Folosirea eficienta a produsului Taktic

Creat de edy, Decembrie 30, 2012, 08:21:05 PM

« precedentul - următorul »

mosunick

Salut!
Cum se face utilizarea Taktic ului?
Eu am auzit de la mai multi ca se transforma in fum dupa ce in prealabil a fost amestecat cu gaz lampant si se foloseste aparatul tip Fureto sau unele care folosesc aceleasi principii...
Bafta maxima in noul an!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

edy

Asteptam de mult intrebarea dar va multumesc ca ati pus-o ,deci daca produsul Taktic care se prezinta in forma lichida de ce sa-l transformam in fum amestecandul cu gaz lampant,dupa parerea mea este o mare greseala care in plus ne face sa scoatem alti bani din buzunar pentru a cumpara aparatul Furetto,alti bani pentru a cumpara masca anti-gaz s.a.m.departe-deci se merita toate aceste investitii????? Nu ar fi mai simplu sa folosim alte produse la fel de eficiente sau mai eficiente decat Takticul spre exemplu ac.formic???
Mai jos va voi descrie amanuntit cea mai buna metoda posibila in a folosi acest produs fara prea mari eforturi ,investitii si cu cea mai mare eficienta .
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

mosunick

Astept cu nerabdare...
Referitor la acidul formic (personal nu inteleg de ce nu se foloseste si pe la noi pe scara larga avand in vedere ca trateaza si tracheal mite) si eu l-as folosi dar sunt la inceput de drum si nu am matci de rezerva (am inteles ca se cam pierd matci la tratament, iar pana prin aprilie nu vad cum as putea face rost de alte matci in caz de nevoie) asa ca o sa mai astept un an.
Bafta exponentiala!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

edy

Da aici in Europa acidul formic care se vinde in concentratie de 60-66% are marele dezavantaj ca pe langa faptul ca este un produs foarte coroziv , afecteaza si matcile cu pierderi ce pot ajunge si la 30-40% din efectiv daca nu este folosit cu mare atentie,desi in America acest produs este amestecat cu un ulei special(americanii inca nu spun exact care este compozitia chimica a acestui ulei) si atunci pierderea matcilor este undeva pe la 5% sau chiar zero. Desigur ca tratarea fam.de albine cu ac.formic ideal este a se incepe prin luna august-septembrie si nu mai tarziu,eficienta lui maxima este conditionata in mod direct de temperatura externa . Desigur ca apicultorul care adopta acest sistem in a tratta cu ac.formic el isi va pregati din timp o serie de matci de rezerva sau familii ajutatoare ce vor ierna langa sau separat de familia de baza pentru a avea in orice moment al anului si in special in perioada de primavara matci disponibile.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Metoda eficienta si practica in folosirea produsului francez Taktic:
1-prima metoda pentru tratarea a 50 familii de albine-avem nevoie doar de 100 de fasii din lemn de plop sau alt material lemnos ce absoarbe lichidul foarte bine ex.tei,mesteacan,plop,salcie etc. din care se fac 100 de fasii de grosimea de 2-3 mm late de 4-5 cm si lungi de 22-25 cm,important ca aceste benzi sa fie f.bine uscate,marimea excacta descrisa poate varia cu cativa cm in special cea a lungimii si a latimii acestora-nu este lege sa aiba dimensiunile descrise mai sus. Aceste 100 de benzi se introduc intr-un bidon din plastic care are capac cu inchidere etansa.
Peste aceste 100 benzi asezate in pozitie verticala(in picioare) in acest bidon sau galeata se varsa urmatoare compozitie:

                  50 grame TAKTIC + 1 litru de apa

Odata varsata aceasta solutie peste cele 100 de benzi se inchide ermetic bidonul cu capacul din plastic si se agita bine pentru ca toate benzile din plop sa intre in contact cu solutia.
Aceste benzi se pot lasa de la 3-4 ore pana la un maxim de 12 ore in aceasta solutie pentru a absorbi cat mai bine si mai mult din aceasta solutie.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Dupa cum bine stiti la toate substantele chimice la manipularea acestora este bine sa evitam contactul lor direct cu pielea ,ochii sau mucoase si ori de cate ori le folosim a se spala abundant cu apa curata si sapun pe maini si pe fata,este interzis inhalarea sau a se bea sau manca in prezenta acestor substante chimice foarte daunatoare sanatatii noastre.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Dupa trecerea acestor 3-4 pana la 12 ore de cand am pus la absorbit benzile noastre se scot  cate 10-20 odata si se lasa timp de 5-10 minute la aer sa se usuce putin dupa care introducem cate 2 benzi odata la fiecare familie de albine astfel:- cele doua benzi(dupa cum procedam eu) se indoaie la partea superioara care nu a absorbit solutia putin c-am 3-4 cm si se introduc intre rame precum benzile de Apistan in pozitia ramelor 3-4 si 7-8 avand insa grija in a nu atinge prea mult albinele sau chiar matca de aceea este bine inainte de introducerea lor sa se dea mai mult fum printre rame. Aceste benzi eu le indoi putin la partea superioara pentru a ramane suspendate de una din ramele din apropierea benzii sau se pot prinde cu o pioneza sau altceva,importanta este ac ele sa nu cada pe fundul stupilor.
Aceste benzi se lasa timp de 7 zile nu mai mult dupa care se repeta tratamentul si un al treilea deci in total acest tratatment complet va trebui sa cuprinda 3 tratatmente la interval de 7 zile cu un total de 21-22 de zile .
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

  Deci nu este suficient sa facem doar un singur tratatment ci 3 tratamente care sa ocupe un ciclu total de 21-22 de zile pentru o eficienta maxima impotriva Varooa destructor.Acest tratatment este bine sa se inceapa dupa jumatatea lunii august si va voi spune si de ce mai tarziu.
Deci cu 100 de astfel de benzi din plop imbibate cu solutia formata din Taktic si apa(este buna si apa distilata) se poate face un singur tratament pentru 50 fam.de albine sau un tratament complet cu 3 cicluri pentru 16 familii de albine. Deci pentru a face un trattament complet pentru 50 fam. de albine avem nevoie de 50fam.de albine  inmultit cu 6 egal 300 de benzi. Imaginativa cand trebuia sa-mi tratez cele peste 1000 de fam.de albine de cate benzi aveam nevoie!!!
Insa este una dintre cele mai bune metode si eficiente si practice in a combate varooa de cineva care detine multi stupi ,am incercat in acest sens Varachetul-imi trebuia mai mult de o luna pentru a face doar un singur tratatment.Costul acestor benzi este foarte scazut iar cu banii care dam pe masca anti-gas si Furetto cumparam benzi din plop pentru toata asociatia apicola din oras.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Marea eficienta a acestei metode care aici in Italia este cunoscuta de f.multi ani este tocmai aceea ca aceste benzi imbibate cu Taktic vin in contact direct cu puietul de pe doua suprafete a 2 rame din centrul cuibului iar orice varooa care va iesi odata cu eclozionarea tinerelor albine nu va avea nici o sansa in a supravietui,iar un ciclu complet de 21 de zile cu acest trattament ce coincide cu cilclul de dezvoltare al albinei va face ca la sfarsitul acestui ciclul de tratatment percentualul paduchilor ramasi in interiorul fam.de albine sa fie f.mic .
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

 Iata de ce metoda cu hartia igienica de deasupra ramelor,cu aparatul italian Furetto sunt bune dar nu la fel de eficiente ca metoda descrisa mai sus si aici in Italia aceste metode nu au avut niciodata succes, unde ciclul evolutiv al Varooa destructor este mult mai lung si puternic ca la noi in tara si fara o metoda eficienta si sigura nu se poate practica o apicultura rentabila.
Iata de ce si aici in fiecare an se experimenteaza noi metode si tratatmente care mai bune decat altele pentru a oferi apicultorilor italieni o gama vasta si variata in special de produse cat mai bio care sa nu afesteze mierea si alte produse a stupului si in mod direct deci sanatatea consumatorilor ca sunt ei straini sau bastinasi.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

 In cazul roiurilor se foloseste doar o singura banda ,ce se introduce in intre ramele centrale.
In dreptul benzii imbibata cu solutia apa si Taktic care vine in contact cu rama matca nu va mai depune oua datorita mirosului puternic ,dar nu trebuie sa fie nici un motiv de preocupare din partea noastra.
Produsul Taktic este unul dintre cele mai eficiente produse in combaterea varooa destructor in special daca este folosit dupa metoda mai sus descrisa.

Va doresc succes in continuare si cati mai putini paduchi!!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

pistol28

http://www.msd-animal-health.ro/products/taktic/020_prospect_produs.aspx#
http://www.veterinara.ro/antiparazitare/Antiparazitare%20cai/scabatox
http://www.icbmv.ro/prospecte/scabatox-120127.pdf

Concluzie:
Taktic  = Scabatox   = 10 lei,  de la farmacia veterinara.

Amandoua au aceeasi concentratie de
Substanţă activă:
Amitraz  125mg/ml



Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

edy

 Dar un litru de Taktic cat costa la noi in tara ?  va multumesc!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

apivasmob

Citat din: pistol28 din Ianuarie 05, 2013, 06:23:43 PM
http://www.msd-animal-health.ro/products/taktic/020_prospect_produs.aspx#
http://www.veterinara.ro/antiparazitare/Antiparazitare%20cai/scabatox
http://www.icbmv.ro/prospecte/scabatox-120127.pdf

Concluzie:
Taktic  = Scabatox   = 10 lei,  de la farmacia veterinara.

Amandoua au aceeasi concentratie de
Substanţă activă:
Amitraz  125mg/ml


Este si mai ieftin 8 ron cutia de 100ml
La primavara il voi folosi si eu ca s-a terminat taktic-ul.
Sanatate tuturor apicultorilor

mosunick

Merci pentru informatie. E prima data cand aud de modul asta de utilizare. Pare mai eficient raportat la perioada in care actioneaza. Acuma s-ar putea pune intrebarea daca nu dauneaza familiei prezenta amitrazului pe asa o mare perioada de timp in stup...
A propos de asta am o intrebare: Cum se face ca pentru a folosi Varachet trebuie inchis stupul, trebuie inchise toate crapaturile, etc, pentru 15-20 de min, iar pentru folosirea aparatelor tip Fureto (care utilizeaza aceeasi cantitate de amitraz ca la un tratament cu varahet) e suficient un "puf" fara alte "impachetari"?
De unde vine diferenta asta de eficienta?
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone