Strung multifunctional

Creat de uve, Ianuarie 09, 2013, 09:42:43 PM

« precedentul - următorul »

SPYKAL

Citat din: uve din Ianuarie 12, 2013, 06:28:53 PM
Intr-adevar domnule Ursulakhe ,prezentarea n-a fost completa.In primele poze am prezentat modul cum se ataseaza diferite scule : panza circular, freza , dispozitiv pentru strunjit discuri mari(pe care se poate lipi smirghel si avem disc de slefuit )etc .Pentru ca sa putem lucra cu panza de circular sau burghiul sau freza se inlatura suportul pentru dalta si papusa mobila . Pe cadrul strungului se prinde o masa foarte simpla , reglabila pe inaltime .Sursa de inspiratie a fost matematica (Paralele intre paralele) si ...cricul de Dacie .Exista o tija filetata care modifica diagonala paralelogramului.Dupa reglare , pentru siguranta , se strang piulietele M16 .Pentru frezare si gaurire blatul trebuie sa fie sub axul sculei iar la circular deasupra acestuia (se vede numai o parte din panza dupa montare, ca la orice circular). Masa cu blatul se monteaza de-a lungul axei de rotatie sau perpendicular pe acesta , in functie de necesitati.Daca vrem sa avem si masa mobila , mai punem un blat .Intre cele doua blaturi se monteaza doua glisiere cu bile (li se mai spune glisiere sertar cu extractie totala) care pot avea o cursa maxima de 700 mm . Partea asta n-o mai folosesc de foarte multi ani dar cred ca pentru cineva ca nu-si face probleme de productivitate este utila (se preteaza la rame ) .Am ajutat pe cineva sa costruiasca un asemenea strung pentru ca avea nevoie mai mult de o ...moara .Axul morii avea in stinga piulita cu filet interior pentru antrenare si in dreapta gaura de centrare (pentru varful rotativ) .
Va multumesc ca m-ati "ascultat" si va doresc succes !
Pe cand un filmulet cu acest dispozitiv? :yes: :thanks:

uve

Daca este nevoie o sa pun si un filmulet cu ceea ce poate face acest strung (ca si altul de altfel) . Poate asa se va intelege mai bine ceea ce am vrut sa spun (inclusiv masuri de protectie a muncii).Daca sunt amatori pot pune si "lectii de strungarie"pentru incepatori cu dragoste de lemn.
Domnule Delorin I , va referiti la dispozitivul din ultimele poze ? Daca da , si vreti sa va confectionati asa ceva ,  va pot oferi (gratuit bineinteles) desene de executie adaptate la strungul dumneavoastra.Imi trimiteti poze si cote si putem rezolva problema. Sau daca vreti sa adaptati freza manuala (obarfreza) se poate adapta foarte simplu punand talpa frezei in lateral, perpendicular pe planul de asezare al mesei . Sau puteti prinde freza deget direct in axul strungului (daca-l aveti deja). Orice problema-si are rezolvarea la un om distanta . Daca sunt eu acela , o fac cu mare placere.Iubitorii de albine sunt a doua mea familie !
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

florin2808

#17
Buna ziua! Am incercat  si eu unul asemanator aici : http://youtu.be/Oo0tDK-uMF4

uve

Felicitari !Nici pe departe nu este asemanator cu ceea ce am facut eu .Acesta este de-a dreptul profesional : deplasare pe orizontala pneumatica , sincronizarea rotatiei cu deplasarea, scula de frezare canale ,etc .Succes in arta strunjirii lemnului ! In lemn este arta si imaginatie , in metal este meserie !Inca o data felicitari ! :bravo: =D>
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

bionut

Citat din: uve din Mai 14, 2013, 08:16:05 PM
Daca este nevoie o sa pun si un filmulet cu ceea ce poate face acest strung (ca si altul de altfel) . Poate asa se va intelege mai bine ceea ce am vrut sa spun (inclusiv masuri de protectie a muncii).Daca sunt amatori pot pune si "lectii de strungarie"pentru incepatori cu dragoste de lemn.
Domnule Delorin I , va referiti la dispozitivul din ultimele poze ? Daca da , si vreti sa va confectionati asa ceva ,  va pot oferi (gratuit bineinteles) desene de executie adaptate la strungul dumneavoastra.Imi trimiteti poze si cote si putem rezolva problema. Sau daca vreti sa adaptati freza manuala (obarfreza) se poate adapta foarte simplu punand talpa frezei in lateral, perpendicular pe planul de asezare al mesei . Sau puteti prinde freza deget direct in axul strungului (daca-l aveti deja). Orice problema-si are rezolvarea la un om distanta . Daca sunt eu acela , o fac cu mare placere.Iubitorii de albine sunt a doua mea familie !
Va salut,
eu as avea nevoie de niste schite si sfaturi pentru construirea unui strung simplu pentru lemn, daca ma puteti ajuta. Nici niste lectii de strungarie nu mi-ar strica  :)
Intentionez sa incerc sa construiesc niste fluiere traditionale din lemn, si am nevoie de strung pentru a forma lemnul, dar mai ales pentru a putea sa il gauresc pe intreaga lungime.

Multumesc!

uve

Citat din: bionut din Ianuarie 25, 2014, 11:42:08 PM

Va salut,
eu as avea nevoie de niste schite si sfaturi pentru construirea unui strung simplu pentru lemn, daca ma puteti ajuta. Nici niste lectii de strungarie nu mi-ar strica  :)
Intentionez sa incerc sa construiesc niste fluiere traditionale din lemn, si am nevoie de strung pentru a forma lemnul, dar mai ales pentru a putea sa il gauresc pe intreaga lungime.

Multumesc!
Gaurirea si strunjirea unei piese de lemn de lungime mai mare implica niste dispozitive auxiliare.
Am nevoie de urmatoarele date :diametru exterior + diametru gaura + lungime (preconizate).
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

bionut

Diametrul interior trebuie sa fie cam 17 mm, dar cred ca marja e undeva la 16-18 mm, pentru un caval.
Diamterul exterior: 23-25 mm.
Lungime: 70-75 cm, dar se poate face si din doua bucati daca operatorul este destul de iscusit pentru a face mufarea.


uve

Se poate face dar e putin mai complicat.Ne putem auzi la telefon pentru a nu incarca forumul inutil.
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

bionut


costelinni

Citat din: florin2808 din Octombrie 03, 2013, 02:53:15 PM
Buna ziua! Am incercat  si eu unul asemanator aici : http://youtu.be/Oo0tDK-uMF4

felicitari D-nule Florin, meserie nu gluma! :bravo:
http://constantinignuta.sunphoto.ro

"Intelepciunea ne ajuta sa rezistam, pasiunile ne ajuta sa traim.'" (Chamfort)