Enciu Stefan

Creat de Enciu Stefan, Ianuarie 03, 2013, 01:10:25 PM

« precedentul - următorul »

edy

Da si eu am un vis acela de a ajunge sa am si 10.000 de stupi(populati cu albine si nu goi poate la asta se referea noul coleg) desi am mai bine de 30 de ani de apicultura,continuu sa visez -poate intr-o zi cine stie!!dar cine inca nu stie ce inseamna sa intretii 100 de fam.de albine poate sa viseze,cand ai deja cele 100 visezi sa ai 200 si vezi marea diferenta de la 100 la 200 si iti c-am arde cheful de a mai continua visul-sa nu vorbim sa ai 1000,sau 5000 sau 10.000 de fam.de albine in productie-este o munca imensa,trebuie sa ai o echipa de muncitori,masinarii si multe alte ,chestii pe care le descoperi incet ,incet ce-ti maresti stupina.
Sper sa mai aud de colegul nostru visator peste cativa ani sa vedem la ce nivel a ajuns cu visul sau f.frumos!!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

bee_lover

Bine ai venit si abia astept sa vad la cate familii ajungi la anu'! Numai bine!

Enciu Stefan

Va salut Domnilor , intamplator am dat de acest forum in care mi-am facut prezenta acum 3 ani prin care am spus atunci care sunt planurile mele de viitor ce doresc sa fac si unde vreau sa ajung ,tin sa va anunt ca ideea in sine a prins contur si in acest moment detin un numar de 235 de familii de albine  iar obiectivul pentru 2017 este sa ajung la 300 de familii de productie si 300 de familii de inmultire , este foarte greu sa sari pragul DAR odata ce l-ai sarit lucrurile stau altfel . Stiti care este problema oamenilor in general ? . NU AU UN SCOP IN VIATA si datorita acestui fapt nu au o motivatie pentru care sa faca anumite sacrificii si nu stiu carui lucru sa se dedice , raman plafonati , se culca ca boii si se scoala ca vacile . Va spun ce vad in jurul meu la varsta de 24 de ani .
Daca doriti sa stam de vorba - 0763.284.665

MOTANUL

Vino si tu cu mai multe detalii sa intelegem mai bine cum te-ai dezvoltat, ce stup preferi, cum ii inmultesti. Daca postezi doar din 3 in 3 ani nu intelege lumea mare lucru din ce faci tu acolo. Oricum - succes.
Nu cred sa aiba 5000 de stupi cineva in Romania (nici nu m-a interesat subiectul pana la postarea ta). Poate doar institutul.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0