Cand pot cumpara albinele?

Creat de csv_29, Ianuarie 28, 2013, 07:40:00 AM

« precedentul - următorul »

csv_29

Salutare ,ma poate ajuta cineva cu un sfat cand pot cumpara familia de albine,un baiat de la mine din zona spunea ca prin iunie pentru ca poate imi da albine rele care le-au afectat iarna ? e adevarat ce spune baiatul acesta?

Multumesc!
Nici nu sti cat nu sti!!

G. Iulian

În Martie o familie de albine este în jur de 400-500 lei, după salcâm găsești roiuri pe 4-5 rame la 150-200 lei. În lipsa experienței ( a cunoștințelor despre ce trebuie să faci în primăvară) îți recomand a doua variantă iar până la 1 iunie mergi la prietenul tău dacă este aproape și învață ajutându-l la munca în stupină.  :hi:  :hi:  :hi:

csv_29

Nici nu sti cat nu sti!!

Marius-ursulakhe

eu daca as fi in locul tau as lua acuma in martie pt daca ai pe cineva pe langa tine care sa te indrume la greu .la sfarsitul luni mai faci si 1-2 roi din fam respectiva si poti pune poate si ceva miere la rezerva
bafta in continuare   :hi:

csv_29

is cam 5-6 baieti care au stupi pe aicia prin zona... o sa vad cum fac sa imi iau prin martie vreo 3 stupi:P
Nici nu sti cat nu sti!!

Ignatov Andrei

Citat din: csv_29 din Ianuarie 28, 2013, 07:40:00 AM
Salutare ,ma poate ajuta cineva cu un sfat cand pot cumpara familia de albine,un baiat de la mine din zona spunea ca prin iunie pentru ca poate imi da albine rele care le-au afectat iarna ? e adevarat ce spune baiatul acesta?

Multumesc!
Cand a inflorit ciresul! Vei beneficia de avantajul trezirii la viata al naturii si de dorinta de dezvoltare a familiilor de albine! Vei extrage miere la salcam, vei face roi, iar la anul pe vremea asta vei da tu sfaturi! Cumpara cel putin 3(trei) familii, pt. ca este numarul minim necesar pentru a face comparatii (selectie).
Mult succes si putere de munca!

csv_29

Un coleg de al meu a zis ca la Sfantu Gheorghe atuncea se numara stupi si se cumpara albinele,acuma mai citesc eu mai vad mai intreb,mai ascult.

Multumesc de sfaturi!
Nici nu sti cat nu sti!!

cipriene

ia-ti roiuri dupa salcam, sunt si mai ieftine si ai destul timp pana in iarna sa le dezvolti
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

stefan1

  Eu zic ca e mai buna o familie cumparata inainte de salcam. Daca are noroc de un an si o zona buna, ar putea ca deja de la salcam sa-si acopere costul de cumparare si un roi il face, poate, bonus.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cipriene

Citat din: stefan1 din Februarie 03, 2013, 01:45:22 AM
  Eu zic ca e mai buna o familie cumparata inainte de salcam. Daca are noroc de un an si o zona buna, ar putea ca deja de la salcam sa-si acopere costul de cumparare si un roi il face, poate, bonus.

sau asa  :hi:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

bucovineanu

Albinele e bine sa fie cumparate de Sf Gheorghe, (in jurul datei de 23 aprilie), dar pretul va fi pe masura adica mai mare decat dupa salcam.

csv_29

Nici nu sti cat nu sti!!

Marius-ursulakhe

Cineva din zona noastra zicea ca vinde familiile de albine(atentie nu roiurile facute dupa salcam)dupa ce trece inflorirea pomilor ceva in genul cum zice si domnul bucovineanul

csv_29

Am un coleg la lucru a zis ca la Sf. Gheorghe se numara stupi si atuncea sa merg la el si imi vinde el albine,nu isi bate joc ca e prieten cu mine. Acuma si daca isi bate joc Dumnezeu e sus pierde de 10 ori cat imi v-a lua mie.
Nici nu sti cat nu sti!!

cipriene

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)