Targul apicol Slobozia 2013

Creat de stefy.costea, Ianuarie 18, 2013, 08:27:25 AM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Anul trecut mi-au placut cei de la Tulcea (Materiale Apicole). Au avut o oferta variata si foarte multe materiale apicole, in special din plastic, foarte utile!

Si bulgarii au avut cateva "chestii" deosebite. Sa vedem anul acesta cu ce vin!
Fagurii la ei sunt foarte ieftini, cam la 50-60% din ce gasesti in magazinele noastre! Am un var din Giurgiu care numai de la ei se aprovizioneaza si spune ca este foarte multumit si de calitate, dar mai ales de pret. Cu tot cu drum pana la Ruse iese mult mai ieftin decat la Apicola!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cipriene

asta ce inseamna? cat de ieftini sunt fagurii bulgarilor? sa stiu cati bani sa pregatesc, nu de alta :bzz: :bzz: :bzz:

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

PACO


pharaonu75

Citat din: PACO din Ianuarie 25, 2013, 10:34:12 PM
anul trecut erau 26 lei kg

Ai fost anul trecut la Slobozia si nu ai spus nimic?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cipriene

pai e bine.
am asteptat tot anul targul asta. mi se pare cel mai bun moment sa cumper faguri, rame de tei, poate si o centrifuga si cine mai stie....
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: cipriene din Ianuarie 25, 2013, 11:29:19 PM
pai e bine.
am asteptat tot anul targul asta. mi se pare cel mai bun moment sa cumper faguri, rame de tei, poate si o centrifuga si cine mai stie....

despre fagurii  bulgarilor, nu e totul sa  fie  ieftin, ca  daca  nu sunt  buni, albina nici nu ii pupa
despre  cumparaturi, daca  nu ai toti  banii acum,  strange-i si te  asteptam la  braila  in 28-29 martie
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Ianuarie 27, 2013, 09:37:50 PM
despre fagurii  bulgarilor, nu e totul sa  fie  ieftin, ca  daca  nu sunt  buni, albina nici nu ii pupa...

Vezi ce am scris in postarea asta! Iar daca lui, de ani de zile, albinele ii pupa fagurii, despre ce mai vorbim?
Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 25, 2013, 08:51:13 PM
...Fagurii la ei sunt foarte ieftini, cam la 50-60% din ce gasesti in magazinele noastre! Am un var din Giurgiu care numai de la ei se aprovizioneaza si spune ca este foarte multumit si de calitate, dar mai ales de pret. Cu tot cu drum pana la Ruse iese mult mai ieftin decat la Apicola!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cipriene

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Ianuarie 27, 2013, 09:37:50 PM
Citat din: cipriene din Ianuarie 25, 2013, 11:29:19 PM
pai e bine.
am asteptat tot anul targul asta. mi se pare cel mai bun moment sa cumper faguri, rame de tei, poate si o centrifuga si cine mai stie....

despre fagurii  bulgarilor, nu e totul sa  fie  ieftin, ca  daca  nu sunt  buni, albina nici nu ii pupa
despre  cumparaturi, daca  nu ai toti  banii acum,  strange-i si te  asteptam la  braila  in 28-29 martie

vin si la Braila, doar sunt brailean  :hi:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

PACO

sa aveti grija ca daca este caldura mare,in special la floare, fagurii bulgaresti trebuie bagati seara la construit ca pana dimineata sa i lipeasca un pic de rama si sa inceapa la ei ca altfel se indoaie sau  se topesc.
  anul trecut pt. o diferenta de 4 lei am preferat fagurii apisrom, considerabili mai buni. acuma depide si de cules, dar cel mai bine se vede iin timpul unui cules de intretinere ( 200, 300gr/zi). problema cea mare nu este construirea facgurilor, cat transmiterea bolilor.

cipriene

problema asta cred ca o au toti faguri (cand este cald afara), mai ales la floare.
anul trecut mi s-au indoit o gramada de faguri, mai ales din magazine, asta inainte sa fie claditi
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

PACO

daca fagurii sunt din ceara si rama este insarmata corespunzator iar familia si culesul sunt bune nu prea au de ce sa se indoaie.

bio

Citat din: cipriene din Ianuarie 28, 2013, 11:58:35 PM
problema asta cred ca o au toti faguri (cand este cald afara), mai ales la floare.
anul trecut mi s-au indoit o gramada de faguri, mai ales din magazine, asta inainte sa fie claditi
..poate au stat prea mult in stup pina sa fie luat in crestere de catre familia de albine.

Ce marca au pe ei fagurii tai Cipri..??cine i-a produs..?

stefy.costea

Prognoza meteo pentru Targul Apicol Slobozia se anunta astfel:

Vineri, Februarie 1 - Max: 6˚C - Min: -2˚C

partial innorat
Sanse de precipitatii: 0%
Vant: 18 km/h dinspre V
Umiditate: 79%

Sambata, Februarie 2 - Max: 7˚C - Min: -2˚C

innorat
Sanse de precipitatii: 0%
Vant: 14 km/h dinspre S
Umiditate: 81%


Duminica, Februarie 3 - Max: 11˚C - Min: 2˚C

partial innorat
Sanse de precipitatii: 0%
Vant: 14 km/h dinspre SV
Umiditate: 83%





Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

stefy.costea

 Ziua de sambata 02.02.2012 se anunta foarte interesanta !!!! Printre invitatii nostri de marca se numara d-na Cristina Surlea de la APIA Bucuresti care va fi alaturi de noi sambata 02.02.2012 incepand cu ora 7,30 pentru descalcirea itelor PNA-ului. De la judet vom avea alaturi de noi reprezentanti ai Casei Agronomului, Directiei sanitar veterinare, APIA, OJPJDRP, Directiei Agricole, Finantelor Publica. Toti acesti prieteni ai nostri, ne vor raspunde intrebarilor care ne framanta referitor la pasiunea noastra comuna  APICULTURA. Va asteptam in numar cat mai mare pentru a lamuri problemele care ne framanta, si a arata ca suntem o familie cel putin la fel ca si familia de albine.
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

stefy.costea

Scuze ora corecta este 10, 30  ! !!!!!!!!!!!!
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine