Intrebare imbinari lemn

Creat de silvius, Decembrie 24, 2012, 10:51:46 PM

« precedentul - următorul »

silvius

Vreau sa fac stupi multietajati ...corpul are inaltimea de 245 mm un tamplar imi zice ca tot ce trece de 10 cm se curbeaza acum intrebarea mea este sa cumpar scandura de 25 cm si fac corpul dintr-o bucata sau sa cumpar scandura lata de 12 cm si sa le imbin pentru a preveni acest fenomen?
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

apivasmob

Din cate stiu ca se curbeaza(dar nu asa de tare) daca inca este uda si daca nu este montata(imbinata) cutia.Eu ca sa elimin acest fenomen de curbare si de fisurare le imbin in dinti longitudinal.
Sanatate tuturor apicultorilor

Kiwi Bee

La noi nu se renteaza sati faci stupii numai daca ai scule de capacitate mare iar alea costa. Asa ca apicultorii cumpara stupii in "kit set" adica tu trebuie sa le montezi si sa le vopsesti sau ce vrei tu.
Laturile sint 100% dintro bucata si nu sint probleme cu curbarea doar daca e lemn de calitate mai proasta vei avea ceva gauri in laterale(nodurile).
Daca nu te zgircesti si cumperi calitatea mijlocie este totul in regula. Asai la noi in NZ.

sorinma

ce esenta de lemn se foloseste acolo?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

ioanardelean55

#4
 Parca ziceai ca ai 1 mc de scindura ,ca vrei sa o prelucrezi  si trebuie imbinata ,acum ai alta problema ,  :nono:spune care e adevarul iar daca vrei sa inveti meserie spune-o direct nu ocoli . :ok:?

silvius

:))) o sa prelucrez singur materialul pentru inceput ....
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

ioanardelean55


Atunci fai dintr-o bucata , pentru inceput merge si asa . %%-

mariand

POti sa faci dintr-o bucata dar cand vei face imbinarile tot timpul sa ai fibra lemnului in sensul catre interior ceva de genu ((( asa vei evita sa se curbeze la capete unde rezistenta este mai mica.

talin

 Scandura are tendinta sa se deformeze in sens invers curbei inelelor((( <<.

silvius

Si laturile cum ar trebui imbinate?
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

prisaca

Salut. Nu uita sa le incleiezi cu D3 rezistent la apa ,e foarte important.

exarhu

Pt a nu se curba scandura trebuie inbinata, una cu fibra in sensul invers al celei de alaturi, iar la colturi cel mai eficient mod de inbinare este sa-i faci falt, cu o freza nu prea scumpa, am luat de la sovietici una marca fiolent, sunt cele mai bune.
Sanatate si spor la lucru. :hi:
:bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
da

cristian bh

zi-ne si ce grosime are  ca la 25 cm latime catava sigur e curbata dupa indreptare si rindeluire la grosime ce mai ramaneee.. apoi cea cu maduva pe mijloc obligatoriu trebi despicata si imbinata  eu zic s-o imbini pe toata ca nu-i mult 1 mc ca pt tine lucrezi fa-ti lucru bun fara stres si nu te grabi eu as imparti-o in 3  si lipi panou la cat ai nevoie sau depinde de presa la cat iti permite.In zona steiului mare parte din cherestea provine de pe la motii din arieseni  care o debiteaza cu nici o zecime mai lata de 25 cm verde apoi dupa uscare abia mai ramane deo23.5 24 cm dea ceea na-s crede ca iese la 245mm cum o vrei dintr-o buc.spor la lucru si numa binee..

Apicotef

Curbarea apare datorita faptului ca materialul nu a fost pus corect la uscat si poate ca nici nu este de cea mai buna calitate. Incearca sa remediezi cu trasul la grosime la un tamplar profesionist....ti le va scoate drepte....chiar daca mai pierzi din grosimea scandurii.

Poate intelegi cate ceva de aici :

[jwp=425,344,image]<object width="420" height="315"><param name="movie" value="//www.youtube.com/v/IE5l3t2LBEw?hl=ro_RO&amp;version=3"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="//www.youtube.com/v/IE5l3t2LBEw?hl=ro_RO&amp;version=3" type="application/x-shockwave-flash" width="420" height="315" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed></object>[/jwp]

stupAS

Citat din: silvius din Decembrie 24, 2012, 10:51:46 PM
Vreau sa fac stupi multietajati ...corpul are inaltimea de 245 mm un tamplar imi zice ca tot ce trece de 10 cm se curbeaza acum intrebarea mea este sa cumpar scandura de 25 cm si fac corpul dintr-o bucata sau sa cumpar scandura lata de 12 cm si sa le imbin pentru a preveni acest fenomen?

In industria lemnului pt a avea un produs finit calitativ care sa fie durabil in timp orice obiect se realizeaza astfel:

- scandura uscata la 8-12 % se prelucreaza in panouri de lungimi si latimi in conformitate cu produsul finit;
- aceste panouri sunt executate din leaturi nu mai late de 9 cm, cu exceptii 12 cm.
- panourile se lipesc in prese hidraulice, cu adezivi de tot felul.

Acum pt stupi:

  - de exemplu in occident se cer stupi executati dintr-o singura bucata, adica cuibul sa fie dintr-o singura scandura de 31-32 cm latime. Insa astfel de scandura e din ce in ce mai greu de gasit, e nevoie de copaci foarte batrani si sanatosi.

  In ultima vreme a inceput sa fie utilizate pt stupi panouri de lemn stratificat inbimat in dinti pe lungime, aceste panouri au stabilitate dimensionala foarte mare.  Un panou din acesta nu se curbeaza deloc.
  Vezi daca ai acces la astfel de panouri in zona de unde esti, la prima vedere poate parea scump insa te scutesc de multe operatii.

   Ce poti tu face in atelierul tau depinde de ce scule ai. Eu nu iti recomand sa folosesti scanduri late de 25 cm.
   Cea mai simpla modalitate e de a face panouri prin imbinarea in nut si feder executat astfel:

   La scanduri le faci un canal de 3-4 mm cat sa intre un placaj de fag din comert (dintr-o coala de placaj de fag iti faci niste benzi de 2-3 cm latime). In canal introduci aracet D3 introduci placajul, ungi cu aracet si apoi apesi cealalta scandura. , nu e nevoie sa pui in presa daca ai facut canalul corect. Pur si simplu pt aracetul D3 nu e nevoie de o forta mare ca sa lipeasca.

   Ca sa iti faci corpuri de 245 mm ai avea nevoie de 2 scanduri de 122,5 mm, acum depinde la ce latime cumperi scandura, dar poti sa faci si din diferite latimi, depinde cat de priceput esti.
   S folosesti doar scandura uscata la uscator, nu la umbra, etc.

   Daca doresti iti pot face o schita pt o presa la cre ai nevoie de 1 m de cornier de 3x3 , doua suruburi de 12 si lungi de 10 cm, si fier beton de 12 mm cam 30 cm si niste saibe si suruburi.

   E o presa cu excentric actionata manual care scoate si apa din lemn :)
 
www.stupvertical.ro

www.api-online.shopmania.biz