incepator in apicultura!

Creat de mph, Ianuarie 28, 2013, 07:35:36 PM

« precedentul - următorul »

mph

Salutari tuturor!

Sunt Prahovean,,studiez intens domeniul si din primavara vreau sa dezvolt aceasta noua pasiune incepand cu patru pana la zece stupi ME cu rama 3/4.....aici ramane de vazut cati stupi reusesc sa achizitionez sau sa construiesc.
Mi-ar placea sa-i fac eu pentru ca stiu sa prelucrez lemnul insa mai am si alte activitati consumatoare de timp.
Incerc sa-mi structurez multimea de informatii adunate de pe net si sper sa gasesc pe cineva cu experienta in domeniu cu care sa pot discuta.


Razvan HD

Bine ati venit !
Numai bine va doresc si asteptam ceva poze dupa ce achizitionati albinutele !
:hi: :hi: :hi:
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."

morozan simion

wellcom in our club
succes si prosperitate in bransa

bio

Bun gasit, dl-e Mph..

Eu am inceput acum vreo 14-15 ani cu 4 familii..:)...iar anul urmator mi-am luat primul pavilion.

Cred ca pentru inceput ar fi mai bun stupul orizontal, deoarece albina ar putea reface ce ar strica apicultorul cu o lucrare neinspirata in interiorul familie de albine, urmind ca ulterior sa treceti la modelul vertical..

Legat de confectionarea de stupi -- pot aparea multe probleme legate de dimensiunea STAS, probleme legate de protectia muncii, investitii in utilaje ,... mai comod si sigur ar fi sa ii luati gata confectionati fara a platii decit in momentul in care aveti stupii care ii doriti la calitatea ceruta.

mph

Citat din: bio din Ianuarie 28, 2013, 08:43:26 PM
Bun gasit, dl-e Mph..

Eu am inceput acum vreo 14-15 ani cu 4 familii..:)...iar anul urmator mi-am luat primul pavilion.

Cred ca pentru inceput ar fi mai bun stupul orizontal, deoarece albina ar putea reface ce ar strica apicultorul cu o lucrare neinspirata in interiorul familie de albine, urmind ca ulterior sa treceti la modelul vertical..

Legat de confectionarea de stupi -- pot aparea multe probleme legate de dimensiunea STAS, probleme legate de protectia muncii, investitii in utilaje ,... mai comod si sigur ar fi sa ii luati gata confectionati fara a platii decit in momentul in care aveti stupii care ii doriti la calitatea ceruta.
am ales stupul ME pentru ca ,din cate am citit, ofera stabilitate la roire si pentru ca se pot dezvolta familii puternice in stationar. Experienta va da dreptul sa-mi faceti recomandari pe care am sa le iau in calcul si am sa incerc sa studiez mai in detaliu modelul recomandat. Daca imi puteti recomanda o sursa de informare in mod special ar fi minunat.

M-am inscris in lista de cursanti la OJCA Prahova si urmeaza sa ma anunte cand incepe prima serie de cursuri in apicultura dar pana atunci studiez autodidact.

Cat priveste confectionarea stupilor......singura problema ar fi lipsa timpului....in rest ma descurc. Am cu ce sa lucrez si ma descurc cu manuirea uneltelor si a sculelor necesare tamplariei(este un hobby)
Multumesc pentru sfat!

ion patrut

Citat din: bio din Ianuarie 28, 2013, 08:43:26 PM
Bun gasit, dl-e Mph..

Eu am inceput acum vreo 14-15 ani cu 4 familii..:)...iar anul urmator mi-am luat primul pavilion.

Cred ca pentru inceput ar fi mai bun stupul orizontal, deoarece albina ar putea reface ce ar strica apicultorul cu o lucrare neinspirata in interiorul familie de albine, urmind ca ulterior sa treceti la modelul vertical..

Legat de confectionarea de stupi -- pot aparea multe probleme legate de dimensiunea STAS, probleme legate de protectia muncii, investitii in utilaje ,... mai comod si sigur ar fi sa ii luati gata confectionati fara a platii decit in momentul in care aveti stupii care ii doriti la calitatea ceruta.
are dreptate domnul BIO stupii orizontali sunt perfecti pt incepatori accepta greseli din partea apicultorului fara experienta succes in ceeia ce vrei sa faci

Marius-ursulakhe

Si eu am inceput cu orizontal 20 r si iti recomand si tie iar in legatura materialul stupului recomand rasinoasele in loc de tei  :hi:

Hermannstadt

Bun venit printre noi si asteptam o descriere mai detaliata (poze) !

Numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

mph

Daca voi , cei cu experienta imi recomandati orizontalul am sa ma documentez pe tema asta.
Ma bucur sa constat ca sunt bine primit in comunitate.
Daca este cineva in Ploiesti sau in apropiere care este dispus sa ma primeasca in stupina lui pentru a invata despre albine am sa merg bucuros sa-l ajut la randul meu cu ce pot.

csv_29

Bine ai venit printre noi!!!

Best regards!!!
Nici nu sti cat nu sti!!

tassevasi

 Bun venit prahovene ,si eu sunt tot ph  dar stabilit in Pitesi de peste36 de ani .
  Parerile  despre ce model sa-ti faci  sunt inpartite dupa cum vezi ,treb sa ai in vedere  si ce vrei mai departe ,citi vrei  ,deplasari , stationari  etc .
  Eu zic asa ,pt stationar  merge orizontali si pe 12 r, iar  pt  pastoral pe 10 r cu 2 mag  1/2 .
   Nu am inteles de unde din prahova esti ,am pe cineva in Ploiesti  si merge la stupi saptaminal, la tara in Surani .
Inf pe mp.
  Numai bine .

mph

Ploiesteni...sunteti in vacanta???

Kiwi Bee

Bun venit,
ramii la ME. Ai 1 cutie si 1 rama, nu ai alte dimensiuni. Maresti stupul dupa preferinta/necesitati fara sati bati capul cu extrasul mierii. Extragi mierea doar la sfirsit de sezon cind nu ai asa de mult de lucrat cu stupii.

De altfel poti experimeta si te pori juca cu tot felul de modele de stupi si apoi decizi tu....... daca te tine buzunarul sa tot experimentezi.

niculita

Bun venit in rindurile noastre.MUlt succes in tot ceea ce faci si la citi mai multi stupi!!!! :bravo: :bravo: :bravo: :coffee: :coffee: :coffee: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

silviu

     Bun venit intre noi,multi stupi si multa miere!
                    Cu stima,
                             Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca