Folosirea eficienta a produsului Taktic

Creat de edy, Decembrie 30, 2012, 08:21:05 PM

« precedentul - următorul »

edy

 Cantitatea de fum raportata la volum in cazul Varachetului este mult mai mica decat cea eliberata prin folosirea ap.Furetto,deci in acelasi timp a efectuarii a tratamentului contro la varooa intre cele doua medicamente prin metoda arderiis i sublimarii sunt cantitati diverse de fum medicamentos care desigur determina eficiente diverse,insa metoda descrisa de mine este cu mult mai eficienta as pune metoda cu eficienta maxima deoarece prin folosirea benzilor imbibate cu Taktic si apa ,substanta activa deci amitrazul viene lasata in interiorul stupului in mod lent si progresiv determinand o mortaliate mult mai ridicata a paduchilor din interiorul fam.de albinesi deci o eficienta maxima a metodei descrise.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

 Dar exista un alt produs mult mai eficient de 100 de ori decat Takticul,as spune ca acest produs dupa mine este cel mai eficient produs din lume in combaterea varooa destructor,stiti care este acest produs???
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

mosunick

"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

edy

 Nu cred, este pe locul al doilea acidul formic.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

mosunick

Hai, nu fi asa de secretos, baga mare si loveste-ne cu informatia!
:wink2:
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

edy

 Clasifica celor mai eficiente medicamente in combaterea parazitului Varooa destructor:
  1.- SELECTIA FAM.DE ALBINE;
  2.- BYRLANE
  3.-AC. FORMIC
  4.-AC.OCSALIC
  5.-AMITRAZ
  6.-TIMOLUL
Desi unele din ele nu sunt produse bio functioneaza,inca cum!!!
 
   
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

Porfy66

Pentru ca se vinde pentru apicultori normal ca toti profita. 200 lei/kg cand cineva spunea ca in farmacia veterinara se vinde 100 ml cu 8 lei.
Deci si astia care il vand cu 8 lei il vand in profit, daca as cumpara 10 sticlutze x 8lei = 80 lei. Daca asa cumpara la flacon de 1 litru ar fi normal sa fie si mai ieftin de 80 lei.
Dar cum lacomia e maxima la noi iti dai seama ce adaosuri se baga....
Asa s-a ajuns sa cumparam dulcoscartz la pret mai mare decat mierea... 
Bine totusi ca mai sunt alternative din astea gen taktic ce se pot cumpara de la farmacii veterinare....

senseiad

am intrebat la o farmacie veterinara de TAKTIC daca are si la ce pret si domnul de acolo m-a intrebat la ce il folosesc . am spus ca la albine si a zis ca este foarte toxic si nu crede ca este bun pentru albine ca pot sa moara . care este pana la urma adevarul si care este concentratia de solutie ce trebuie folosoita?

edy

 Reteta este pe pagina no.2 al acestui subiect si adevarul este ca Takticul nu este destinat combaterii varooazei,el este un produs antideparazitar care se foloseste pentru plante precum si Klartanul sau Byrlane,deci un pic este toxic pentru albine, dar daca respectati intocmai metoda descrisa mai sus nu vor fi probleme.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

Obombo

Citat din: edy din Ianuarie 08, 2013, 09:42:45 PM... dar daca respectati intocmai metoda descrisa mai sus nu vor fi probleme.
Edy, eu cred ca noi doi nu o sa ne intelegem vreodata. Ma intreb pe ce planeta traiesti.
Astea sunt solutiile tale pentru o apicultura moderna? Birlane si Taktic? Tu asta folosesti? De cate ori te-au vizitata cei de la NAS? Asa de curiozitate, pentru ca aici in Italia un apicultor profesionist caruia i-au gasit urme de clorfenvinfos in miere poate sa se lase de meserie si aici controalele sunt adevarate, nu poti sa "ungi" pe nimeni.
Apropo, Birlane si gasca lui au fost retrasi din comert in toata Europa incepand din 2003.

apivasmob

Citat din: Porfy66 din Ianuarie 07, 2013, 10:56:08 PM
cineva spunea ca in farmacia veterinara se vinde 100 ml cu 8 lei.
Am zis de SCABATOX produsul romanesc l-am cumparat din Suceava din farm. veterinara.
Sanatate tuturor apicultorilor

edy

 Eu nu am afirmat ca folosesc aceste produse,au fost folosite inainte de 2003 de multe aziende aici in Italia dar cum pe la noi prin tara produse precum Taktic sau Klartan sunt la mare moda dupa cum se vede m-am limita sa explic o metoda eficienta de folosire a acstora pe care o stiam de mai bine de 12 ani,nimic mai mult,dar dupa cum scriu si se vede treaba ca multi nu citesc ceea ce scriu eu,si  citesc ceea ce le convine lor si intrerpreteaza in felul lor anumite aspecte,eu am scris foarte clar ca multe din aceste produse mai sus mentionate unele din ele nu sunt produse BIO deci aici in Italia si in toata comunitatea europeana sunt vietate cine vrea sa le foloseasca le foloseste pe riscul sau propriu.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

 Si daca nu ne vom intelege vreodata ,mie imi pare nespus de rau in special ca traim amandoi in Italia dar vinovat nu sunt eu.....mai ganditi-va!!! raspuns pentru nea Obombo,cu stima!!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

Apismella

Pina la urma ,cum facem cu taktic,cit folosim ?LA VARACHET 3 piaturi=0.15ml,adica 0.03gr amitraz daca la vaporizator punem la 100ml petrol 8ml amitraz rezulta 1gr amitraz.pentru un jet de 1ml ar veni 0.00925 gr substanta activa ,adica de 3.25 ori mai putin ca la varachet f. Nu inteleg eficienta. poate ne lamureste un coleg!