Apis mellifera ligustica spin.

Creat de edy, Ianuarie 03, 2013, 10:06:51 PM

« precedentul - următorul »

edy

 Iata ca au trecut mai bine de 13 ani de cand lucrez cu acesta rasa de albine si deci m-as considera imputernicit sau sa-i zicem  unul cu toate drepturile depline de a va prezenta una dintre cele mai raspandite si renumite rase din lume si anume rasa de albine APIS MELLIFERA LIGUSTICA SPIN.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

plindemiere

Dupa 13 ani, nu a ajuns oare hibrid in mare parte? :bravo: :bzz: :bzz: :bzz:

balasbebe

Sa va spun un banc:
"Un motan dupa ce manca o bucata de salam............:

plindemiere

Citat din: balasbebe din Ianuarie 04, 2013, 02:00:46 PM
Sa va spun un banc:
"Un motan dupa ce manca o bucata de salam............:
care e continuarea, ca m-ai facut curios...

tassevasi

Citat din: plindemiere din Ianuarie 04, 2013, 02:39:07 PM
Citat din: balasbebe din Ianuarie 04, 2013, 02:00:46 PM
Sa va spun un banc:
"Un motan dupa ce manca o bucata de salam............:
care e continuarea, ca m-ai facut curios...

   :rotfl: :rotfl:  Pai asta-i , asteptam pe  Edi   sa ne spuna .  :rotfl: :rotfl:

edy

Cred ca ati gresit forumul,mergeti la cel de bancuri si glume de prost gust cu motani si babe tinere....
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

D006

  Ce nu inteleg eu la liguatica asta : este aceiasi rasa si in sudul si nordul Italiei ?

balasbebe

Citat din: edy din Ianuarie 04, 2013, 07:50:00 PM
Cred ca ati gresit forumul,mergeti la cel de bancuri si glume de prost gust cu motani si babe tinere....
Cred ca tu ai glume in program cu ce ai postat pana acum. Cel putin pe mine nu m-ai convins, decat ca nu mai ai vocabularul unui tanar roman. Amesteci cuvintele sa ne bagi in ceata. La noi acum este iarna si avem destula ceata. Te-ai laudat destul. Daca vrei sa ma convingi mai pune si cate o poza, macar la avatar, daca nu vrei la un topic deschis de tine.

Mai era unu "Milu", si de la ala tot asteptam raspunsuri.

bucovineanu

O intrebare,  edy de cati ani esti in Italia?

edy

 Atat in nordul cat si in sudul Italiei este aceiasi rasa numai ca in cadrul acetei rase ca dealtfel si la alte rase de albine exista mai multe varietati si anume in sudul Italiei  si in alte zone precum cea a Emiliei-Romane si nu numaieste predominanta varietatea de ligustica de culoare deschisa ,galben-aurie, in zona de Piemonte,Liguria si alte zone din nordul tarii este predominanta varietatea de culoare mai inchisa ,de culoarea pielii spre bruna,sunt varietati de ligustica asa zise tigrate ,scure-inchise spre un brun asemanator cu carnica,deci pe teritoriul Italiei fiind foarte vast , fiind dezvoltat pe lungime de-a lungul timpului rasa italiana a evoluat in diverse varietati in ceea ce priveste caracteristicile externe si nu numai.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Sunt in Italia de vreo 100 de ani,de ce nu cititi voi la rubrica Acestia suntem noi- unde m-am prezentat si sa nu-mi mai puneti aceleasi intrebari? nu este mai simplu oare???
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

 Cu respect pentru nea balasbebe care mai este si hero member pe acest forum dupa cum vad eu si toti cei care citesc pe forum matale esti cel care are glume in program cu matele ,si mai bine recunoaste ca din toate ce am scris eu pe aici pe forum nu stiai mai nimic  si te-am lasat cu gura cascata sau cum spui te-am lasat in ceata. Vad ca esti c-am invidios ca m-am laudat destul ,dar nu teoblig eu sa citesti ceea ce scriu daca nu-ti convine ,ai citi mai bine niste bancuri ca esti tare la astea.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

 Nea balsbebe ,intretine si matale vreo 600 de stupi ca nea Milu si mai vorbim dupa aceea -vreau sa vad daca mai ai timp de bancuri de doi bani???!!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

balasbebe

Cauta pe la glume si bancuri sa vezi ca nu am nici o postare. Intrebari nu prea am pus pe acest forum, iar daca am stiut am dat niste raspunsuri cat de cat asa cum m-am priceput eu mai bine. Cunosc foarte multi stupari cu sute de stupi, si nu au nici o postare, desi se pricep destul de bine la albine.
Ai deschis un subiect, si te rog sa-l continui in liniste, eu nu te mai deranjez.