Intrebare circular

Creat de silvius, Decembrie 20, 2012, 10:34:09 PM

« precedentul - următorul »

silvius

Si eu ma gandeam sa cumpar un set din state dar acum am renuntat mai intai o sa caut un circular pe care se poate monta acest set si zilele astea o sa sun la o firma sa vad daca au astfel de seturi aici in Romania (model, diametru ax etc) va spun daca gasesc si la ce pret.
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

apivasmob

Incearca la PALISANDER din Brasov cred ca te pot ajuta cu ceva?
Sanatate tuturor apicultorilor

Porfy66

Sigur set Dado si in Romania. Eu mi-am cumparat un set dado de aici: www.sculelemn.ro
In pagina de web nu au prezentat un asemenea set dar ii suni si spui ce vrei si se rezolva.
Interesant e ce masina gasesti sa pui acel set... Asta e problema....
Setul ce l-am cumparat eu de la astia www.sculelemn.ro are diametru de 6'' si diametru interior 30 mm. Eu folosesc acest set pe o freza cu ax vertical dar mult mai util mi-ar fi pe un circular cu masa.

Craciun Fericit la toti apicultorii!
:hi: :hi: :hi:

silvius

La acest set dado cand il fixezi pe ax specific lui lamele din mijloc se invart in timpul utilizarii ca si la circular sau merg din inertie :D
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

tassevasi

Citat din: silvius din Decembrie 25, 2012, 10:29:50 PM
La acest set dado cand il fixezi pe ax specific lui lamele din mijloc se invart in timpul utilizarii ca si la circular sau merg din inertie :D

  Odata ce ele sunt fixate  normal ca se invirt odata cu  celelalte , acum ele se pun in interior   ca sa degajeze  materialul  cuprins intre  cele 2 laterale  ce fac  operatia de finisare in exterior .
  Acum te intrebi de ce au numai 2  dinti de taiat  stg- dr pe diagonala si de ce se pun mai multe ,  au rolul de a  freza (rupe)  spatiul cuprins  intre acele  laterale ,ajuta la racirea lateralelor (pinzelor) , ca altfel  s-ar inrosii , intrucit se taie material mult odata .
   Spor la treba

Porfy66

Pentru ca fiind aici in SUA si mare lucru nu am ce face in perioada asta am scotocit prin net si am citit pe diferite forumuri de specialitate si am aflat urmatoarele:
Circularul Bosch 4000 a fost imbunatatit (upgrad-at) si noua versiune se numeste 4100.. Acest circular este facut de Bosch pentru america in sensul ca se alimenteaza la 110 - 120 V si 60Hz, iar axul pe care se monteaza panza este de 5/8" (aprox. 16mm). Pe acest circular se poate monta un set Dado cu diametrul  exterior de 8" si cu latimea maxima de 13/16" (aprox. 20mm).
Pentru Europa se produce acelasi circular sub denumirea de GTS 10 XC care este identic cu 4100 dar se alimenteaza la 220-230V si 50Hz si are o singura piesa diferita la dimensiune si anume axul circularului care e de 30mm si care e un pic mai scurt si nu prea merge sa se monteze un set Dado.
Din discutiile de pe forumuri am aflat ca multi din Europa au comandat si au schimbat axul de 30mm cu cel pentru Bosch 4100 si totul e ok. Pot folosi pe GTS 10 XC setul Dado.
Axul l-am comandat de aici: http://www.ereplacementparts.com/bosch-4100-0601b13010-table-saw-parts-c-128_167_14496.html
(e vorba de reperul 40 din diagrama de pe pagina B)
Am mai comandat si piesa asta rosie din plastic ce se foloseste cand pun setul Dado pe circular: http://www.amazon.com/Bosch-TS1007-Dado-Insert/dp/B00004R9LH, precum si setul Dado http://www.amazon.com/Freud-SD208-8-Inch-Professional-Dado/dp/B0000223O9/ref=sr_1_1?s=hi&ie=UTF8&qid=1356545905&sr=1-1&keywords=freud+dado+sd208.
Cand ajung in tara in februarie o sa imi cumpar un Bosch GTS 10XC si gata am rezolvat problema.

silvius

Citat din: tassevasi din Decembrie 26, 2012, 04:43:50 PM
Citat din: silvius din Decembrie 25, 2012, 10:29:50 PM
La acest set dado cand il fixezi pe ax specific lui lamele din mijloc se invart in timpul utilizarii ca si la circular sau merg din inertie :D

  Odata ce ele sunt fixate  normal ca se invirt odata cu  celelalte , acum ele se pun in interior   ca sa degajeze  materialul  cuprins intre  cele 2 laterale  ce fac  operatia de finisare in exterior .
  Acum te intrebi de ce au numai 2  dinti de taiat  stg- dr pe diagonala si de ce se pun mai multe ,  au rolul de a  freza (rupe)  spatiul cuprins  intre acele  laterale ,ajuta la racirea lateralelor (pinzelor) , ca altfel  s-ar inrosii , intrucit se taie material mult odata .
   Spor la treba

Multumesc frum os de informatii
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

silvius

Citat din: Porfy66 din Decembrie 26, 2012, 08:20:18 PM
Pentru ca fiind aici in SUA si mare lucru nu am ce face in perioada asta am scotocit prin net si am citit pe diferite forumuri de specialitate si am aflat urmatoarele:
Circularul Bosch 4000 a fost imbunatatit (upgrad-at) si noua versiune se numeste 4100.. Acest circular este facut de Bosch pentru america in sensul ca se alimenteaza la 110 - 120 V si 60Hz, iar axul pe care se monteaza panza este de 5/8" (aprox. 16mm). Pe acest circular se poate monta un set Dado cu diametrul  exterior de 8" si cu latimea maxima de 13/16" (aprox. 20mm).
Pentru Europa se produce acelasi circular sub denumirea de GTS 10 XC care este identic cu 4100 dar se alimenteaza la 220-230V si 50Hz si are o singura piesa diferita la dimensiune si anume axul circularului care e de 30mm si care e un pic mai scurt si nu prea merge sa se monteze un set Dado.
Din discutiile de pe forumuri am aflat ca multi din Europa au comandat si au schimbat axul de 30mm cu cel pentru Bosch 4100 si totul e ok. Pot folosi pe GTS 10 XC setul Dado.
Axul l-am comandat de aici: http://www.ereplacementparts.com/bosch-4100-0601b13010-table-saw-parts-c-128_167_14496.html
(e vorba de reperul 40 din diagrama de pe pagina B)
Am mai comandat si piesa asta rosie din plastic ce se foloseste cand pun setul Dado pe circular: http://www.amazon.com/Bosch-TS1007-Dado-Insert/dp/B00004R9LH, precum si setul Dado http://www.amazon.com/Freud-SD208-8-Inch-Professional-Dado/dp/B0000223O9/ref=sr_1_1?s=hi&ie=UTF8&qid=1356545905&sr=1-1&keywords=freud+dado+sd208.
Cand ajung in tara in februarie o sa imi cumpar un Bosch GTS 10XC si gata am rezolvat problema.

Am citit ceva comentarii pe amazon despre Bosch 4100 si lumea nu este prea multumita de acest circular tu ce zici merita cumparat mai ales la pretul din Romania.
Singura diferenta la ax sa inteleg este lungimea lui?
Ti se par mai bune seturile Freud decat Oshlum?
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

Porfy66

Diferenta dintre axul de la modelul 4100 si cel de la GTS 10 XC este in primul rand de diametru, primul are diametru de 16 mm si cel de la gts 10 are diametrul de 30 mm.
Din ce m-am documentat am tras concluzia ca este diferenta si de lungime. La modelul 4100 pe toate siturile unde acesta se comercializeaza se specifica ca se poate monta pe el un set Dado pe cand  la modelul gts10 nu am gasit pe nicaieri scris ca suporta montarea unu astfel de set.
Am ales pentru dado set marca Freud pentru ca mai am un asemenea set si sunt multumit de el.
Cat priveste comentariile despre Bosch 4100 de pe amazona ele sunt favorabile in mare parte dar sunt doar probleme de cum a venit ambalat .. ca era un pic nu stiu cum ca nu era bine reglat, ba ca nu mergea bine cu o anumita panza... nu sunt probleme de fond. Problemle de fond ce tin de precizie de durabilitate nu sunt. Americanii sunt in general mai pretentiosi au si o oferta bogata si au de unde alege.  Bosch gts 10 este totusi o scula profesionala nu de hobi. Deci poate tine la exploatare intensiva si de durata. Eu in Romania am studiat-o mai in amanunt intr-un magazin si mi-a facut o impresie buna... Apoi am vazuto  si la lucru la Dan Margarit in Canada....

Porfy66

Eu mai am si un circular de la Bernardo care e mai mare si greu si nu pot sa lucrez la el decat in atelier. Cand am de facut rame se face mult praf.... si as prefera, cand vremea permite, sa lucrez cu Bosch-ul afara. As scapa sa inspir atata praf ...
Si totusi pana acum nu am gasit un circular in Romania care sa suporte un set Dado. (in afara de circularele de la Felder). Daca daca cineva imi spuie o firma si un model unde producatorul scrie ca circularul lui suporta montarea unui set Dado si se incadreaza in pretul gts-ului as avea cu ce sa compar... Vreau ceva concret nu sfaturi de genul sa merg la Bricostore sau in nu stiu ce alt supermarket si acolo sigur gasesc... Eu cat am cautat sigur nu am gasit. Sa imi spuna cineva modelul xstz de la fima ABC... si atunci stam de vorba..
:hi: :hi: :hi:

tassevasi

  Am sa merg pri OBI sa vad astia ce au pe acolo ,stiu ca sunt din Germania  dar aduc si din China  ,scule  .
   :) Eu zimbesc  dar am sa-mi  inprovizez pe circularul meu un set "a la Dado".
   Am o brosa cu  axul de fi 20 lung de 3cm  pe care deja eu , cu niste  saibe cu umar , folosesc  pinze cu  interirul de fi 30  ca si la abriht ,
mai folosesc  si pinze ce merg la  polidisc de 22 tot cu saibe cu umar , are  loc pe ax sa pun mai multe  incit sa  frezez in lemn  2-3 cm.
  Am sa cumpar mai multe pinze de aceiasi dimensiune ,  pun lateralele si cele din mijloc le pun cu distantiere mici , in asa fel incit sa indepartez  materialul din interiorul  lateralelor , ori le dcupez asa cum se vede in  filmulet .
   Asta numai daca am sa fac inbinari  in dinti .
   Oricum treba-i buna cine poate sa-si procure .
   Numai bine

silvius

Citat din: Porfy66 din Decembrie 27, 2012, 07:26:15 AM
Eu mai am si un circular de la Bernardo care e mai mare si greu si nu pot sa lucrez la el decat in atelier. Cand am de facut rame se face mult praf.... si as prefera, cand vremea permite, sa lucrez cu Bosch-ul afara. As scapa sa inspir atata praf ...
Si totusi pana acum nu am gasit un circular in Romania care sa suporte un set Dado. (in afara de circularele de la Felder). Daca daca cineva imi spuie o firma si un model unde producatorul scrie ca circularul lui suporta montarea unui set Dado si se incadreaza in pretul gts-ului as avea cu ce sa compar... Vreau ceva concret nu sfaturi de genul sa merg la Bricostore sau in nu stiu ce alt supermarket si acolo sigur gasesc... Eu cat am cautat sigur nu am gasit. Sa imi spuna cineva modelul xstz de la fima ABC... si atunci stam de vorba..
:hi: :hi: :hi:

Bernardo are reprezentanta si in Cluj ma gandeam sa cumpar o freza de la ei, Porfy ai ok circularul care il ai de la ei?
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

Porfy66

E ok circularul de la ei. Totusi nu se ridica la nivelul unei scule profesionale. Acolo in prezentarea lor spun ca e un utilaj semiprofesional.... hmmmm. Cu indulgentza pot sa spune ca e semiprofesional.
Am achizitionat tot de la ei si modelul asta de freza: http://www.ebernardo.ro/masini-de-frezat-cu-masa/432-t-500-r-230-v-.html De freza nu am de ce sa ma plang, e ok. Dar pentru ca imi iau circular pe care pot pune un set Dado freza mi-ar fi cam de prisos... Asa ca daca te intereseaza o vand...
Eu de arbichtul cumparat de la ei sunt nemultumit. Pentru aceasta operatie e nevoie de un abricht de putere care sa rindeluiasca si sa traga la grosime mult mai rapid. Asta ce il am eu are ca inonvenient ca merge treaba greu. Dureaza mult pana scot scandura la grosimea dorita. Trebuie sa o trec de 3-4 ori prin masina pana o aduc la grosimea dorita....
:hi: :hi: :hi:

apivasmob

Incercati si la
http://www.portalutilajesh.ro./index.php/category/abricht-cu-grosime
Sanatate tuturor apicultorilor

flavius

mai multe detalii cu setul meu dado le gasiti la postarea #474 (pagina 32 a topicului), adica aici: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=2799.465

cu privire la utilizarea lui, as spune ca la fel de important ca setul este si sania cu care lucrezi...eu deocamdata am una bricolata rapid, da' la primavara o up-gradez putin, in sensul ca vreau sa-i fac pin-ul de indexare din ceva metalic (probabil ca dintr-un profil de aluminiu), cu posibilitatea de reglaj lateral prin intermediul unui surub cu pas mic, blocabil cumva, pentru ca ORICE variatie de distanta dintre panza/panze si acest pin se traduce in mm intregi de dinti...si atunci, la dimensiunea de 320mm a latimii unui corp 1/1, sa vezi ce frumos NU ti se mai potrivesc toti dintii unul intr-altul...

o varianta ar fi sa folosim setul dado doar pentru falturi, atat longitudinale, cat si transversale, la ultimele fiind net superior oricarei freze, verticale sau nu, pentru ca panzele de dado sunt similare celor de circular, si taie foarte frumos transversal pe fibra, nu aschiaza cum face freza...

lamuriri suplimentare: orice set dado are 2 panze laterale, care nu sunt inter-schimbabile intre ele, dintr-un motiv ff simplu: ceaprazul fiecareia este unic, in sensul ca dintii aschiaza numai spre interior, nu si spre exteriorul intregului ansamblu; logica acestui lucru rezida in aceea ca setul dado, la origine, a fost gandit pentru falturi interioare/canale de imbinare, iar asta inseamna, de obicei, pereti ff curati;

chipper-ele interioare (cutitele care se pun in interiorul ansamblului) au ceapraz normal...la taierile pentru imbinarile finger-joint, aici apare o problema, intrucat taierea este longitudinal pe fibra, dar si perpendicular pe ea (cap de scandura), astfel incat interiorul taieturii are, de obicei, mici aschii, ceea ce face ca taietura propriu-zisa sa aiba o forma oarecum rotunjita...chestia asta se intampla in special la lemnul de esenta moale pe care il folosim noi (rasinoase), si tot din acest motiv nu este o mare problema, in momentul asamblarii propriu-zise este de ajuns sa presezi putin mai tare pe dinti, inainte sa bati capsa...solutii exista, dar presupun modificarea saniei de lucru...

va stau la dispozitie pentru detalii suplimentare rezultate din utilizarea efectiva a unui asemenea dispozitiv...atat cat ma pricep si eu...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...