Targ apicol Pleven Bulgaria

Creat de stefy.costea, Februarie 05, 2013, 11:22:33 PM

« precedentul - următorul »

stefy.costea

Un grup de apicultori din Slobzia cu stefy.costea in frunte vrem sa plecam sambata 09.02.2013 la ora 4,45 cu microbuzul.  Distanta de la Slobozia pana la  Pleven este de aproximativ 340 km cam 4,5 ore de mers. Intentionam sa plecam din Pleven inapoi catre casa pe la ora 16,00. Pretul acestei excurii apicole este de 150 lei de persoana.  Traseul este Slobozia - Autostrada  A 2 - Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Pleven si retur.Pentru a intra in Bulgaria nu este nevoie de pasaport se intra si cu buletinul. Pentru ce interesati ma pot suna la tel. 0733002012 pana vineri 08.02.2013 ora 12,00. Putem lua de pe drum apicultorii dornici sa ne insoteasca la acest targ.
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

Florin-braileanul (FlorinI)

ei de ce  au  promis  si  nu au  venit la  slobozia?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

stefy.costea

Nu stiu! Treaba lor! Poate nu suntem atractivi! Poate ii aduci tu la Braila. Sa le transmit ceva din partea ta cand ma intalnesc cu ei la Pleven?
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: stefy.costea din Februarie 05, 2013, 11:39:11 PM
Nu stiu! Treaba lor! Poate nu suntem atractivi! Poate ii aduci tu la Braila. Sa le transmit ceva din partea ta cand ma intalnesc cu ei la Pleven?
ca  ii  astept  la  braila
sau  daca   ai  o  adresa  de mail. ii invit eu,  dar  in  romaneste...
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

stefy.costea

Foarte frumos si interesant targ apicol. Pacat ca nu am avut si romani printre expozanti. In schimb am inatalnit foarte multi romani interesati de practica apicola din Bulgaria, dar mai ales sin tarile vecine: Serbia, Turcia, Ungaria, Cipru, Franta. Am reusit si noi cu echipa nostra initiala de 8 apicultori din Slobozia sa completam pe drum trupa cu doi apicultori din Fetesti, unul din Calarasi, unul din Bucuresti si trei din Braila,  Cu ajutorul d-lui Dumitru de la A.F.A.R  am reusit sa ne alatura cu bine apicultorilor din Pleven.
Aveti aici o poza cu o parte din apicultorii Slobozia. Voi posta in curand si filmuletul cu imaginile surprinse de mine in cadrul acestei manifestari.
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

stefy.costea

Aveti aici linkul cu o mica filamare facuta de mine la acest targ.
targ bulgaria pleven 2013

Pe cand si la noi un targ apicol de asemenea anvergura ?

Vizionare placuta. :bravo:
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

D006

Citat din: stefy.costea din Februarie 11, 2013, 09:45:26 AM

Pe cand si la noi un targ apicol de asemenea anvergura ?

  Inseamna ca nu ai fost la Blaj...

stefy.costea

Blajul reuneste aprox 100 de producatori si furnizori de echipamente, utilaje, medicamente, hrana si stimulatori, aprox 50-60 de producatori de miere si alte produse apicole, peste 50-60 de producatori de faguri?
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

D006

  Calitativ blajul e cu mult peste Plevna . Coane eu mergeam la targul de la Plevna cand in Romania inca nu se auzise de targuri apicole.
  Vezi ca nu sunt 50 - 60 producatori de faguri , aia sunt comercianti , bulgarii au 3 producatori de faguri.

puiu

1 - domnul ministru al Agriculturii bulgare
2 - dl. Aurel de la Bechet, apicultor
3 - dl. Ivan, translator
4 - subsemnatul
Produsele expuse au fost de mare valoare, produsele mai ieftine ca la alte targuri, dar putin mai scumpe ca anul trecut. O centrifuga 3 rame 215 Euro, cea mai ieftina.