incepator in apicultura!

Creat de mph, Ianuarie 28, 2013, 07:35:36 PM

« precedentul - următorul »

mph

stupul orizontal pe 16 sau 18 rame am vazut sa aiba mai mult dezavantaje decat avantaje...nu stiu daca sa-l prefer in locul stupului ME
Mai sunt si alte propuneri privind un tip de stup potrivit unui incepator?

romikele

Citat din: mph din Februarie 07, 2013, 02:50:05 AM
stupul orizontal pe 16 sau 18 rame am vazut sa aiba mai mult dezavantaje decat avantaje...nu stiu daca sa-l prefer in locul stupului ME
Mai sunt si alte propuneri privind un tip de stup potrivit unui incepator?
Stupul orizontal pe 16 sau 18 rame este de preferat in pavilion.
Pentru sistemul varsat se va folosi varianta STAS, pe 20 rame, sau modificat la 22 rame.

Marius-ursulakhe

mph- nici mie nu imi plac orizontali dar sant foarte buni in primul an si dupa aia in urmatorii ca daca faci un canal pt o diafragma etansa poti ierna fain frumos doi in unul si daca ai doua fam mai puternice
Orizontali iti ofera in primul an spatiul necesar unui incepator pt manevrarea ramelor si modalitati de a rezolva anumite probleme create de apicultorul incepator pt o fam de albine --observi mult mai repede anumite nereguli pe cand la 12 rame vertical de mai stii tu de cuib cand ai doua magazii 1/2 sau tot iei pe iele si te uiti in cuib

elvis

eu am inceput anu trecut pe stupi verticali 10 r si magazie intreaga dar sincer ma cam tenteaza cel orizontal mai ales ca in viitorul apropiat vreau sa imi fac si pavilion
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

elisabeta

Stimate domn. Ideea alegerii multietajatului pe rame 3/4 este buna dupa parerea mea. Volumul de munca la multietajat este mai mic decat la alte tipuri de stupi. Daca are si fund antivaroa este perfect. Este foarte bine sa decideti de la inceput pe ce tip de stup veti evolua. Va urez un inceput bun si multa rabdare in continuare. Intrebati mereu pentru a evita pasii gresiti care pe multi ii descurajeaza. Succes! Elisabeta Perea

mph

@ romikele.....iau in calcul si varianta de pastoral dupa ce incep sa vad ca ma "inteleg" cu albinele.
M gandesc la o varianta de pastoral cu descarcarea stupilor de pe o platforma direct in anumite locatii si aici ar iesi castigator orizontalul pe 16 sau 18 rame pentru ca iau in calcul incarcatul si descarcatul si nu-s vre-un supermusculos

@ursulake....ai dreptate in ce ai scris dar daca ma apuc sa fac un lucru atunci il fac cum trebuie

@elvis....mult succes cu planul tau de extindere

@elisabeta....multumesc!

imi aduc aminte cand am luat examenul pentru conducerea motocicletei:)
la vremea aceea mi-am cumparat un motor supersport cam cu o luna inainte de a avea permisul pe pricipiul"dragoste la prima vedere" dupa care am realizat ca-i o chestie foarte puternica si cu care trebuie sa fiu foarte atent cum umblu. Dupa ce am avut permisul de conducere, toata lumea, dar absolut toata lumea imi spunea sa renunt la acel motor pentru ca-i foarte puternic,foarte greu si ca nu-i de mine, sa-mi iau ceva de capacitate mica, ceva pe care sa acumulez experienta si apoi sa evoluez la o capacitate mai mare.  Acum ..ce sa spun.....prima oara cand am iesit pe strada cu ea am realizat ca este f puternica. Mi-a fost putin teama dar am progresat ajutat de cativa motociclisti cu experienta, care incet incet m-au invatat ce sa fac si ce sa nu fac in trafic si iata-ma intreg..scriind pe forum despre...albine
Stiu....sunt putin altfel decat voi cei de aici care probabil sunteti oameni asezati.....linistiti si cu capul pe umeri darce sa-i faci?!?!  .....VIATA BATE FILMUL::))

attycm

Bun venit in lumea  apicolă.!
Si eu sunt incepător  in ale apiculturii şi iţi dau un sfat*asculta de cei cu mai multa experienta* una este teoria şi alta e să o pui in practică (sunt oameni faini pe aici o să primesti doar sfaturi bune).
  Am inceput cu 1 stup iar acum am 4 de toate categoriile, la primăvară  o să incerc şi  stupul ME.
Se zice că e cel mai practic  şi eficient dar trebuie să ai putină experienţă să poţi lucra cu el.

Mult succes !!
PS.(e a doua iarnă pe care pe care sper să o trec cu bine)

mph

astazi am primit o noua recomandare ...stup cu zece rame, format din cuib rama 1/1 si cat cu rama 1/2.


morozan simion

asa lucrez si eu, cel putin mie-mi convine si-l recomand cu caldura

tassevasi

Citat din: mph din Februarie 12, 2013, 11:26:11 PM
astazi am primit o noua recomandare ...stup cu zece rame, format din cuib rama 1/1 si cat cu rama 1/2.

Idem  si-ti rcomand  2 cat   1/2 .

RazvanTi

Eu am avut si 10 rame 1:1+ cat 1:1
si 12 rame + 2 cat 1/2 redus
singura diferenta intre cele 2 (de fapt sunt 3 majore) este ca:
- in catul mai mic capaceste mai repede,
- in corpul mai mare roieste mai greu.
- dezavantaj la 12 rame e ca e mai greu decat cel cu 10 dar nu de speriat.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

elvis

eu am plecat pe 10 rame cu cat intreg dar vreau sa trec pe 11 rame cu 2 caturi de jumatate am urmat sfatul unui profesionist ioan ardelean.la 11 rame te incadrezi mai bine cand ii confectinezi nu faci risipa de material...si cat de jumatate pt ca intradevar capaceste mai bine mierea si nici nu depune oua in magazie :hi:
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

pistol28

Citat din: elvis din Februarie 13, 2013, 06:50:18 PM
eu am plecat pe 10 rame cu cat intreg dar vreau sa trec pe 11 rame cu 2 caturi de jumatate am urmat sfatul unui profesionist ioan ardelean.la 11 rame te incadrezi mai bine cand ii confectinezi nu faci risipa de material...si cat de jumatate pt ca intradevar capaceste mai bine mierea si nici nu depune oua in magazie :hi:

eu as merge pe 12 rame cu 2 - 3 caturi  da 1/2
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Marius-ursulakhe

si eu 12 rame 1/1 si cat 1/2 stas cu rama lata de 4,4 cm    :nudie:

mph

Apreciez recomandarile si va multumesc pentru faptul ca-mi "luminati" drumul !
Pe masura ce parcurg diverse materiale in forma scrisa si discut cu voi, practicienii, intervine urmatoarea dilema privind alegerea tipului de fund;
     - fund fix sau detasabil?
     - antivaroa sau plin?