Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

justy

Citat din: roi_ag din Ianuarie 17, 2013, 08:59:12 PM
Citat din: justy din Ianuarie 17, 2013, 07:11:14 PM
Eu ma gandesc ca la camion sa fac pentru a nu se supraincalzi interiorul o "prelata" din plasa aceea verde care se foloseste pentru umbrire. As vrea sa fac aceasta prelata ca sa acopere camionul, cabina si sa iasa si in lateral cam 1 - 1.5 m
Izoleaza-i interiorul cu polistiren te costa mai putin si nu mai hamalesti la fiecare mutare.
Te asigur ca vara cand intri in el ti-e frig :nod: :nod:

si la asta m-am gandit, insa eu am pus rastelul, ca a trebuit sa-l fac repede pentru omologare, acum nu mai pot pune decat polistiren de max 3 cm. crezi ca e suficient?

roi_ag

Citat din: justy din Ianuarie 17, 2013, 09:14:16 PM
i la asta m-am gandit, insa eu am pus rastelul, ca a trebuit sa-l fac repede pentru omologare, acum nu mai pot pune decat polistiren de max 3 cm. crezi ca e suficient?
Perfect dar si sus pe plafon

bio

Citat din: roi_ag din Ianuarie 17, 2013, 08:43:05 PM
Citat din: bio din Ianuarie 17, 2013, 06:32:59 PM
la pavilionul asta deoarece il am intr-o zona mai grea d.p.d.v. al curentilor de aer folosesc o iernare mai smechera.

Priviti i8maginea si fac cinste  : sampanie: si multa  :beer:, celui care va observa ce am facut...
Inchis urdinisele si l-ai pitit dupa hangar :wink:


..am o reteta de iernat mai altfel.

Cind a venit timpul rece am intors toti stupii cu urdinisul spre interiorul pavilionului ...urdinisul deschis dar in interiorul pavilionului  este intuneric si albina ierneaza linistita fara curenti de aer .

Iernare in ADAPOST , iernare made BIO..... ....: =))

..pina acum iernarea a decurs OK. 

Astept sa se incalzeasca putin vremea , apoi intorc stupii cu urdinisul in pozitie normala.

roi_ag

#48
Fa-le fund asa si nu mai hamalesti ! Inchizi urdinisul si deschizi alea 3 gauri ,nu iese nicio albina
daca mai umbli prin pavilion.

bio

imi prograsem si aerisiri pe fundul cutiilor...dar am citit nu stiu unde, ca m-as intilnii cu problema ca albinele sa se adune sub stup la acele gauri de aerisire vara .

Sa mut 66 de cutii cu urdinisul in interior nu stiu daca mi-a luat 20 de minute si aveau in jur de 30 Kg cred fiecare..:(..In primvara or sa fie ceva mai usoare, cred  cu 3-4 Kg pe cutie..:)..

roi_ag

Nu am poza si cu partea cealalta a fundului unde este o bucata de policarbonat de dimensiunea sitei prinsa intr-un colt cu holtzsurup si inchizi ,deschizi.

bio

..folosesti pe pavilion aerisire de fund de stup si nu te-ai intilnit cu fenomenul; sa se adune multa albina la acele gauri de aerisire.>??

justy

Eu am patit fenomenul asta dar la stupii pe vatra! Prima mutare in pastoral a fost de jale, am inchis urdinisurile si cand sa incarc in masina erau mai bine de 100 albine pe fundul sitei. nu mi-am dat seama sa ma uit, caci le puteam scutura si m-a cam chinuit atunci. la pavilion nu au cum intra, decat doar daca raman de la momentul cand ii tragi sa umbli la ei... 

bio

...o sa-mi fac citiva stupi cu acele deschideri pe fundul stupului si dupa ce le voi exploata o vara o sa stiu ce am de facut mai departe..

merci pt informatii....

roi_ag

Citat din: bio din Ianuarie 17, 2013, 10:46:50 PM
..folosesti pe pavilion aerisire de fund de stup si nu te-ai intilnit cu fenomenul; sa se adune multa albina la acele gauri de aerisire.>??
Merg cu ei varsati si nu mi s-a intamplat ptr. ca in ziua cand vreau sa plec le inchid si le mai deschid
inainte sa-i incarc dupa ce inchid urdinisele.Pe pavilion nu ai avea chiar nicio problema.

justy

Pai cam asa am facut si eu mai apoi! Am un coleg care i s-a imperecheat o matca si dupa zborul de imperechere nu a mai intrat in stup ci sub stup!!! a stat acolo ceva timp, pana cand si-a dat seama el ca ceva e in neregula. Astepta sa se imperecheze si nimic..., albina era linistita (avea feromon prin plasa) uitandu-se sub stup a gasit-o acolo cu multe albine ci cu fagurasi construiti. Mentionez ca acest coleg le tine pe vatra permanenta!

Bistriteanul

Citat din: justy din Ianuarie 18, 2013, 07:58:16 AM
Pai cam asa am facut si eu mai apoi! Am un coleg care i s-a imperecheat o matca si dupa zborul de imperechere nu a mai intrat in stup ci sub stup!!! a stat acolo ceva timp, pana cand si-a dat seama el ca ceva e in neregula. Astepta sa se imperecheze si nimic..., albina era linistita (avea feromon prin plasa) uitandu-se sub stup a gasit-o acolo cu multe albine ci cu fagurasi construiti. Mentionez ca acest coleg le tine pe vatra permanenta!

Asta cu matca sub lada am patit-o si eu, lada era cu fund de plasa si lada era asezata pe un alt stup neutilizat. La control am observat ca albinele stateau ca un ghem pe fundul stupului (intr-un colt) in zona fara rame.
Eroarea a fost ca: stupul era gresit asezat pe lada de jos, adica scandura de zbor a fost mai la interior decat marginea capacului stupului de jos si matca a aterizat pe acel capac. Am scos soclul stupului (era detasabil) si am asezat coltul soclului pe rame iar matca a coborat grabita intre rame.
Omul din greseli invata.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

bio

Matizul, SUPER-MATIZUL masina pe care am tras zi de zi in ultimii 4 ani..

..si am carat adunat in 4 ani la peste 40 de tone miere, polen.

..daca mai adaug inca vreo 2 tone anual de zahar, apa si apoi API-siropuri sar de 50 tone carate cu SUPER_MATIZUL..


bio

mai aveam si o Dacia 1307, 1998 , pe GPL,...., dar dupa ce m-am spurcat la MAtiz , imi venea rau cind ma urcam in Dacia ..:))


bucovineanu

Patronii care au un numar asa mare de familii de albine se plimba cu Mercedesul nu cu Matizul.  :smile: