albine moarte la urdinis.

Creat de adrian, Decembrie 26, 2012, 08:08:34 AM

« precedentul - următorul »

adrian

salutare tuturor si craciun fericit!sunt nou pe aici si sunt incepator in apicultura este a 2-a iarna de cand am stupi.acum 3 zile am fost la ei si am observat albine moarte la urdinis in zona gratiilor pt soareci.este normal?am ridicat capacele la cativa si ziarele de pe pdisor erau ude.podisorul il am jumatate din sita.le pot administra apifonda in acesta perioada?i-am inmultit in primavara si sunt cam slabuti si imi este tema sa nu ramana fara hrana.

barabasl


cristi ciuc

Bun venit Adrian!
Dacă sunt câteva albine moarte, aceasta este normalitate.
Umezeala excesivă este o problemă.
Hrană poţi să administrezi, dar trebuie să prinzi o fereastră cu temperaturi prielnice... şi se anunţă vreme  bună!
Numai bine!

cipriene

Salut Adrian,
Tot ce pot sa-ti zic este ca grija prea mare ucide.  La primi mei stupi, din dorinta de a fi cald si bine la albine peste iarna, le-am impachetet astfel ca in primavara nimic din stupi nu era neacoperit de mucegai. Ulterior,  din discutii cu alti apicultori am inteles de fapt ca nu frigul omoara albinele,  in cazul asta umezeala  o  poate face  sigur.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

orbanstefan64


ciucur

Bun venit pe forum !

Ar fi bine sa detaliezi putin cate albine ai gasit moarte.... 10 ?   20?   100?
Si eu sunt in aceeasi situatie la unul din roii foarte slabi, si as fi curios ce zic expertii.
Eu am gasit foarte multe albine moarte (cat poti tine in amandoua palmele), nu cred ca va trece iarna, fiind restrans pe 3 rame.
Am 'examinat' 5 albine si nu aveau intestinele incarcate, nici condens nu aveam.
Nu l-am deschis, hrana ar trebui sa mai fie. Zgomotul din stup era normal. O sa il verific cat de repede pot.
Ce am observat insa era urdinisul blocat (eu le am de 3 cm lungime si 7 mm inaltime). Banuiesc ca si tu ai blocul de urdinis in spatele gratiei antisoareci. Vezi sa nu fie blocat.

Cele bune,
Adrian.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

cipriene

nu stiu cat este de normal, dar astazi (28.12.2012), la o temperatura de cca 2-3 grade C am vazut la cativa stupi albine care ieseau la zbor. am si familii care au albine moarte atat la urdinis cat si in fata stupului, dar nu-mi fac probleme. consider ca este un lucru normal sa mai fie si ceva pierderi, mai ales ca cele moarte pot fi de pe fundul stupului si scoase afara cand a permis vremea de albinele sanatoase
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

adrian

cel mai mult ma ingrijoreaza condensul,umiditatea.  la unii din stupi gasesc ziarele de pe podisor umede chiar ude,le inlocuieasc cu altele uscate dar tot asa se fac.sa fie fie din cauza faptului ca la unii din stupi am facut capacele cam mari si nu se etanseaza bine?
    cum a si putea inlatura umiditatea asta care ma ingrijoreaza?si inca ceva stupii trebui inclinati putin spre urdinis pt a se scurge apa sa nu ramana pe capac?

bucovineanu

#8
Stupii trebuie inclinati spre urdinis pentru ca apa rezultata din condens sa se scurga afara din stup si apa de pe scandurica de zbor sa nu intre in stup.
Ce model de stupi ai si ce dimensiuni are urdinisul acum?Cum sunt impachetati stupii?i

cipriene

se poate folosi tuf vulcanic sau silica gel pentru captarea umiditatii din stup. asta era recomandarea unor profesori la un simpozion stintific.
pe langa mucegaiul care poate apare datorita umiditatii ridicate, cele mai afectate albine sunt cele din marginea ghemului. datorita umiditatii si frigului s-ar forma o pojghita de gheata care ar omora albinele din aceasta zona.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

adrian

stupii sunt verticali pe 10 rame cu magazie .cat despre impachetare,la strangerea cuibului am pus o diafragma de polistiren extrudat in interior langa peretele stupului,dupa care am inceput organizarea cuibului iar dupa ultima rama din cuib am pus tot o diafragma de polistiren extrudat.in spatiul ramas liber nu am pus nimic.urdinisul are cam 4-5 cm.pe podisor am pus ziare,iar in capacul stupului am pus polistiren.sa fie din cauza faptului ca nu sunt inclinati?iarna trecuta i-am avut inclinati si u am avut condens asa mare.dupa anul nou o sa ajung la ei sa-i inclin.sper sa nu aiba ceva pana atunci.         

cipriene

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

aditza_71

Adrian si eu am gasit acum 2 zile in dreptul gratiilor anti-soareci vreo 7-8 albine moarte.E aceiasi problema ca si la tine.Cred ca este o mortalitate normala.Asa cred din ce-am mai intrebat si eu pe apicultori cu experienta.Din ce-am vazut ca ai scris acolo , parca ne-am inteles amandoi( ca intre doi  tizi ce suntem), pt. ca si eu am pus la stupi diafragma din poliestiren extrudat si in capac la fel am pus poliesteren extrudat.Si eu sunt incepator ca si tine , si mai rau eu sunt la prima iernare.Speram sa le scoatem sanatoase din iarna si apoi mai  vedem.Iernare usoara in continuare.

dorindafi

 :hi: _71
intre a crede shi a fi sigur e un pas mare

,, si eu am gasit acum 2 zile in dreptul gratiilor anti-soareci vreo 7-8 albine moarte''

asta e ceai vazut tu dar cate iasa din stup shi nu se mai intorc
daca au papica lasatzile in pace , nu te chinui sa le faci curatzenie pt ca are cine
cu alte cuvinte pt a intzelege mai bine le vei face rau  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

ioanardelean55


Doua cauze care produc condens ;

  1. Rame prea multe lasate in stupi .(mai multe decit ocupa ghemul )
  2. Iarna nu se pune polestiren in capac (total gresit )
  Mai sint si altele dar din discutiile voastre eu am dedus aceste lucruri .