Folosirea eficienta a produsului Taktic

Creat de edy, Decembrie 30, 2012, 08:21:05 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

milu56

Taktic = 50 ml./ 1 l apă
Benzi din lemn de brad"molid rar la fibră"cu grosime de 3 mm.lățime de 35 mm.şi lungime250 mm.cu o gaură la un capăt,care se pun la muiat înrun bidon închis ermetic
Se lasă 24 h.în soluție apoi 2 ore la scurs.
Se introduc între rame de la 1 la 3 benzi/ stup depinde de mărimea stupului în poziție verticală.
De 3 ori la interval de 7 zile.

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

milu56

Benzile se țin 7-8 zile între rame în centrul cuibului în poziție verticală,apoi se schimbă,deci 3 tratamente consecutive în timp care trece o generație de PUIET.
Dar benzile folosite se pot reutiliza introducând din nou în soluție.
Am procedat preventiv şi lăsând benzile o lună în stupi dar eficiența e mai slabă.

balasbebe

Daca pui ulei de floarea soarelui 1/2 este mult mai bine. De doua ori  la 3-4 saptamani. Este de durata, adica are o remanenta mult mai mare.
Folosesc benzi de la mop din LIDL.
Am folosit si eu bete de lemn dar acolo puietul este pur si simplu otravit. Albinele rod incluziv fagurii pentru a pastra distanta intre bat si fagure, d

apionesti

N-ati vrea sa detaliati? Benzi de mop imbibate cu solutie formata din...? Ce inseamna ulei de floarea soarelui 1/2? Puietul este otravit de fasia/batul de lemn sau de solutia utilizata? In ce pozitie ati asezat benzile? Va multumesc.
Poporul roman are mai multi tradatori in interior decat dusmani in exterior...

apivasmob

Citat din: apionesti din Iunie 04, 2016, 05:06:50 AM
N-ati vrea sa detaliati? Benzi de mop imbibate cu solutie formata din...? Ce inseamna ulei de floarea soarelui 1/2? Puietul este otravit de fasia/batul de lemn sau de solutia utilizata? In ce pozitie ati asezat benzile? Va multumesc.
pentru toti ce care nu l-au vazut.
http://www.youtube.com/watch?v=SakceWDtXaM
Sanatate tuturor apicultorilor


milu56

Am făcut soluția cu taktic
1000 de lamele din lemn de molid la 6 litri de soluție am turnat soluția peste lamele în bidon şi l-am închis ermetic.

tinumaftei

Cu scuzele de rigoare, dar opinia mea este ca astfel de tratamente dupa ureche nu sunt solutia pentru nici un fel de afectiune. Intr-adevar medicamentele sunt scumpe. Un prieten a pierdut in iarna aceasta aproape toata stupina zgarcindu-se la cateva milioane de lei cat costa un tratament serios. In primavara plangea si evalua paguba la mai mult de 100 de ori cat ar fi costat tratamentul.
Tot e bine ca nu dam cu ghiocul sau alte practici vrajitoresti!!

edy

Draga Tibi,eu nu as numi aceasta metoda pactica vrajitoreasca,dimpotriva -datorita acesteia ,ai si dovada ca si un Milu stie de ea si a explicat-o foarte bine,chiar si cu foto-multi apicultori din Europa si-au salvat aziendele si au putut continua aceasta pasiune-meserie.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

si inca ceva de care nu stii nu numai tu dar multi din tara-Takticul este interzis in anumite tari din Occident,toata explicatia deoarece este prea ieftin si industriile farmateutice pierd foarte mult in al legaliza-atunci au (casele farmateutice)inventat un produs pe baza de amitraz exact ca acele benzi ale lui Milu-i-au dat un  nume APITRAZ ,contine numai 10 benzi fiecare confetiune,costa de 100 sau chiar si mai mult decat un litru de Taktic-si asa aceste industrii se imbogatesc pe banii fraierilor-da dar este legal si acum este un tratament serios-cum il numesti tu!-frumos nu chestia asta cu tratamentele la albine-numai cine are urechi sa auda....!!!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

A folosi eficient un produs medicamentos la albine consta in faptul in ai folosi la maxim principiul sau activ-doar in  acest fel noi putem amortiza cheltuielile de productie intr-o ferma de apicultura.
Dar-un produs ca este chimic sau bio este cu atat mai eficient cu cat administrarea sa la un numaar mare de familii de albine este cat mai simpla si cu minim efort din partea noastra.
ex.-un apicultor ce detine mii de colonii de familii va implica un  numar nesfarsit de ore (desigur cu angajatii sai-nu salahori)in a efectua un tratament complet dar eficace in acelasi timp-nimeni cu un astfel de numar de famiilii va aplicama metoda Varachetului forte -cate ore de munca va fi necesar unui astfel de apicultor in a face un bun tratament-cate cheltuili ,ore de munca inutile la urma urmei-atunci se va orienta spre un tratament la fel de eficace dar foarte simplu,nimeni va folosi furetto,sau alte inventii pentru hobisti...
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

si iar ma repet....dar este un bine pentru voi....unul cu cat va mari numarul de familii de albine ...va incerca mereu sa-si simplifice metodele de lucru,de tratare,de extragere a mierii,de a-si produce reginele necesare,de transport,etc.-numai in acest sens poate creste numeric ....poate sa intretina de unul singur un numar dublu,triplu fata de un alt apicultor care este bun meserias dar nu stie sa-si simplifice metodele de munca-bate apa-n piu toata ziua si nu rezolva mai nimic-cum se zice-isi complica cat mai mult metodele sale,pare mai interesant fata de altul....dar ca rezultate este mediocru....vedeti voi...chestii de nimic dar care la urma face marea diferenta dintre un meserias si un maestru in ale albinaritului.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

tinumaftei

@Edy: observatiile tale sunt corecte! Insa pe aici, aproape toti cei ce se vaita de pierderi sunt utilizatori de metde atipice de tratament. Ori, daca rezultatele nu sunt pe masura, doar faptul ca se fac rapid si sunt ieftine, nu recomanda aceste metde.
Uite aici un exemplu: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=8557.0

Tratamentul cu Mavrirol, autorizat in Romania este scump. Altele sunt si mai scumpe. Tratamentul cu Mavrirol costa 10 lei/familia de albine, adica la 100 de familii costa 1000 lei si pare foarte mult. Insa cand pierzi 50% sau mai mult din efectiv din cauza unui tratament ineficient antivarooa, la 100 de familii pierderea este evaluata la 20000-25000 lei.
E adevarat ca am fost cam ironic cand am zis "practici vrajitoresti"