mini nucleu imperechere matci din plastic

Creat de brianoo_bz, Ianuarie 10, 2013, 03:49:26 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Citat din: cristi ciuc din Mai 21, 2013, 08:50:08 PM
Citat din: pharaonu75 din Februarie 20, 2013, 10:37:50 PM
...
Îți trimit gratuit 10 ghivece, dacă expui schema gândită de tine referitoare la acest tip de nucleu adaptat.... asta dacă nu ai în vedere drepturi de autor. :razz: :razz: Dau și o :beer: Ciuc...
Te salut și mult  %%- %%- %%-

Nu poate fi vorba sa cer drepturi de autor! :D
La ce anume te referi cand spui "schema gandita de tine"?
In ultimele 4 zile am dormit in total 6 ore... nu mai gandesc nimic acum... mi-a plecat mintea cu sorcova! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cristi ciuc

Am fost azi la Harplast și au două modele de ghivece RAMONA, unul mai mic cu volum de 2,2 litri și unul de 4,4 litri.
- 2,2 l=1,7lei;
-farfurie 2,2l=0.90lei;
-4,4l=2,50lei;
-farfurie4,4l=1,10lei.
Acestea sunt prețuri de la magazinul lor de desfacere (probabil cele mai mici de pe piață).
Când m-am referit la schemă, am avut în vedere câteva poze, care să ofere unele detaliii de utilizare.
Farfuriile sunt necesare? Că văd că nu ar putea fi folosite ca acoperiș, decât, eventual, cele de 4,4l la cele de 2,2l.
Dacă vrei, le trimit cu plăcere, că am promis public.
Și...de ce nu dormi noaptea? Ceva proiecte familiale :rotfl:...sau muncă, muncă...muncă.
Numai bine și aștept un MP. :hi:

pop alin daniel

#92
CitatSalut Daniel,vroiam sa te intreb daca ai folosit nucleele repective si cum ai procedat la popularea lor deorece am si eu 5 asemenea nuclee si as vrea sa stiu pasii pe care ii faci pentru a evita depopularea lor.
salut, popularea nucleelor o fac astfel:  iau rama cu albina doica din stup si scutur intr-o galeata apoi incep sa pun albina in mini nuclee ma folosesc de o cana pun sa fie albina destula cam 2 cani ,inainte de a face acest lucru aleg locul unde vor sta nucleele eu le pun intr-un loc mai umbrit in nuclee pun apifonda in hranitorul cu care este prevazut peste apifonda pun putina apa pentru ca le voi tine inchise aproximativ 48 de ore, deschiderea urdiniselor o fac dupa cele 48 de ore noaptea pentru ca albina iasa afara dar fiind noapte intra inapoi in nucleu a 2 a zi le dau cate o matca neamperecheata bagata intr-un bigudiu , pe matca o tin in bigudiu 24 de ore dupa care inaite sa o eliberez o naclaiesc cu miere si apoi o las in nucleu ,nucleele nu le mai deschid vreo 10 zile daca le-am asigurat sa aiba mancare in aceasta perioada , nu le deschid pt. ca am observat ca  daca umblu mai des in ele creste riscl ca albina sa atace matciile

clabescu.marius

#93
Citat
Citat din: pop alin daniel din Mai 22, 2013, 06:43:39 PM

Salut Daniel,vroiam sa te intreb daca ai folosit nucleele repective si cum ai procedat la popularea lor deorece am si eu 5 asemenea nuclee si as vrea sa stiu pasii pe care ii faci pentru a evita depopularea lor.
salut, popularea nucleelor o fac astfel:  iau rama cu albina doica din stup si scutur intr-o galeata apoi incep sa pun albina in mini nuclee ma folosesc de o cana pun sa fie albina destula cam 2 cani ,inainte de a face acest lucru aleg locul unde vor sta nucleele eu le pun intr-un loc mai umbrit in nuclee pun apifonda in hranitorul cu care este prevazut peste apifonda pun putina apa pentru ca le voi tine inchise aproximativ 48 de ore, deschiderea urdiniselor o fac dupa cele 48 de ore noaptea pentru ca albina iasa afara dar fiind noapte intra inapoi in nucleu a 2 a zi le dau cate o matca neamperecheata bagata intr-un bigudiu , pe matca o tin in bigudiu 24 de ore dupa care inaite sa o eliberez o naclaiesc cu miere si apoi o las in nucleu ,nucleele nu le mai deschid vreo 10 zile daca le-am asigurat sa aiba mancare in aceasta perioada , nu le deschid pt. ca am observat ca  daca umblu mai des in ele creste riscl ca albina sa atace matciile
Multumesc mult de tot pentru sfatul tau si sper sa imi reuseasca si mie procedura.Multa sanatate! :thanks:

brianoo_bz

folosesc mini nuclee plastic ca cele din imagine  20 la numar
- prima serie de matci imperecheate deja au fost folosite la formarea de roiuri
- din 20 de matci 19 sau imperecheat  1 disparuta
nucleele sunt foarte usor de  folosit  in hranitor  folosesc apifonda  cat mai uscata  ( ai sanse ca albinele sa se naclaieasca daca pui sirop sau ceva semi lichid ) 
- faguri sunt crescuti repede daca au cate o lingura de miere cristalizata la 2 zile
- matca sa imperecheat ff repede  si sia inceput ponta
- 2 cani mici sunt suficiente pentru a popula  nucleul
- podisorul din  placaj nu il mai foloesc pentru ca strivesc foarte multa albina asa ca  am pus  folie  si sa creat si mai ult spatiu  si pot pune si mini turte de miere cristalizata
acuma sunt la a 2 serie de matci

ciucur

Ar fi interesant de prezentat un nucleu facut din ghiveciul de flori...
Chiar nu are nimeni ceva poze?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

sandupop

Interesant subiect, merită urmarit, felicitări pentru cei care fac acest lucru
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

ciucur

Citat din: pharaonu75 din Februarie 20, 2013, 07:40:19 PM
Cum vad eu modificarea unui astfel de ghiveci, pentru a obtine un nucleu:

1. gaurirea fundului cu o freza de 30 mm si aplicarea prin lipire a unei bucati de plasa pentru tantari. In felul asta asiguram o buna aerisire.
2. efectuarea unei gauri de 30x10 mm in partea de jos a unui perete, pentru a da nastere unui urdinis.
3. confectionarea unor picioare din scandurele cu grosimea de 20x20 mm, pentru a inalta nucleul si a permite aerului sa circule pe sub el in vederea unei bune aerisiri. Picioarele se pot atasa de ghiveci cu holz-suruburi de mici dimensiuni, cu cap ingropat.
4. confectionarea unui capac din osb, cu margini ce cad peste gura chiveciului, in care, la nevoie, se mai pot face cateva perforatii ce vor servi la aerisire.
5. pentru rame se pot folosi bucati de lemn/MDF, de forma literei H, sau mai bine zis de forma literei I, care va avea la capete latimea de 37 mm, iar spre centru va fi mai ingusta. Aceste bucati de lemn vor reprezenta leatul superior al ramelor, care se vor aseza pe "umerii" interiori ai ghiveciului. Nu vor exista leaturi laterale, mergandu-se pe principiul ramelr de TBH.

Pareri?

Intrucat vad ca nimeni nu a postat nimic, am stricat eu un ghiveci Ramona.
Am folosit ghiveciul mic si capac de la ghiveciul mare.
Nu am perforat inca fundul pentru aerisire, si mai am mici reglaje de facut.
Astept opinii....
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

johnysibiu

Ramona :Matca la control !

RazvanTi

johnysibiu!
nu lipesc fagurele de pereti in lipsa leaturilor laterale?
m-am lovit de problema asta si m-am gandit totusi sa fac la rame si leaturile laterale.
de asemenea in singurul stup de il mai am pe rame 1:1 am bagat o rama 3/4 si mi-a cladit sub ea lipind, normal, fagurasul de perete.
sunt curios...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

johnysibiu

Risipa de manopera! Ma mai ajut cu un cutit.

sandupop

Citat din: ciucur din Iunie 04, 2013, 08:51:06 PM
Citat din: pharaonu75 din Februarie 20, 2013, 07:40:19 PM
Cum vad eu modificarea unui astfel de ghiveci, pentru a obtine un nucleu:

1. gaurirea fundului cu o freza de 30 mm si aplicarea prin lipire a unei bucati de plasa pentru tantari. In felul asta asiguram o buna aerisire.
2. efectuarea unei gauri de 30x10 mm in partea de jos a unui perete, pentru a da nastere unui urdinis.
3. confectionarea unor picioare din scandurele cu grosimea de 20x20 mm, pentru a inalta nucleul si a permite aerului sa circule pe sub el in vederea unei bune aerisiri. Picioarele se pot atasa de ghiveci cu holz-suruburi de mici dimensiuni, cu cap ingropat.
4. confectionarea unui capac din osb, cu margini ce cad peste gura chiveciului, in care, la nevoie, se mai pot face cateva perforatii ce vor servi la aerisire.
5. pentru rame se pot folosi bucati de lemn/MDF, de forma literei H, sau mai bine zis de forma literei I, care va avea la capete latimea de 37 mm, iar spre centru va fi mai ingusta. Aceste bucati de lemn vor reprezenta leatul superior al ramelor, care se vor aseza pe "umerii" interiori ai ghiveciului. Nu vor exista leaturi laterale, mergandu-se pe principiul ramelr de TBH.

Pareri?

Intrucat vad ca nimeni nu a postat nimic, am stricat eu un ghiveci Ramona.
Am folosit ghiveciul mic si capac de la ghiveciul mare.
Nu am perforat inca fundul pentru aerisire, si mai am mici reglaje de facut.
Astept opinii....
Frumoasă realizare  :bravo: , felicitări pentru execuție  =D>, ....capacul este din tabla?
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

ciucur

Multumesc !
Capacul este de fapt tavita de la ghiveciul imediat mai mare (sunt doua tipuri de 2.2 l si unul mai mare).
Podisorul si diafragma pentru compartimentul de hranire sunt din coala de rumegus presat ce se pune in spate la mobilierul din PAL.
Traforaj, cutter, pistol de lipit cu plastic...Practic resturi ce le aveam prin casa.
Acuma eu l-am facut, nu l-am testat. O sa ii mai fac si aerisirea cu plasa pe fund si o mini platforma de zbor in fata urdinisului.
Astept pe cei cu experienta sa ne arate unde si ce trebuie modificat.
Numai bine!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

cornelioandanciu

Sint foarte curios cum se comporta in timp nucleele de plastic. Dupa cate stiu eu, plasticul este sensibil la ultraviolete, se degradeaza repede, sper sa nu gresesc.Nu radeti, asa am auzit! :)
Va salut.

sandupop

Citat din: cornelioandanciu din Iunie 06, 2013, 08:18:53 PM
Sint foarte curios cum se comporta in timp nucleele de plastic. Dupa cate stiu eu, plasticul este sensibil la ultraviolete, se degradeaza repede, sper sa nu gresesc.Nu radeti, asa am auzit! :)
Sunt bunuri de folosinta indelungata.....nu vesnica! patru cinci ani, nu se strica...
Nu trageti!! ...Sunt incepator.