Jos

Autor Subiect: Loca europeana  (Citit de 8770 ori)

Offline cornelioandanciu

• Full Member
  • Mesaje postate: 679
Re: Loca europeana
« Răspuns #15 : Iunie 11, 2016, 07:20:43 p.m. »
Problema este ca multi nu isi dau seama ca au loca europeana in stupina, si merg in pastoral in alte zone, unde contamineaza stupii sanatosi ai unor apicultori nevinovati ! De bun simt este sa nu se duca stupii bolnavi in pastoral.
   Anul asta am auzit multa lume ca are loca europeana in stupina . Cauza poate sa fie ca au folosit  tot felul de turte cu miere, pe care apicultorii le-au cumparat din comert pentru a-si ajuta albinele sa treaca  iarna. Cine verifica mierea ? Banul sa iasa ! Si uite asa, se distrug stupii in care s-au  investit atatia bani si efort !
Va salut.

Offline cornelioandanciu

• Full Member
  • Mesaje postate: 679
« Răspuns #17 : Iulie 18, 2017, 09:25:54 a.m. »
Ieri am fost la o stupina sa cumpar niste stupi. Mi s-a spus ca stupii au fost tratati in primavara cu antibiotice. acesta a fost deja primul mare semn de intrebare. Cand m-am uitat in stupi, de fapt niste roiuri de acest an, puietul inca era pestrit, si am vazut capacele perforate, putine, dar erau, precum si , la o rama, capacele bombate in interior.Apoi , la unul dintre roiuri, existau botci de schimbare linistita, mi se spusese ca matcile erau din acel an.
  Nu am vazut larve ingalbenite, dar daca ma uitam atent la larve, se vedea o culoare putin negricioasa pe partea exterioara a acestora. Posibil puiet racit, deoarece roiurilor li se dadusera rame la maxim insa am preferat sa nu risc  . Nu am vazut pastura in acele roiuri. Asadar, m-am lasat pagubas.
Va salut.

Offline Vasile Junior

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
« Răspuns #18 : Octombrie 19, 2017, 03:47:42 p.m. »
stie cineva unde se pot face teste de loca europeana si americana si cat costa ele?

Sus