Folosirea eficienta a produsului Taktic

Creat de edy, Decembrie 30, 2012, 08:21:05 PM

« precedentul - următorul »

edy

Exact ca si in 2014,acest an 2016 unul cu un grad de infestare masiva cu varooa a fam.de albine datorita unei primaveri reci,ploioase aici in iTALIA PANA LA JUMATATEA LUINII IUNIE-CEEA CE FAVORIZEAZA DEZVOLTAREA ACESTUI PARAZIT SI CU 10 ORI MAI MULT DECAT INTR-UN AN APICOL NORMAL-ATUNCI IN TOAMNA AVEM aceste surprize negative .

"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

tinumaftei

Ai dreptate, paraziții au fost pe albine si chiar dacă au căzut albinele sunt afectate.
Din ce în ce mai mult se face tratamentul antivarooa doar toamna, iar dacă se face si primăvară/vara se face ineficient. Asta înseamnă că bietele albine care vor ierna conviețuiesc o bună perioadă de timp cu varooa. Asta va face ca viața lor să fie mai scurtă.

yulian

#167
Citat din: edy din Octombrie 10, 2016, 08:40:50 AM
la un asemenea grad de infestare acea familie cu greu va trece iarna si se va salva!
Familiile sunt pe 7/8 rame dupa restrangere..m-as mira sa treaca cu greu iarna...dar vom vedea. Sunt multumit ca se vede eficienta tratamentului. Ideea este ca acum puietul este zero in familii iar tratamentele au eficienta maxima...sper. :hi:

P.S. sunt familiile de productie...deci au un risc mai mare de infestare avand in vedere multitudinea de vecini in pastoral...dar sunt si cei mai tari  :cool:

P.S.2 Aceasta infestare nu am gasit-o decat la 2 stupi din 59  :nono:

edy

fam.de albine la care cad atatia paduchi pot fi cei mai tari dar sunt cei care mor primii din pacate,in ciuda faptului ca au produs si cea mai mare cantitate de miere-marfa-tine de matematica !!!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

yulian

In afara de primul an, cand am vrut sa am multi si rezultatele au fost pe masura, am mai pierdut o singura familie...din cauza ca au ramas fara matca...pe urma le-am dat din rezerve, a inceput ponta, dar de papa am uitat... :nono: