Intrebare circular

Creat de silvius, Decembrie 20, 2012, 10:34:09 PM

« precedentul - următorul »

silvius

Ma poate ajuta cineva cu un link catre un circular pe care se poate monta un set dado?
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

orbanstefan64

vezi la Baumax sigur gasesti.
:hi: :hi: :hi:

silvius

Am incercat la baumax-ul din Cluj si nu aveau ....
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

Porfy66

Sunt si eu interesat de asa ceva. Momentan nu sunt in tara si nu prea pot sa ma informez de unde se poate achizitiona asa ceva. Stiu ca prin vara am mai intrebat in stanga si in dreapta prin diferite magazine de specialitate dar habar nu aveau ce e ala set Dado... sau daca utilajele ce la au permit montarea unui astfel de set pe ele. Hai sa iti dau un capat de unde sa incepi .. poate te ajuta:
Apicultura la distanta 63 - Capac nucleu
Probabil ai urmarit filmuletele acestui roman adevarat dar care practica apicultura in Canada. El are un circular Bosch 4000 care permite montarea unui set Dado..
Ar fi interesant daca in  Romania se gaseste acest tip de circular. Din cautarile mele pe net nu am gasit.
Un circular foarte performant si care se gaseste mai peste tot in magazinele de specialitate este Bosch GTS 10 XC Profesional. Poate te interesezi sa vezi daca pe acest tip ce circular se poate monta un set Dado. Poate reusesti sa obtii mai multe informatii sunand la reprezentantza Bosch Romania....
Te rog sa mai postezi pe aici ce ai mai aflat...
Sarbatori fericite!
:hi: :hi: :hi:

dan motu

la reprezentantele dewalt sigur gasiti dar preturile sunt cam mari.Eu am una adusa din usa dar este foarte folositoare in domeniul apicol,la a mea partea proasta este ca alimentarea este la 110 v dar am transformator

Porfy66

Ce model ai adus? Sunt si eu in SUA acum si poate imi aduc si eu....  :thanks:
:hi: :hi: :hi:

silvius

Porfy la ce pret gasesti in SUA setul dado, un set bun ? Poti sa-l aduci pe avion nu o sa ai probleme avand in vedere faptul ca este facut din metal cu zimti etc. Pe Amazon.com am vazut setul care il foloseste Dan (in filmuletul respectiv) la 199 dolari ...pret bun zic eu dar am vazut si la pret mai mic la 90 dolari alt set si din cautarile mele pe net persoanele sunt foarte multumite de el. Daca cumperi acolo un circular si il trimiti in Romanica cam cat ar fi transportul?

Dap am vaz filmuletul o sa caut un numar de telefon si o sa incerc sa sun ....postez cand gasesc ceva nou.
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

silvius

http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

traian

am cumparat anu trecut un circular Bosch asemanator cu a lui d-nu Dan cu aproape 1800 lei din Dedeman baia mare.era singuru.nu are picoare.distantiere.Are motor de 1,4kw,turatie de1400.E cam scump dar merita

silvius

Se poate monta setul dado pe el stii cumva?
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

dan motu

eu lam luat de la HOME DEPOT si este marca DEWALT,acum 5 ani era parca vreo 500 de dolari

Porfy66

Salut Silvius!
Din ce am vazut eu pe www.ebay.com un set Dado bunisor costa 50-60$. Problema seturilor Ddao de aici e ca au diametrul interior la ax de 5/8'' (aprox 16 mm) in timp ce la noi axul circularului pe care se poate monta este de obicei de 30 mm. Deci asta ar fi o problema. Pe avion nu cred ca ar fi probleme de transport pt ca in bagajul de cala poate fi pusa. Totul e ca bagajul sa nu depaseasca 25kg/persoana.
Pentru a cumpara un circular de aici si al trimite in Romania am inteles ca ar exista posibilitatea de a fi trimis prin unii care presteaza astfel de servicii contra cost. Ar costa cam 1 $/lb (1lb = 0.4536 kg), iar pachetul trebuie sa aiba minim 40lb (o sa ma mai interesez). Problema e ca sculele de aici sunt pentru reteaua lor de 110-120V si 60Hz. Pentru a functiona in Romania ar trebui un transformator ridicator de la 110 la 220V. S-ar gasi un astfel de transformator? Unde si cat ar costa?
O alta problema pentru un astfel de produs cumparat de aici nu ai garantie.
:hi: :hi: :hi:

bucovineanu

Parerea mea e ca nu se merita sa aduci scule din SUA. Transformatorul e destul de greu si in plus orice transformator are niste pierderi care in timp se aduna la consum. Pretul trebuie sa fie undeva la cateva sute de lei. Poate ar merita daca ai avea toate sculele la 120V, primite de undeva fara bani.

flavius

sal'tare!

eu am un set dado adus de AndreiRN acum 2 ani, din state...a costat vreo 65 de dolari...

am cumparat un set cu gaura pentru ax de 3/4', ceea ce, pe romaneste, inseamna ceva in jur de 18-19mm...ORICE circular care merge la 220-230V, din ala cu perii colectoare, nu din cel legat in scurt-circuit, are de obicei ax de 18-19 mm, si merge pus un set dado...

daca vorbim de circulare mari, cu motoare trifazice, atunci singura solutie este sa se modifice axul pe care se monteaza panza...

din cate stiam eu, exista si seturi dado cu gaura de 1 inch, ceea ce inseamna 2.54mm...deci nu ar trebui strunjit prea mult axul, de la 30 mm...

circularele stationare din comert, de obicei nu au ax de 30 mm, ci mai subtire, iar pe el se monteaza, de obicei, o saiba cu guler, iar asta se poate oricand inlocui cu una facuta la orice strung, pe cote...problema apare la lungimea axului, pentru ca in general ele sunt mici, si nu prea permit sa se monteze tot setul dado, ci numai o parte din el...eu am reusit sa pun pe al meu numai lateralele si 3 chipper-e interioare, din totalul de 6, si fara niciun alt distantier intern...iar piulita prinde la limita, da' intra toata...

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

jenica67

        Setuile dado freud sunt facute de italieni : http://www.freud.it/freud/page36b.do?sp=page35b&dau22bkey.att49=422, dar pe situl lor nu le specifica.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?