Folosirea eficienta a produsului Taktic

Creat de edy, Decembrie 30, 2012, 08:21:05 PM

« precedentul - următorul »

edy

Pentru tratarea familiilor noastre de albine si roiuri cu produsul Taktic NU AVEM NEVOIE DE AP.italian Furetto,acest aparat este bun desi multi aici in Italia nu-l mai folosesc de multi ani si face parte din istoria apiculturii italiene.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Produsul medicamentos Varachet sau VARACHET Forte nu este acelasi cu Takticul,chiar daca au acelasi principiu activ adica amitraz,sunt in concentratii diverse si fiecare produs se administreaza in mod divers si deci vom avea rezultate de eficienta diverse in combaterea varooa destructor si nu varooa jacobsoni cum multi apicultori il denumesc vad si astazi,este un alt fel de parazit.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Cei ce au cumparat aparatul italian Furetto il pot tine pentru a folosi alte medicamente pentru tratarea altor boli ale albinelor dar in nici un caz pentru folosirea produsului Taktic-deoarece acest produs care mai intai este un lichid nu trebuie sa fie transformat in fum precum ac.osalic care este in forma de praf ci eficienta sa maxima este prin contact direct cu albinele.
Cu permisul administratorilor acestui forum voi deschide un topic unde ma veti putea intreba orice si deci nu va trebui sa aruncati banii pe tot felul de jucarii sau inventii apicole.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

puiu

In Romania VARACHET e VARACHET,forte sau mai putin forte. In ITALIA poate fi TACTIC-izare sau orice. Apicultorii din Romania trebuie sa respecte reteta pentru ROMANIA,restuul e o.... :hippo:

edy

Asta nu prea se vede dupa cum citesc eu pe aici pe acest forum unde tot mai multi apicultori romani din tara noastra folosesc Taktic.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

balasbebe

Ca orice produs, o sa fie si acesta istorie, asa cum a devenit Sineacarul in Romania, dar in SUA se mai foloseste inca.
Eu folosesc acest produs, Taktic de prin 2004. Pana nu voi gasi un produs asa de iefin, si cat de cat bun, nu-l voi inlocui cu nimica.
Edy ai venit doar cu jumatate de postare. Trebuie sa ne spui si cu ce trateaza italienii albinele, nu cu ce nu trateaza.

edy

Produse anti-varooa folosite in Italia A NORMA DI LEGE:
   API-BIOXAL-principiu activ:acido osalico biidrato
   APISTAN-principiu ativ:tau-fluvalinate
   APIVAR-principiu-ativ:amitraz
   APILIFE VAR -principiu-activ:timolo,eucalip,mentolo e camfora
   APIGUARD-principiu-activ:timolo.

Alte medicamente sunt interzise !
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

roi_ag

Poate te referi la modul asta de administrare ?
MOV04962

edy

Nici pe departe,este un mod total gresit de administrare cu eficienta foarte scazuta!!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

bio

Citat din: edy din Decembrie 30, 2012, 09:26:11 PM

   APISTAN-principiu ativ:tau-fluvalinate
...
   APIVAR-principiu-ativ:amitraz
   


EDY,...spune-ne, te rog cum se prezinta si se folosesc cele 2 medicamente de mai sus .... ca substanta activa din ele eu si multi apicultori din Ro le folosim cel mai mult.

edy

APISTAN 
principiu activ:tau-fluvalinate
perioada de tratare:se poate folosi vara sau inceput de toamna
doze: acest produs contine un numar de 10 fasii transparente imbibate cu substanta activa.Se folosesc 2 fasii la un stup ,fasii care se pun intre (deci pe verticala intre rame fiind agatate cu o pioneza la partea sup.de una din ramele unde este pusa fasia)ramele 3-4 si 7-8 si se lasa in stup timp de 6-10 saptamani in functie de conditiile climatice si in functie de prezenta sau absenta puietului.La roiuri se pune doar o singura fasie intre ramele din centrul roiulu,deci un roi pe 6 rame se pune in pozitia 3-4.Odata trecut aceasta perioada de tratament de 6-8 saptamani fasiile se scot pentru a evita dezvoltarea rezistentei la principiukl activ al Varooa destructor.
Se folosesc in absenta catului de cules.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

APIVAR
principiu-activ:amitraz
perioada de tratament:se folosesc dupa ultimul cules nectarifer important
Doze. confectiunea contine 10 fasii,se folosesc 2 (doua) fasii la un stup de 10 rame Dadant (stupul cel mai folosit in Italia). Aceste doua fasii (strisce) se lasa cel putin 6 saptamani pana la un maxim de 12 saptamani in interiorul stupului.
Mod de administrare: doua fasii pe stup,se introduc aceste fasii in zona unde este cea mai mare concentratie de albine ,in cazul roiurilor este suficienta doar o fasie,valabil a fi lasata aceeasi perioada de timp 6-12 saptamani.
Tratamentul ca si in cazul medicamentului Aistan se va face in lipsa catului de cules.
Este obligatorie reteta semlpice din partea medicului veterinar sau de la asociatat din care un apicultor face parte.A se conserva fotocopia retetei timp de 5 ani in caz de un eventual control sanitar-veterinar din partea organelor competente.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Produsul Apistan aici in Italia este consiliat a se folosi pe timp de 2 (doua ) stagiuni apistice dupa care se va schimba in al 3 an cu un alt produs in a evita asa zisa rezistenta farmacologica la principiul activ din partea parazitului Varooa destructor si deci o mai mare eficienta in combaterea acestuia prin metoda combinata a mai multor medicamente cu diverse principii active pe un ciclu de 2-5 ani.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

bucovineanu

Apistanul este echivalent cu Mavririlul nostru, dar din cate stiu in cazul apistanului doza de substanta activa pentru o banda e mult mai mare decat la benzile noastre,
Si pretul e mult mai mare.

edy

Da am provat Mavrirolul romanesc si ca eficienta este destul de scazut,dupa parerea mea este bun ca tratament tampon,nimic mai mult. Desigur ca produsele din Occident sunt mult mai scumpe decat cele de la noi din tara este si logic sa fie asa,chiar daca unele dintre aceste au o eficienta scazuta ,asta nu inseamna ca daca sunt produse inafara tarii noastre sunt si bune,ele au fost produse pentru zona sau tara respectiva si fiecare tara are medicamentele ei specifice create pentru acele sau acea rasa de albine. Sunt putine medicamente in lumea albinelor care pot fi considerate universale si deci aici ar trebui sa fim mai atenti in ce cumparam ,de la cine si ce fel de produs-daca pentru apicultorii italieni,francezi sau germani poate merge bine nu inseamna ca va functiona in aceeasi masura si pentru apicultorii romani sau turci.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy