se va impozita apicultura..??

Creat de bio, Ianuarie 21, 2013, 07:09:05 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Se calculeaza 16 % din 3500  care e impozitul, plus 5,5 % din salariul minim lunar. Asta pentru 100 de familii.

pharaonu75

3500 nu este norma de venit pentru 50 de familii?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

george b

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 24, 2013, 03:36:33 PM
Daca ai 100 de familii trebuie sa platesti impozit 560 de lei, la care se adauga asigurarile de sanatate care se calculeaza 5,5% din 750 de lei lunar ceea ce inseamna inca 505 lei anual.
Daca sunt salariat mai platesc si pe PFA asigurarile de sanatate?
 

bucovineanu

#63
Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 24, 2013, 04:11:46 PM
3500 nu este norma de venit pentru 50 de familii?
Exact, la aceasta se caculeaza 16%
Cine e salariat plateste la sanatate 5,5 % din 3500 asta pentru cei care au 100 de familii. Dar e posibil ca asigurarea de sanatate sa se calculeze pentru venitul de la toate cele 100 de familii si atunci suma se dubleaza, 5,5%  din 7000.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bucovineanu

De ce zici ca nu. Eu stiu ca si pensionarii, daca au venit din orice alta sursa, platesc asigurare de sanatate pentru acel venit.

pharaonu75

Stiu ca se plateste CAS doar dintr-o singura sursa de venit!
Daca platesti pe salariu, nu mai platesti pe activitatile celelalte.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

george b

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 24, 2013, 05:07:10 PM
Stiu ca se plateste CAS doar dintr-o singura sursa de venit!
Daca platesti pe salariu, nu mai platesti pe activitatile celelalte.
Multumesc

bucovineanu

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 24, 2013, 05:07:10 PM
Stiu ca se plateste CAS doar dintr-o singura sursa de venit!
Daca platesti pe salariu, nu mai platesti pe activitatile celelalte.

Asta e valabil pentru Cas (contributia la fondul de pensii). Asigurari de sanatate platesc si pensionarii care au pensie mai mare decat pensia medie, care e de 700 si ceva de lei, pentru ce depaseste aceasta suma.

valter

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 24, 2013, 04:28:21 PM
Citat din: george b din Ianuarie 24, 2013, 04:13:43 PM
Daca sunt salariat mai platesc si pe PFA asigurarile de sanatate?


Nu!
Faraonul are dreptate...nu se platesc asigurari pentru aceasi persoana din mai multe surse.
Deunazi mi-a venit de la casa de pendii ''o somatie'' sa merg sa reglementez contributia la sanatate, etc...in finalul tidulei era specificat ca ''daca sunteti in urmatoarele situatii-pensionar, angajat la alta intreprindere decat pfa albine...sa prezint documente doveditoar''...si i-am lamurit cu decizia de pensionare.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

bucovineanu

E posibil sa fie asa cum spuneti. In 2000 era cum am zis .

PACO

La 100 de stupi se va plati 16% impozit si 5.5 % cass, aproximativ 2100 roni. partea proasta este ca si pfa urile vor plati la fel indiferent de cheltuieli.

bucovineanu

Daca cineva are 100 de familii va plati impozit numai pentru 50. Nu stiu daca asigurari de sanatate va plati pentru 50 sau pentru 100.

D006

USL ati vrut USL aveti !  bagati mana adanc in buzunar ca acest vot costa muuuult !

alvo

#74
eu as zice altfel:
asociatii ati vrut,asociatii aveti!
uite de asta fug romanii  ca dracu'de tamaie de asociatii,cooperative,intovarasiri..si alte forme unde un grup restrans de jmecheri de doi bani,fac orice pentru ai pacalii pe ceilalti"membrii cu treburi egale"