Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

bio

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 15, 2013, 11:15:38 PM
Citat din: cristian87 din Ianuarie 15, 2013, 11:14:43 PM
...
cu ce tractati toate remorcile alea?

Are un matiz cu care rupe toate coclaurile! =)) =))

MATIZUL meu a carat in ultimii 4 ani , ....de 4 ani il am..:)..undeva in jur de 40 t miere, polen s.a.

daca il scot la vinzare lumea se uita ca este din 2007, habar n-are ca Nelutu la cocosat cit a carat cu el..

l-am upgradat pe MAtiz, l-am inaltat cu 5 cm , de fapt un meseriash si am rupt Balta Ialomitei cu Matizul de 4 ani incoace..

romikele


bio

Anul acesta am luat ceva ajutoare pentru Matizul care m-a servit exemplar in ultimii 4 ani..

mi-am luat de la un coleg dupa Stuparitul masina asta..


bio

Citat din: romikele din Ianuarie 15, 2013, 11:27:32 PM
Citat din: bio din Ianuarie 15, 2013, 11:24:27 PM
... l-am upgradat pe MAtiz...

I-ai pus silicoane?  :razz:

Era adus din Italia MAtizul meu...este modelul acela cu spate de SPARK si cam jos la caroserie..

De aceea l-am dus la "doctor" si i-am ridicat caroseria cu 5 cm sa faca fata la noroaie si drumuri de tara..

Buna masina MATIZUL, consum mic, pe GPL-u.... 4 ani nu i-am bagat decit combustibil si ulei..

mape 48-petru manea

Ar trebui sa te bucuri de ce ai . :bravo: si SANATATE sa poti duce

silviu

Salutare!Esti un exemplu bun de urmat pentru noi.Bravo!Sa ajungem toti cu un nr.de stupi cati ai tu.
                              Cu stima,
                                          Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

tassevasi

  Hai ca ne-ai blocat ,cit de mult ai muncit si  tot mai vrei .  Bravo  d-le .
    Sa fi sanatos  ca ai pt ce si cine .
   Numai bine .

bio

#22
Citat din: tassevasi din Ianuarie 16, 2013, 05:50:44 PM
  Hai ca ne-ai blocat ,cit de mult ai muncit si  tot mai vrei . ....
   

Sunt doar poze cu pavilioanele care le am  "in cimp"..


  Inca nu a-ti vazut intreaga mea "flota", de pavilioane...am fost doar marinar odata, in vremuri trecute

Miine o sa incerc sa fac poze si sa le postez la pavilioanele care le am in lucru acasa..
  De fapt un pavilion este terminat cam in proportie de 90% , mai am de lucrat la roti si de taiat locurile urdinisurilor....si alt pavilion care initial il bagasem doar pt mici reparatii a sfirsit a-l taia de la nivelul superior al sasiului si m-am apucat sa-l reconstruiesc din nou.  Ma costa multi bani aceasta hotarire radicala de a reface total un pavilion,  dar daca tot fac apicultura sa o fac sa fie ceva de randament... Vreau sa fac si voi face o apicultura aerisita .

..am ajuns cam tirziu in seara asta acasa..:(..am fost plecat pina la Braila sa dau o comanda de citeva mii de rame . ... si a trebuit sa discut personal cu persoana rtespectiva plus ca o intelegere fata-in-fata face mult.


..spun ca voi incerca miine deoarece in prima parte a zilei ma voi ocupa de livrare de produse apicole si nu stiu cit de tirziu voi ajunge acasa .

bio

.. centrifuga care o folosesc ...


pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

..60 de rame...momentan.

Spun "mometan", deoarece cum am ceva timp liber fac si pentru activitatea de extractie ceva upgrade-uri, ...in primul rind vreau sa fac o centrifuga mai "voinica" ceva  peste 120 de rame, ....ma mai gindesc sa vad ce si cum.

pharaonu75

Am vazut la rusi o radiala pe 72 de rame... o frumusete!
Cu cat se mareste numarul de rame, cu atat creste si diametrul centrifugii, ceea ce face imposibila folosirea ei in pastoral.
Pentru o centrifuga de mare capacitate iti trebuie neaparat camera de extractie si va fi nevoie sa transporti caturile cu rame pline pana acasa.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 16, 2013, 10:05:10 PM
.......
Pentru o centrifuga de mare capacitate iti trebuie neaparat camera de extractie si va fi nevoie sa transporti caturile cu rame pline pana acasa.

..eu transport "CAMERA DE EXTRACTIE" la pavilioane..

Centrifuga si tot ce am nevoie la extractie sunt pe o remorca inchisa, cu care ma "lipesc" de pavilioane.

...dimensiunile exterioare la o centrifuga,  cum ar fi cea din film, repet doar la centrifuga ar fi orientativ, Lungime 140 cm, latime cam 110 cm si Inaltime undeva la 120 Cm ar ocupa doar 1,5 mp si eu am momentan in jur de 11-12 mp in interirul remorcii mele, dupa ce marire vreau sa ii fac ajung undeva peste  13 mp .


Kiwi Bee

Stiam eu ca exista apicultori profesionisti in Romania.

Felicitari Bio.

Apropo, cum bagi/scoti ramele in centrifuga? Una cite una?