR " armasar (am trimis diacriticele in concediu)   :stop_the_war:
ENJOY ROMANIAN LANGUAGE AND COME TO FRUNZA LAND!!!!!

morozan simion

am fost ieri la stupina sa le administrez ceva turte,am stupii pe 10 rame si vreau sa va zic ca pe toti i-am impachetat pentru iernare tip horn, toti sunt identi si la fel impachetati dar la doi a aparut mucegai,acasti doi su fost pe 3 rame, oare asta sa fie problema! au fost mai slabi?

mph

@morozan
cei care au condens sunt amplasati in pozitii diferite fata de ceilalti?





Invit pe cei experimentati sa raspunda la intrebarea ta 

cobi

Citat din: morozan simion din Februarie 17, 2013, 11:11:23 AM
am fost ieri la stupina sa le administrez ceva turte,am stupii pe 10 rame si vreau sa va zic ca pe toti i-am impachetat pentru iernare tip horn, toti sunt identi si la fel impachetati dar la doi a aparut mucegai,acasti doi su fost pe 3 rame, oare asta sa fie problema! au fost mai slabi?

...sau regine tinere care au inceput sa oua?...a crescut temperatura in stup, deci vapori de apa (umiditate) care la intalnirea cu o patura de aer rece..rezulta condens..

morozan simion

au aceiasi pozitie dar cred ca mai degraba a depus regina oua si a crescut temperatura