Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

bio

Citat din: Cristel din Octombrie 20, 2014, 04:09:05 AM
...
Ce mai fac albinutele? Vad ca noaptea e frig deja, cred ca se strang in ghem. Cum faceti iernarea, pe rame mai pline in mijlocul stupului (dispunere centrala) sau bilaterala?
Sanatate si o saptamana frumoasa!

Asezarea ramelor : rame mai goale pe mijlocul cuibului, iar rame mai pline la margine. Asezare bilaterala. Mai mereu am mincare deajuns in stupi si fac astfel asezarea.

Asezarea ramelor mai pline pe centru din ce stiu eu se face cind stai mai rau cu rezervele de hrana si asezi ramele mai pline pe centrul cuibului . Folosesc expresia "rame mai pline" dar ma refer la ce rame cu miere ai in acel moment .

"Rame mai pline" cind ai mincare putina sunt la greutate cam cu "ramele mai goale" cinmd ai mincare din belsug in familiile de albine.

bio

Am inceput sa aduc la ferma pavilioanele care le-am pregatit pentru iarna..




bio

Am adus 3 pavilioane/....iar restul le voi aduce dupa ce va trece  acest val de frig... adun toate pavilioanele la un loc de obicei dupa 15 noiembrie.

Azi am fost la munca cu MCV-ul.... Maciuciu coreanu, a avut liber . .. de fapt este in "concediu medical" ca l-am dus "la doctor" sa il ia putin la mina .

oroles

Sper sa ti-l resusciteze doctorul. E o masina foarte buna, mai ales pentru teren, desi nu pare. Am mers cu Matizul firmei unde am lucrat pe acolo pe unde nici cu gandul nu gandesti. E drept ca odata am  ramas impotmolit intr-o padure incercand sa trec un sant nu chiar mic. M-am dat jos sa vad daca trece roata. Am concluzionat ca trece fara sa ma uit ca pe sub frunzele din canal curgea apa si deci era mal. L-am scos dupa 3 ore singur timp in care am incercat mai multe metode. Singura solutie buna a fost sa ii ridic rotile din fata pe rand cu cricul si sa bag pietris si crengi la roti cat sa nu se mai afunde, fiind foarte aproape de capatul santului. Cand am iesit din sant a trecut si un om cu caruta si si-a facut cruce cand m-a vazut pe unde am mers cu masina (TDI cred ca stie pe unde am mers, padurea fiind din satul Mestecanis jud. Neamt, vecin cu el:). Mi-a zis omul respectiv sa ma tin de el ca imi arata cum ies din padure, dar sa am grija sa tin cat mai pe marginea drumului ca exista riscul de a se surpa... Si s-a surpat! A luat-o dealul la vale cu tot cu Matiz. Cand s-a oprit alunecarea de teren eram exact la 1,5 m de un fag. Daca mai continua alunecarea ma duceam in copac cu Matizul fara sa pot face nimic. M-am dat jos, m-am uitat la vale si era numai lastaris. Am dat cu mana lastarisul la o parte in fata Matizului sa verific sa nu fie vreo cioata sau alt izvor cu apa ca la santul in care am ramas. Am iesit prin lastaris de se crucea carutasul si am taiat-o direct la prima spalatorie auto sa nu se vada cat de murdara era....

Altadata era primavara devreme si eram intr-un sat de deal de langa Bacau si intreb o batrana "Matusa, pe drumul asta se ajunge la asfalt". "Da maica, tii la vale!" A uitat insa sa imi spuna ca nu era practicabil decat vara. Fiind caldut se topeau siroaiele de pe versanti si ma ducea la vale cu tot cu masina. Am tinut piciorul pe  frana pana jos, dand drumul din cand in cand. Rotile s-au invartit foarte putin, masina mai mult alunecand. Noroc ca mergeam ca pe un tobogan, avand in dreapta si in stanga niste pereti de pamant.

Tot iarna, am vrut sa urc dinspre Oituz (unde am ramas cu Matizul inzapezit din cauza unui betiv care s-a dezechilibrat si a ajuns in fata masinii, iar eu ca sa il evit am tras spre mormanul de zapada) spre Pargaresti si sa ajung in Tg. Ocna Bacau. Pe drum vedeam locuitori din Pargaresti si Paraul Boghii cum isi puneau lanturi la masina. Eu zic "Las ca merge si fara". La un moment dat in fata mea era o Wola care cara muntii de zapezi. Ocolesc Wola, trec de ea si vad o balta in mijlocul drumului (zapezile se topeau) destul de mare si imi zic "Las ca nu e atat de adanca!" si trec. Soseaua se surpase si acolo se formase un ogas care s-a umplut cu apa. Am trecut cu Matizul, apa ajunsese la parbriz. Noroc ca nu a avut timp sa ajunga la partea electrica ca ma inecam acolo sau ieseam inghetat.  Uitandu-ma in spate l-am vazut pe soferul de pe Wola cum isi facea cruce.

La Dofteana am trecut pe un pod de lemn care nu era avizat pentru trecerea masinilor. Se clatina de m-au trecut toate sudorile. Cei din localitate mi-au facut semn ca sunt nebun.

Impresionat de "performantele" Matizului am zis ca imi voi lua unul al meu, desi aveam un Clio 3 luat de nou.
Multora poate nu le vine a crede, dar Matizul e o masina foarte buna pentru teren si off road. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pistol28

"Ulciorul nu merge de multe ori la apa"

Matizul mai trece de multe ori de groapa ? =)) =)).

PS. Bun povestitor, sunteti o aschie sarita din Ion Creanga?  =D>
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

bismark

   Ai o baza unde tii paviloanele sau unde se nimereste?.Vad o padure in dreapta nu iti poti face o baza de iarna mai la adapost de vinturi.Am inteles ca undeva ai un gard de gladita,pe interior poti pune mina Maicii domnului care se intinde  si infloreste de 2-3 ori pe an.Si daca mai pui si goji vei avea pina la plecare in pastoral flori pentru albine.In curind te voi onora. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

bio

Citat din: oroles din Octombrie 23, 2014, 09:14:21 PM
Sper sa ti-l resusciteze doctorul. E o masina foarte buna, mai ales pentru teren, desi nu pare. Am mers cu Matizul firmei unde am lucrat pe acolo pe unde nici cu gandul nu gandesti. E drept ca odata am  ramas impotmolit intr-o padure incercand sa trec un sant nu chiar mic. M-am dat jos sa vad daca trece roata. Am concluzionat ca trece fara sa ma uit ca pe sub frunzele din canal curgea apa si deci era mal. L-am scos dupa 3 ore singur timp in care am incercat mai multe metode. Singura solutie buna a fost sa ii ridic rotile din fata pe rand cu cricul si sa bag pietris si crengi la roti cat sa nu se mai afunde, fiind foarte aproape de capatul santului. Cand am iesit din sant a trecut si un om cu caruta si si-a facut cruce cand m-a vazut pe unde am mers cu masina (TDI cred ca stie pe unde am mers, padurea fiind din satul Mestecanis jud. Neamt, vecin cu el:). Mi-a zis omul respectiv sa ma tin de el ca imi arata cum ies din padure, dar sa am grija sa tin cat mai pe marginea drumului ca exista riscul de a se surpa... Si s-a surpat! A luat-o dealul la vale cu tot cu Matiz. Cand s-a oprit alunecarea de teren eram exact la 1,5 m de un fag. Daca mai continua alunecarea ma duceam in copac cu Matizul fara sa pot face nimic. M-am dat jos, m-am uitat la vale si era numai lastaris. Am dat cu mana lastarisul la o parte in fata Matizului sa verific sa nu fie vreo cioata sau alt izvor cu apa ca la santul in care am ramas. Am iesit prin lastaris de se crucea carutasul si am taiat-o direct la prima spalatorie auto sa nu se vada cat de murdara era....

Altadata era primavara devreme si eram intr-un sat de deal de langa Bacau si intreb o batrana "Matusa, pe drumul asta se ajunge la asfalt". "Da maica, tii la vale!" A uitat insa sa imi spuna ca nu era practicabil decat vara. Fiind caldut se topeau siroaiele de pe versanti si ma ducea la vale cu tot cu masina. Am tinut piciorul pe  frana pana jos, dand drumul din cand in cand. Rotile s-au invartit foarte putin, masina mai mult alunecand. Noroc ca mergeam ca pe un tobogan, avand in dreapta si in stanga niste pereti de pamant.

Tot iarna, am vrut sa urc dinspre Oituz (unde am ramas cu Matizul inzapezit din cauza unui betiv care s-a dezechilibrat si a ajuns in fata masinii, iar eu ca sa il evit am tras spre mormanul de zapada) spre Pargaresti si sa ajung in Tg. Ocna Bacau. Pe drum vedeam locuitori din Pargaresti si Paraul Boghii cum isi puneau lanturi la masina. Eu zic "Las ca merge si fara". La un moment dat in fata mea era o Wola care cara muntii de zapezi. Ocolesc Wola, trec de ea si vad o balta in mijlocul drumului (zapezile se topeau) destul de mare si imi zic "Las ca nu e atat de adanca!" si trec. Soseaua se surpase si acolo se formase un ogas care s-a umplut cu apa. Am trecut cu Matizul, apa ajunsese la parbriz. Noroc ca nu a avut timp sa ajunga la partea electrica ca ma inecam acolo sau ieseam inghetat.  Uitandu-ma in spate l-am vazut pe soferul de pe Wola cum isi facea cruce.

La Dofteana am trecut pe un pod de lemn care nu era avizat pentru trecerea masinilor. Se clatina de m-au trecut toate sudorile. Cei din localitate mi-au facut semn ca sunt nebun.

Impresionat de "performantele" Matizului am zis ca imi voi lua unul al meu, desi aveam un Clio 3 luat de nou.
Multora poate nu le vine a crede, dar Matizul e o masina foarte buna pentru teren si off road. :D

Am avut multe masini dar Matizul care il folosesc de 5-6 ani este o masina de care sunt multumit. Nu o rupe el muntii dar este OK .

bio

#877
Citat din: bismark din Octombrie 24, 2014, 02:02:01 PM
   Ai o baza unde tii paviloanele sau unde se nimereste?.Vad o padure in dreapta nu iti poti face o baza de iarna mai la adapost de vinturi.Am inteles ca undeva ai un gard de gladita,pe interior poti pune mina Maicii domnului care se intinde  si infloreste de 2-3 ori pe an.Si daca mai pui si goji vei avea pina la plecare in pastoral flori pentru albine.In curind te voi onora. Cu respect

De iarna trecuta am lasat pavilioanele la iernat unde am baza de vara . Baza care este acum permanenta, ...vara imi tin materialele si roiurile iar iarna imi adun acolo toate pavilioanele.
Legat de protectia contra vinturilor am in partea de nord un dig de ~ 5 metrii inaltime, si apoi toata partea spre est adica 180 grade am padure fara numar. Crivatul cum bate dinspre N-NE trece prin 2-3 km de padure pina da in pavilioanele mele si sper ca sunt cit de cit adapostite cu toate ca nu te poti pune cu natura.

Gladita care abia are in jur de 2 metrii acopera partea dinspre Sud, Sud-vest, Vest dar sper ca in 2-3 ani sa se mai ridice si sa am ceva adapost cit de cit si pe aceea parte ca din aceea directie imi bate vintul primavara chiar cind zboara cit de cit albinele...
Aceea parte am nevoie sa mai o protejez cit de cit de vintul de primavara.


dan sebastian

Referitor la ce spunea interlocutorul despre masini. Am ramas uimit ce poate face un duster prin noroaie si mers pe malurilre inclinate ale malurilor de la irigatii.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bio

... multe masini sunt bune, dar  la volan sa fie si un sofer care are experienta pe drumul pe care circula .

bio

...nici anul acesta nea Bio nu a scapat Blak Friday  ...:)

..a cumparat inca un aparat foto, aparat  care sper ca va avea viata mai lunga fata de alte dracovenii din astea si voi face poze mai de calitate.


Achizitiile facutecu ocazia Blak Friday,  pentru sectorul productie :
...mai intii "suflatorul".





bio

Am vrut sa fiu patriot si am cumparat ceva produs in Ro dar ma bate gindul sa iau si altceva care cred ca este mai eficient.

http://www.husqvarna.com/ro/products/blowers/125bvx/

bio

Am cumparat inca o pompa mai fortzoasa sa scot apa necesara sa ud pomii... pompa pt ape murdare Makita .
..cea veche scotea de la 6 metrii, asta scoate de la 10 metri .

bio

..si cu ajutorul unui coleg dupa forum, de fapt doi m-au ajutat. Unul cu sfatul si celalalt cu rezolvarea si incheierea tranzactiei in bune conditii .


Deci am gasit si mi-am luat 2 bazine de inox . Pe unul intentionez sa-l folosesc la topirea cerii iar celalat la prepararea siropului la albine ca ce aveam era prea mic.


bio

... sticla cu polen sta cuminte asteptind  sa inceapa sotia serviciul ca apoi sa zboare spre Banat.