Cateva sfaturi utile unui incepator 2013

Creat de adijul, Ianuarie 28, 2013, 01:40:35 PM

« precedentul - următorul »

adijul

In primul rand va salut stimati colegi.
Sunt din Giurgiu si imi doresc foarte tare sa ma ocup de apicultura.
Poveste mea incepe astfel : De anul trecut(2012) ma fascineaza cresterea albinelor si in multele cercetari facute pe net eram decis si incantat de stupul Warre, asta probabil din dorinta de a nu depune prea mult efort si miere multa (you tube) :D . Informandu-ma mai mult si citind cateva carti si toate forum-urile pe care le-am intalnit am ajuns la concluzia ca nu este chiar asa de simplu si lucrul cu ramele este de baza pentru a-mi realiza visul(o mica stupina).
Prin prisma mai multor prieteni am luat legatura cu un alt stupar astfel desii nu mi-am procurat inca stupii am facut rost de o centrifuga aproape noua(ramane sa am ce sa storc in ea) :D si promisiunea ca in primavara ma va ajuta cu albine.
Fiind la inceput, marea dilema pe care o am bineinteles ..ce stupi sa folosesc.? Cunostinta mea are cam 40-50 de stupi ME, dar acesta are in propietate o baza melifera f buna(padure salcam) si omul face si pastoral. Acesta m-a indrumat sa imi cumpar tot stupi ME pentru inceput.
Intrebarea mea este : merita sa cumpar pentru inceput 1-2 stupi ME sau sa ma axez pe un alt fel de stup (fiind incepator).Mentionez ca stupii o sa-i amplasez in curte la tara si nu dispun de o baza melifera precum cunostinta mea( padure) dar in zona sunt ca in orice sat, o baza melifera diferita si mai este foarte mult pamant cultivat cu floare,rapita,faneata etc.
As dori sa imi sugerati ce model de stup sa aborbez deoarece aici in Giurgiu nu am gasit deocamdata decat un model : vertical 10 rame,1/1, cat 1/1 fund fix, fara plasa AV, podisor ,capac cu tabla, nevopsit. Pret 135 ron. (este bine la pret?)
Am inteles ca ar fi problema la acest stup, dat fiind faptul de diferenta de temperatura primavara cand pui cat. si totodata la capacirea cat. care se face mai greu deoarece are rama de 1/1.
Va multumesc si sper ca nu v-am plictisit cu atatea nelamuriri.O zi buna.

elvis

salut..din severin te saluta tot un apicultor incepator.am 3 stupi modelul ala vertical 10 r
+cat intreg.sunt foarte multumit de el tz-il recomand.e mai usor pt incepatori sa lucrezi cu orizontali...dar eu cred ca e foarte ok si verticalu`.apropo cu cat ai luat cetrifuga?
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

adijul

salut, omul sta foarte bine financiar si mi-a dat-o deoarece si-a cumparat una de inox electrica etc...Probabil mi-a dat-o ca m-a vazut prea entuziasmat...:))
Cu privire la stupi..tot fara fund AV ai?

adijul


elvis

da si nu am probleme unii zic ca e mai bun decat ala cu fundu av.din vara m-am apucat si eu cu o familie si un roi...familia am divizat-o si acum am 3 familii.in toamna le-am stimulat bine si le-am iernat pe 7 8 rame
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

elvis

da este 1/1 e mai comod in sensul ca nu te complici cu 2 mode de rame..dar intradevar le umple mai greu in cat si daca nu ai ajutor cand umbli la ei e mai greu catu`
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

adijul

Banuiesc ca odata cu capacirea mai dificila a catului ,nu trebuie sa umbli la fel de des la el ca la unul de 1/2? eu pot veni la ele cam la o saptamana sau cel mult 2 ori pe sapt..

pharaonu75

In ce comuna vei tine stupii?
Avem pe forum cativa colegi din judetul Giurgiu, iar daca ar sti mai multe date, poate ca te-ar putea ajuta!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

adijul

stupii vor fi in comuna Malu, Judetul Giurgiu.

adijul

elvis..folosesti gratie hanneman intre cuib si cat?catul il pui atunci cand matca a ouat pe fetele interioare ale ultimele rame si cand albinele ajung pe 7-8 rame?

elvis

gratie haneman nu am folosit dar vreau anu asta sa le pun si eu....catul in pun cand mai am o rama cladita dar goala si il las pana am 6-7 rame in cat cu miere si apoi il divizez nu vreau sa extrag miere doar sa ii inmultesc.anu viitor o sa incerc sa cresc matci anu asta o sa ii las sa isi traga botci de salvare ca anu trecut
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

adijul

daca ai timp ..imi poti spune si mie cum faci divizare?ms

adijul

mai am o nelamurire..in cat se pot pune doar rame cu faguri artificiali?se pun toate ramele in cat atunci cand il pui peste cuib?

elvis

1 ramele le bag cate una maxim 2 si dupa ce le-au umplut jumatate sau 3 sferturi mai adaug
2 divizarea o fac asa dau catul jos si incep cu stupul de la mijloc o rama o scot una o las fara sa scutur albina....ultima data impart ramele de miere si le pun in margine de tot mai adaug rame c ladite sau foite si apoi ii asez pe vatra la distante egale de unde a fost stupul pe care il divizez...in 2 -3 ore unul din stupi o sa aiba multa agitatie la urdinis ala nu are regina in cateva zile o sa aiba botci de salvare
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

adijul

am inteles si iti multumesc pentru sfaturi