mini nucleu imperechere matci din plastic

Creat de brianoo_bz, Ianuarie 10, 2013, 03:49:26 PM

« precedentul - următorul »

pop alin daniel

 :bzz: :bzz: ieri mi-au sosit 10 mini nuclee din plastic ca cele din filmul lui dragos , ABIA ASTEPT SA LE VAD LA LUCRU sunt sigur ca voi avea succes cu ele  :bzz: :bzz:

rodan

de unde se pot achizitiona nuclei de inperechere din plastic si cit costa ?

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

scfpfa

Ghivece????Raman profund impresionat,vorba reclamei ...."hemoroizi fac bine". :bravo:,Nu am sa fiu impresionat cand cineva imi va oferi matci tip crizanteme,sau lalele de sezon.Iar selectia se va face cu pamant de turba. :hippo:
albine

RazvanTi

DA! dar sa vezi cand ti-o da cineva matci "delta" , "betty ice" sau "cam" (crescute si imperecheate in cutii de inghetata)... :uimit:
Acu' serios:
crezi ca tusesc matcile in astfel de recipiente?!?!?!? :nono:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

johnysibiu

Eu mi-am imperecheat toate reginele in ghivece si sunt foarte multumit.Regine de calitate obtinute cu un minim de albine irosite.

pharaonu75

Ce ziceti despre aceste tipuri de nuclee, folosite foarte mult de turci?
Sunt din polistiren expandat (celuloza), care este mult mai moale decat polistirenul extrudat.

Dintr-o placa de polistiren de 600x1250x20 mm se obtin doua nuclee pe cate 4 rame fiecare, deci ajunge la incredibilul pret de 4 lei/nucleu!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

RazvanTi

hai bai dane... tot sucesti omu cu tot felul de cutii si cutiutze... n-ai vazut ca stranuta matca in "plastice"???
anul asta eu voi imperechea matcile in cutii de pantofi NA!  :razz:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

pharaonu75

Citat din: RazvanTi din Martie 22, 2013, 08:45:39 AM
...
anul asta eu voi imperechea matcile in cutii de pantofi NA!  :razz:

Ai grija sa nu iti miroasa picioarele... =)) =)) ca atunci sigur vor stranuta matcile! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

RazvanTi

pot sa stau incaltat si 2 zile consecutiv mie NU imi miros picioarele :nono:
de fapt nici cand transpir abundent nu am miros (asa zice nevasta nu eu).
deci is numai bun de stupar  :nod:
oricum... treaba se schimba cand se schimba purtatorul de pantofi  :rotfl:
trebuia sa zici:
"ai grija de la cine iei pantofii..." ăăăăă  cutiile de pantofi am vrut sa zic...  :D
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

bismark

     Nu inteleg de ce faceti atita caz cu micronucleele aste chiar ca niste cutii de poantofi.Ce faceti cind matca are diarie de puiet si nu mai au loc in cutiuta milei ii puneti dop?. Nu-i mai bine sa fie pe rame normale sii dai drumul la dezvoltare fara prea multa munca?. Eu nu as stresa atit bietele fiinte doar de dragul sa ma aflu in treaba.Nu stiu cind dar cred ca va trebui sa apara o lege ca la gainile stresate. =)) =)) Nu va dati seama cum se incing vara acele micronuclee de plastic si ce frumos miroase?.Eu am nuclee de rama normala de 3 rame si cind se face ful pe aceste rame il introduc in cutie normala sii dau drumul la dezvoltare.Simplu si eficient.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

RazvanTi

hai sa-ti raspund eu ca am vazut ca "nu ai inteles" si prin alte topicuri similare.
uite iti dau exemplu concret: EU
anul trecut am inceput cu albinele si am cumparat 5 familii (niste matze lesinate dar asta este alta poveste)
la rapita(dupa mutarea de acasa) un stup s-a golit de albina. nu furtisag nu otrava, nimic. pur si simplu am gasit ramele goale de albina cu mierea si puietul capacit in ele :uimit:
bun!
la salcam, cu botci de SL scoase din stup in prezenta mea de la mentorul meu, m-am apucat si am facut 6ase nuclee a cate 3rei rame.
adica eu doar am privit. nucleele le-a facut el. 2 rame de puiet capacit, una de miere, si o rama de doica scuturata peste.
deci roi ca la carte.
bun.
toate 4 familiile au fost literalmente rupte in freza (si-au revenit abia DUPA floarea soarelui)
din 6 nuclee, au eclozat doar 3 matci, s-au imperecheat 2 si una din ele dupa o luna de zile au tras botci de schimbare care matca eclozata a disparut la imperecheat ( la roiul asta i-am dat ulterior o matca neimperecheata eclozata de vre-o 3 zile amestecand-o cu lingurita in ceasca de miere si dand-ui drumu cu tot cu o lingurita de miere printre rame (a fost asa un fel de pizdish daca-mi scuzi expresia- acum in acest moment e cea mai tare matca din stupina  :rotfl:).
deci in concluzie, eu am facut doi nuclei de imperechere cu:
12 rame puiet capacit
6 rame de miere.....
sa nu mai zic ca un "roi" rezultat din unificarea a 2 nuclee s-a trantorit de 2 ori si a 2-a oara nu s-a mai intors si a trebuit sa-l scutur pe camp departe de stupina.

s-a meritat? NU!!!!!
uite cum gandesc eu acum dupa patanie:
din cele 4 familii, una e de prasila. iau de la ea larve.
o alta familie o orfanizez sa devina starter si finisor (metoda cu catul cu matca deasupra)
aceeasi familie starter finisor (dupa recoltarea botcilor si eclozionarea matcilor in incubator) o scutur si o fac roi la pachet (mai putin roiul ramas cu matca batrana.
pana aici nu am stricat nici o familie decat pe asta crescatoare.
albina rezultata din familia starter se imparte la micronuclee cu matcile gata eclozionate.
cu albina scuturata de la o familie puternica eu zic ca se pot popula un minim de 25 micronuclee.
dupa imperecherea matcilor (cate or ramane) spargi restul de familii in cati roi vrei (vor fi roi in 90% din cazuri)
pe scurt e mai bine sa joci la loterie cu o cesca de albine decat cu 3 rame full plus puietul capacit....
parerea mea... :wink:

asta e ideea micronucleelor. multe matci cu albina putina.
acum am 8 stupi din care doar 7 voi putea sa-i divizez (momentan unul e prea slab si deocamdata nu il vad bine)
targhetul meu este o transa de 30 portbotci in crescator.
cate va lua in crestere, cate vor ecloza, cate se vor imperechea va ramane de vazut...
eu oricum am pregatite un minim de 30 micronuclee.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

bucovineanu

Planul e frumos, dar reginele se numara numai dupa ce sunt imperecheate.  :smile:

RazvanTi

ultimile 3 randuri ale mele spun acelasi lucru....  :hi:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

johnysibiu


cu albina scuturata de la o familie puternica eu zic ca se pot popula un minim de 25 micronuclee.



Eu zic sa te mai gandesti!