ati incercat apimel?

Creat de albinasebes, Decembrie 22, 2012, 07:44:12 PM

« precedentul - următorul »

albinasebes

vreau sa dau apimel in loc de apifonda. e mai usor de administrat fiind la kg. ati incercat asa ceva?
cum este?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

NiKoN

Eu am folosit anul trecut, insa a trebuit sa il tai in doua felii mai  subtiri pentru a intra sub podisor. Anul asta o sa folosesc apifonda, intrucat se poate taia in felii potrivite cu inaltimea podisorului.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

albinasebes

"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

albinasebes

am luat si apifonda, si apimel. apifonda este defapt zahar pudra, zaharoza din ce scrie pe cutie.
apimelul contine fructoza si dextroza.
sa inteleg ca apifonda trebuie invertit de albine, iar apimelul nu?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

D006

apifonda este zahar invertit si facut serbet prin teteta clasica
apimelulul este amestec de glucoza , fructoza si altele . Cum ar spune unii , un apisacaz solid.

abeja

Eu  folosesc  si  este  ok.Desi  parea  prea "solid  "vad  ca l  consuma  cu  placere.In  leg cu  ce  zice  Nikon ,am  fost  precaut : am  inlaturat  podisorul,am  pus  folie,un  corp  sau  cat gol si  apoi  capacul.

Bistriteanul

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 12, 2013, 06:19:52 PM
apifonda este zahar invertit si facut serbet prin teteta clasica
apimelulul este amestec de glucoza , fructoza si altele . Cum ar spune unii , un apisacaz solid.

Domnule Dragos, sunteti sigur ca Apifonda este zahar invertit?
Pe ambalaj scrie sucroza adica zaharoza.
Daca era invertit nu ar fi trebuit sa apara scris: fructoza+glucoza si nu zaharoza?
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

Jean Valjean

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 12, 2013, 06:19:52 PM
apifonda este zahar invertit si facut serbet prin teteta clasica

Ai verificat informatia asta inainte de a o posta?

Ia uite ce zice aici:

http://www.bienenfutter.eu/ro/Produkte/Anwendungen-Futterwerte/

romikele

Ia fiti atenti ce-am gasit urmand linkul de mai sus, la futerverde asta... sau cum i-o zice:

bio umbla cu zaharelul pe la nemti!  :uimit: =))


dumitriu

Citat din: Bistriteanul din Ianuarie 14, 2013, 12:44:07 PM
Domnule Dragos, sunteti sigur ca Apifonda este zahar invertit?
Pe ambalaj scrie sucroza adica zaharoza.
Daca era invertit nu ar fi trebuit sa apara scris: fructoza+glucoza si nu zaharoza?
Apifonda este invertita.
Desi intrebarea D-vstra nu este pozitionata in topicul corect, nu vad legatura intre Apimel si Apifonda, incercati sa cititi ce scrie pe un ambalaj de Apifonda si va lamuriti.

bucovineanu

Apifonda are la baza zahar pudra. Vreti sa  spuneti ca zaharul a fost invertit sub forma de cristal?

dumitriu

Citat din: romikele din Februarie 04, 2013, 12:53:52 PM
Ia fiti atenti ce-am gasit urmand linkul de mai sus, la futerverde asta... sau cum i-o zice:

bio umbla cu zaharelul pe la nemti!  :uimit: =))
Datorita faptului ca sunteti administrator va ofera niste avantaje dar si cateva obligatii.Una dintre ele este sa va situati undeva la limita neutralitatii, si sa incercati sa postati in limitele decentei.Cred ca e foarte simplu sa postati corect denumirea unui produs sau furnizor, chiar daca este intr-o limba diferita de cea romana.
Asa cum eu sunt prezent pe acest forum in calitate de reprezentant al unei firme si nu-mi pot permite din acest motiv sa arunc tot felul de epitete, presupun ca si D-vstra veti face acest lucru pe viitor indiferent daca un produs pe care poate nu l-ati folosit niciodata va este drag sau nu.
Iar cu hrana bio pentru albine raspunsul e foarte simplu, daca doriti vi-l pot da cu mare placere.Dar sunt convins ca il stiti deja, pentru ca l-am mai postat si pe alte site-uri cu tematica apicola.
cu deosebita stima,
Dan Dumitriu

stefanescu

 Domnule Dumitru  =))  =)) Romikele glumea cu Bio.  =))  =)) Bio este un coleg de al nostru de pe forum.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

dumitriu

Citat din: stefanescu din Februarie 04, 2013, 03:34:31 PM
Domnule Dumitru  =))  =)) Romikele glumea cu Bio.  =))  =)) Bio este un coleg de al nostru de pe forum.
mi-am dat seama dupa ce am postat.Cu scuzele de rigoare!!!

dumitriu

Citat din: bucovineanu din Februarie 04, 2013, 02:09:31 PM
Apifonda are la baza zahar pudra. Vreti sa  spuneti ca zaharul a fost invertit sub forma de cristal?
mutati intrebarea in topicul corect!
Si va raspund cu placere!