Despre substanta de matca

Creat de stefan1, Decembrie 18, 2012, 11:18:39 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Citat din: marian sima din Februarie 02, 2015, 09:30:22 PM
...
1. Pana acum am invatat ca in 8ore stupul orfan incepe sa-si traga botci.
...
2. O familie dezvoltata la maxim nu risca sa roiasca la un cules abundent,de acea nici nu se vede roi la salcam ,la tei si alte culesuri.
...

1. Isi trage botci si dupa 2-3 ore... sau vrei sa ii contrazici pe Fert, pe Ratia, pe Ruttner, pe Cloake?
2. Instinctul de acumulare este mai mare decat cel de inmultire. Nu ti s-a intamplat ca in plin cules/abundent sa iti cladeasca faguri peste rama port-botci, sa acopere botcile si sa iti moara matcile in botci pentru ca au fost "sufocate" de fagurii nou claditi si umpluti cu miere? Dezvolta-ti tu o familie "la maxim", pune-i 2-3 caturi deasupra ca sa aibe spatiu suficient de depozitare a nectarului si unde sa stea albina, iar apoi du-o la un cules bun de salcam, sa vedem daca iti roieste. Dupa ce trece culesul, e alta poveste...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marian sima

#31
Faraoane eu in vara vin cuo familie de albine la tine ,o orfanizam si daca acea familie i-si trage botci in 2-3 ore de la orfanizare eu i-ti dau tie 1000 de lei.
Daca nu-si trage botci tu-mi dai mie 1000 si i-mi platesti motorina  .

Vorbim despre substanta de matca,asa cum spunea nea Stefan ea la randul ei este formata din feromonulglandelor mandibulare,feromonul tergal si feromonul tarsial.

Acesti feromoni difera intre ei ca persistenta si durata de timp.
Albinele se cunosc intre el datorita unui feromon care este cel maiputernic si persista in timp.

De acea albinele se recunosc intre ele si asta pe o durata mult mai mare de despartire decat 2-3 ore.
Sunt cercetase care zboara departe de colonie si a doua zi sunt recunoscute tocmai datorita acelui feromon.

Ea tu o parte din albinele unui stup,izoleazale fara se le atingi si vei observa ca vor fi primite si dupa doua zile de la izolare.
Dabia ce trece de a treia zi este acceptat mai greu.
De acea Dan Margarit va recomanda sa bagati larve la crescut intr-un stup orfanizat dabia dupa 8-9 zile de la orfanizare,ca acel feromon sa dispara din stup si botcile sa fie luate in lucru.

Punemi si mie niste poze cu alea 3 caturi ,eu nu am asa ceva.
ori vorbim de deplasare la salcam in formatul traditional ,pui 3 caturi la salcam vine un frig bulesti familia aia de se alege praful.




pharaonu75

Citat din: marian sima din Februarie 03, 2015, 10:16:01 AM
1. Faraoane eu in vara vin cuo familie de albine la tine ,o orfanizam si daca acea familie i-si trage botci in 2-3 ore de la orfanizare eu i-ti dau tie 1000 de lei.
...
2. De acea Dan Margarit va recomanda sa bagati larve la crescut intr-un stup orfanizat dabia dupa 8-9 zile de la orfanizare,ca acel feromon sa dispara din stup si botcile sa fie luate in lucru.
...

1. Nu vreau sa te las fara bani! =)) =))
2. Si Hristea recomanda tot 8-9 zile, dar ce facem cu Fert sau Cloake... dupa inchiderea separatorului Cloake, la 2-3 ore se introduce rama cu larve, iar dupa 24 de ore (nu dupa 72 sau 96 de ore) se poate deschide separatorul, deoarece larvele sunt deja luate in crestere si sunt crescute inceputuri de botci.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marian sima

Numa doare pe mine capul de Cloake.
Nu mai te codi acepta propunerea de fapt este o afacere pentru tine. :D :zzz:Ai numai de castigat.

Cu Cloake alt tau. :rotfl: =)) =)) =)

Kiwi Bee

Si DM a prezentat metoda Cloake intrunul din filmele sale si explica in detalii.

Referitor la  metoda descrisa de Filip prin ruperea ciubului in doua eu o categorizez casi o mica tentativa de Demaree(intentionat sau neintentionat, asta nu conteaza).

Metoda Demaree ca si principiu are multe avantaje.
In schimb in RO nu cred ca se merita a fi folosita atit timp cit pe primul loc este mierea monoflora.
Pe de alta parte metoda are peste 125 de ani, deci prin urmare in zilele noastre trebuie luat in calcul si faptul ca vei obtine miere din faguri expusi la tratament chimic contra varroa.

filip

Inainte de salcam ,fac roii si extrag mierea de la pomii fructiferi ,paducel si ciresii salbatici,cand ea exista...........
Magaziile pentru salcam sunt din rame in care nu a fost crescut puiet decat intamplator,fagurii sunt uscati nu exista pic  de miere poliflora.
Cei care raman cu petice de miere capacita in toamna sunt descapaciti  in primavara dupa diafragma pentru stimulare.
Atat m-o dus capul pe mine din munca cu albinele..........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Citat din: marian sima din Februarie 03, 2015, 10:41:26 AM
Numa doare pe mine capul de Cloake.
Ar trebui sa te doara capul de tine!
Ai inceput sa aberezi atat pe teme apicole cat si pe altele.
Cred ca cel mai bun lucru e sa taci si sa faci, practica e singurul profesor!

marian sima

Romikele proba practica spune daca o teorie este aberanta sau nu.
Atata timp cat vorbesc din practica si ma bazez pe dovada practica chiar nu ma doare capul de cei care vorbesc din carti.

De fapt eu ti-am spus destul de clar pe mail,prietenul vostru Valter a facut afirmatia pe mesaj privat.

Baa eu sunt prieten cu moderatori si cu altii de pe forum.

Ca urmare m-a jignit pe topicul meu fara sa aplicati regulamentul.
Si cum era de asteptat preteni au inceput sa faca afirmatii care mai decare mai aberante apicol pentru ai sustine ce spune.

Pentru ce am spus eu pun si practic fata cu oricine,insa sa veniti voi sa-mi aratati cum albina tanara face naveta intre doi stupi.

Dar desigur ca voi aveti dreptate sunteti la butoane ,Valter va e prieten si Marian nu are putere in fata voastra .

De ce nu a-ti spus de la inceput asa si terminam tarbacaua.

Asa ca nu am decat sa tac ,am sa mai postez doar din cand in cand pe forumul de anunturi.
Sanatate si numai bine tuturor.

romikele

Practica ta nu inseamna cercetare. Aia e stiinta si nu se bazeaza pe concluzii trase in pripa in urma unor observatii haotice si aleatorii.
Nu confunda capra cu varza... una din ele are cacareze  :D

marian sima

O vorba spune''Practica bate teoria".
Nu aveti sange in instalatie sa dovediti teoriile voastre stati jos,eu va dovedesc ca o familie nu trage botci in cateva ore.
Stiti si voi de Cloake dar nu stiti ca una este o familie in cutia ei unde a stat matca si alta este schimbarea mediului interior si factori de stres mai pronuntati.

Considera ca sunt baiat Gigel si la randul doi nu-ti raspund ca sa nu te superi,stiu ca ai probleme cu inima.

ciucur

Domnule Sima,

Eu sunt sigur ca sunteti un om sufletist si bine intentionat.
Aveti insa un mod de a transmite ceea ce doriti, chiar daca intentionati sa faceti bine, care pentru unii poate fi jignitor.
Intelegeti ca nu toti oamenii sunt la fel. Eu cred ca cea mai mare gresala in relatiile interumane este de a-l considera pe cel cu care interactionezi dupa chipul si asemanarea ta. Daca dvs. aveti o exprimare mai directa nu toata lumea o apreciaza. Mai trebuie si sa ne ferim de pacatul capital.
Eu vreau sa va citesc pe toti pe forum, sunt satul de contre dure si nu vreau sa mai vad afirmatii despre sters conturi sau despre retragere de la postari.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MirceaCalin

Citat din: ciucur din Februarie 03, 2015, 01:32:06 PM
... Daca dvs. aveti o exprimare mai directa nu toata lumea o apreciaza...
Aş atrage atenţia, "cu toată dragostea" (cum spune Bogdan Chireac), că n-ar trebui să se confunde exprimarea directă cu exprimarea mitocănească !
Şi nu fac referire la nici o persoană în special !!!

marian sima

Intelegeti ca atata timp cat celalalt este sincer in dialog si are un comportament civilizat eu ma comport ca atare.
Cand celalalt minte numai ca sa fie ca el si coboara nivelul de civilizatia al dialogului eu ma conformez,nu ma obliga nimic ca altul sa vorbeasca urat si eu sa-i raspund frumos.

La cea ce am spus orisicui eu daca am ocazia ii stau in fata la propiu ,nu ma pitulesc si nu ma ascund dupa masti cum fac altii.

Referitor la discutiile mele apicole ,tot la fel cine vrea ii demonstrez ce am spus insa nu ma deplasez doar ca sa-i demonstrez,plateste deplasarea  si timpul meu.

Un proverb spune ''Inainte sa ceri trebuie sa oferi'' ,dupa unii se poate ca, cuvintele"" Nu confunda capra cu varza" ,una din ele are cacareze,repet dupa unii aceste cuvinte pot parea culmea civilizatiei.
Pentru mine insa nu  si te trezesti ca-ti raspund dupa cum nu vrei.




pharaonu75

Citat din: marian sima din Februarie 03, 2015, 01:08:21 PM
...
Stiti si voi de Cloake dar nu stiti ca una este o familie in cutia ei unde a stat matca si alta este schimbarea mediului interior si factori de stres mai pronuntati...

La stupul ME, separatorul Cloake se pune intre cele doua corpuri in care este cuibul. Sus se pune corpul cu puiet capacit, iar jos se pune corpul cu puiet crud. Practic se rupe cuibul in doua. Albinele sunt permanent in contact cu matca, pana in momentul inchiderii separatorului.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marian sima

Ma omori de tot cu acest Cloake . ))/
Daca este citat in cartile de apicultura sigur nu i-am retinut numele deoarece nu-mi place numele lui.
De sistem nici atat nu stiu ,te la sa-mi explici tu de joi.

Insa in cea ce i-am explicat lui nea Filip am spus destul de clar si cuprinzator ca daca intr-un stup divizezi cuibul in doua ,o parte sus si o parte jos cuibul fara matca v-a trage botci.

Uite declaratia mea aici,insa folosind acest sistem nu vad nici un avantaj la stupi Dadant .

Normal ca noaptea colonia a fost impartita in doua cuiburi cum a avut hrana (probabil ca mierea acea ai descapacit-o) ca si cand ar fi adus de afara a avut puiet ,nu a fost obisnuita cu gratia asa ca i-a venit greu sa treaca prin gratie ,asa ca ce aveai in cat urma sa se dezvolte ca entitate separata fata de ce era jos asta pana la un moment dat.


Vorba lui nea Gica saracul."Stupul nu este un butoi cu  varza ca sa bagati mainile in el de cate ori va doare capul''.

Dar voi nu-i luati in seama vorbele si separati cuibul ca e foarte bine ,eu nu stiu ce vorbesc,o-i fi eu Da Vinci dar sunt demodat fata de voi.