cura de miere

Creat de sas angelica, Ianuarie 27, 2013, 05:59:47 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sas angelica

cu scuzele de rigoare, nu am vazut subiectul. m-am conformat, am citit dincolo. dar, tot ramane intrebarea: ce facem?
(mutati postarile la celalalt topic, va rog)
Carpe diem!

johnysibiu

Adica cum ne lecuiesc domnii de la Bruxelles de facut miere?

morozan simion

am analizat ,citit,restudiat pe toate partile si am ajuns la o concluzie: toate aceste metode, mijloace pentru a accesa fonduri europene este de a te obliga sa devii iobag,un iobag mai modern al secolului 21 producator 100%, proprietar 100% iar darile la stat sunt de 120%, suntem slugi pe pamanturile noastre,ti-au dat 1500 euro pe an la masura 141 iar in anul al treilea au venit in control si au spus : ai facut investitii ai marit nr de ude acum trebuie sa-ti deschizi Societate Comerciala ,adica sa mi-o traga din orice pozitite. Atata timp cat noua ne plateste 7 ron pe kg de miere naturala 100% iar la raft mierea vai de capul ei cat de naturala este este 25 ron de 3 ori si jumatate aproape, vi se pare corect?

sas angelica

 :hi: ăsta-i motivul pentru care nu am accesat fonduri UE.


Citat din: morozan simion din Ianuarie 29, 2013, 10:29:59 PM
am analizat ,citit,restudiat pe toate partile si am ajuns la o concluzie: toate aceste metode, mijloace pentru a accesa fonduri europene este de a te obliga sa devii iobag,un iobag mai modern al secolului 21 producator 100%, proprietar 100% iar darile la stat sunt de 120%, suntem slugi pe pamanturile noastre,ti-au dat 1500 euro pe an la masura 141 iar in anul al treilea au venit in control si au spus : ai facut investitii ai marit nr de ude acum trebuie sa-ti deschizi Societate Comerciala ,adica sa mi-o traga din orice pozitite. Atata timp cat noua ne plateste 7 ron pe kg de miere naturala 100% iar la raft mierea vai de capul ei cat de naturala este este 25 ron de 3 ori si jumatate aproape, vi se pare corect?
Carpe diem!

George N

Citat din: sas angelica din Februarie 02, 2013, 03:31:54 PM
:hi: ăsta-i motivul pentru care nu am accesat fonduri UE.


Citat din: morozan simion din Ianuarie 29, 2013, 10:29:59 PM
am analizat ,citit,restudiat pe toate partile si am ajuns la o concluzie: toate aceste metode, mijloace pentru a accesa fonduri europene este de a te obliga sa devii iobag,un iobag mai modern al secolului 21 producator 100%, proprietar 100% iar darile la stat sunt de 120%, suntem slugi pe pamanturile noastre,ti-au dat 1500 euro pe an la masura 141 iar in anul al treilea au venit in control si au spus : ai facut investitii ai marit nr de ude acum trebuie sa-ti deschizi Societate Comerciala ,adica sa mi-o traga din orice pozitite. Atata timp cat noua ne plateste 7 ron pe kg de miere naturala 100% iar la raft mierea vai de capul ei cat de naturala este este 25 ron de 3 ori si jumatate aproape, vi se pare corect?
Ma alatur si eu voua ,impartasesc aceleasi opinii . .Accesarea de fonduri in teorie sunt bune dar in practica sunt DEZASTRUASE daca depinzi numai de ele . Cel mai bine este sa te descurci singur cum poti . NU va agata-ti de aceste fonduri ca si cum ar fii scaparea voastra .  Multumitii lui Dumnezeu pt. sanatate si in rest totul va venii de la sine, dupa voia divina pe care o avem in dreptul fiecaruia . FI-TI siguri de asta  :hi: .

morozan simion

ma bucur ca sunt persoane care sunt in asentimentul meu.
eu de ex mi-am cumparat 1 mc de scandura uscata cal II la 350 lei cu celelalte necesare ajung la 1000 lei si-mi confectionez 22 lazi cu capac tabla diafragma, adica complete la 50 lei pe lada.
o lada in magazain nu o iei fara 150 lei dar fara podisor si fara diafragma
specific ca la acest pret sunt lazi pe 10 rame cu cat de 1/2 si nevopsite.
eu zic ca este avantajos, si ma asa pe fondurile lor

romikele

Citat din: George N din Februarie 06, 2013, 08:55:50 PM
Citat din: sas angelica din Februarie 02, 2013, 03:31:54 PM
:hi: ăsta-i motivul pentru care nu am accesat fonduri UE.


Citat din: morozan simion din Ianuarie 29, 2013, 10:29:59 PM
am analizat ,citit,restudiat pe toate partile si am ajuns la o concluzie: toate aceste metode, mijloace pentru a accesa fonduri europene este de a te obliga sa devii iobag,un iobag mai modern al secolului 21 producator 100%, proprietar 100% iar darile la stat sunt de 120%, suntem slugi pe pamanturile noastre,ti-au dat 1500 euro pe an la masura 141 iar in anul al treilea au venit in control si au spus : ai facut investitii ai marit nr de ude acum trebuie sa-ti deschizi Societate Comerciala ,adica sa mi-o traga din orice pozitite. Atata timp cat noua ne plateste 7 ron pe kg de miere naturala 100% iar la raft mierea vai de capul ei cat de naturala este este 25 ron de 3 ori si jumatate aproape, vi se pare corect?
Ma alatur si eu voua ,impartasesc aceleasi opinii . .Accesarea de fonduri in teorie sunt bune dar in practica sunt DEZASTRUASE daca depinzi numai de ele . Cel mai bine este sa te descurci singur cum poti . NU va agata-ti de aceste fonduri ca si cum ar fii scaparea voastra .  Multumitii lui Dumnezeu pt. sanatate si in rest totul va venii de la sine, dupa voia divina pe care o avem in dreptul fiecaruia . FI-TI siguri de asta  :hi: .

Mai flacai viteji, zmeii-zmeilor!

Ati facut voi pe hartie doua coloane, una cu plus, cealalta cu minus si ati facut diferenta intre sume? V-a dat cumva cu minus?

Nu mai trancaniti fara rost...
Presupunand ca aveti 100 de stupi, primii 50 sunt scutiti, scazand impozitul si sanatatea la ceilalti 50 de stupi, tot ramai cu 58 de milioane in cont, cine isi permite sa dea cu piciorul, n-are decat!

1500 euro rata anuala la M141 = 6 580,9306 lei noi
50 stupi x 70 norma de venit x 21,5% impozit+sanatate = 752,5 lei noi

Faceti voi diferenta...

filip

Romikele,
Nu ai dreptate,diferenta o scoti vanzand mierea fara intermediari.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

sas angelica

si, la un moment dat, dupa ce trec 3-4 ani de la accesarea fondurilor, te i-au baietii in costume la intrebari despre cum ai cheltuit toti banii pe care ti i-au dat.
Carpe diem!

filip

#11
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

morozan simion

m-am lamurit cu aceste masuri, daca le-ai acesat si ai fost declarat eligibil te toaca autoritatile, declari mai putin exact cum zicea colegul , vin bajeti in costume si te strang cu usa
sa-i le dea dumnezeu la toti care vreu sa ia pielea de pe agricultori sanatate dar sa-i umple cancerul in oase
ei au pretenti dar obligatii nu

romikele

Cititi cu atentie apoi dati-va cu parerea... de unde pana mea sa ia persoana fizica CUI?

CUI-ul il duce asociatia la Primarie ca sa fie recunoscute atestatele profesionale eliberate apicultorilor.... of... of... grele e cu limba romana, mai ales la jurnalistii astia fatati de closca!  :zzz:

filip

#14
Citat din: romikele din Februarie 08, 2013, 10:31:32 AM
Cititi cu atentie apoi dati-va cu parerea... de unde pana mea sa ia persoana fizica CUI?

CUI-ul il duce asociatia la Primarie ca sa fie recunoscute atestatele profesionale eliberate apicultorilor.... of... of... grele e cu limba romana, mai ales la jurnalistii astia fatati de closca!  :zzz:
http://www.gazetadeagricultura.info/stiri-agricole/535-legislatie-agricola/13857-atestare-profesionala-carnetul-de-comercializare-certificatul-de-producator-si-cardul-de-identificare.html
persoane fizice inregistrate fiscal,?
Simpla declaratie complectata la fisc ,ori mai trebuie ceva?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)