Cand pot cumpara albinele?

Creat de csv_29, Ianuarie 28, 2013, 07:40:00 AM

« precedentul - următorul »

cristipep

Si daca este frig afara si albina sta in ghem ...ce faci cu ele nu cumva le omori???????

Citat din: ursulakhe din Ianuarie 28, 2013, 09:23:03 AM
eu daca as fi in locul tau as lua acuma in martie pt daca ai pe cineva pe langa tine care sa te indrume la greu .la sfarsitul luni mai faci si 1-2 roi din fam respectiva si poti pune poate si ceva miere la rezerva
bafta in continuare   :hi:

Marius-ursulakhe

cristipep ---pai toate aceste lucruri se pot face in functie de vremia de afara si de ce fel de primavara vom avea si am si specificat ca in general cei care vad fam de albine le vand dupa ce trece inflorirea pomilor

cristipep

Asa este ai dreptate dar au fost ani cand dupa ce au inflorit copacii a dat cu zapada..............eu spre de exemplu primii stupi iam luat de la Constanta la jumatea unii aprilie.............

csv_29

Baieti am vorbit cu colegul meu si am rezervat 7 famili de albine ,a spus ca in luna aprilie cand se mai incalzeste sa duc lazile la el , a spus ca imi da roi natural  si matca noua .

o sa cumpar roiu pe 4 rame, din 7 stupi pot barem 2 anu asta sa ii inmultesc? sa fac 9?

Nici nu sti cat nu sti!!

stefan1

  Daca au 4 rame inseamna ca au maxim doua rame de puiet in aprilie! E cam putin, mai cu seama ca am impresia ca esti intr-o zona cu clima blanda. Familiile iti spun ele cand poti sa le inmultesti. In functie de vreme si culesuri ai putea ca mai tarziu sa faci din cei 7 inca 1-2 roi artificiali, dar doar tarziu in vara si numai daca familiile o permit. Ar fi bine sa ai un sfatuitor mai cu experienta la fata locului si cand cumperi si cand ,eventual, divizezi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

die furrer

Inceputul lui mai 2 3 familii
nu mai ai treaba cu frigu excesiv ai albine tinere gata de munca
sa fie macar pe 5 6 rame nu goale!!
:))
Daca ai grija de ele si au matci tinere nu vor roi ai timp un an lejer sa te obijnuiesti cu ele pina la anu cind vor fi superfamilii

xvader

Cand ai bani...dar nu toamna. Cate familii? De cate ai bani. Ideal este sa cumperi primavara, martie - aprilie - inceput de mai, si sa iei, cum au mai spus si altii, min 3 familii. Pentru inceput, cred eu ca este suficient, dar nu trebuie sa te iei dupa mine... . E doar o parere.

iosca

Citat din: csv_29 din Ianuarie 28, 2013, 07:40:00 AM
Cand pot cumpara albinele !

:razz: In primul rand cand ai banii ! :razz:
Daca sunt banii si nu esti presat de timp (proiecte, verificari, etc) eu as astepta o ocazie buna si avantajoasa, sfatuit tot timpul de un prieten apicultor de incredere.
Asta daca vrei sa cumperi mai multe familii, pt ca daca vrei numai 2-3 familii, cumpara-le cand simti tu, caci n-ai prea mult de pierdut in caz de esec.
        La noi este o vorba: Oile se cumpara toamna si albinele primavara ! 
Succes iti doresc !
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

xvader