Recurs la istorie

Creat de D006, Decembrie 18, 2012, 08:16:32 PM

« precedentul - următorul »

paul1

Citat din: vulpea din Decembrie 30, 2015, 03:42:46 PM
PS.nu suport ortodoxia,doar pentru faptul ca izvoraste din iudaism ( Iisus=evreu ! )[daca tot suntem in 'sarbatori'].apropos : iudaism.ul vine dela Iuda ?
Pai, inseamna ca nu suporti crestinismul in ansamblu ! :uimit: :uimit: :uimit:
Si catolicii si protestantii si neoprotestantii, tot in iudaism isi au ... izvorul !
Inteleg ca preferi budismul, shintoismul si ... islamismul, ca de mozaism nu poate fi vorba ! :wink: :wink:
Inafara criteriului ... etnic, mai ai alte argumente pro sau contra ?
Vulpe (nu mai folosesc diminutive) mie mi-ai lasat impresia unui tip destul de destupatel la creier,insa rezumandu-te la acest unic criteriu imi cam da cu virgula. :nod: Eu stiam ca ramane valabila treaba cu ... nu conteaza cine-ti spune, conteaza daca e in regula ceea ce iti spune ! :nod:

tinumaftei

Citat din: vulpea din Decembrie 30, 2015, 03:42:46 PM
PS.nu suport ortodoxia,doar pentru faptul ca izvoraste din iudaism ( Iisus=evreu ! )[daca tot suntem in 'sarbatori'].apropos : iudaism.ul vine dela Iuda ?
Iuda (Iehuda) este un nume de vaza la evrei si nu are conotatia peiorativa din crestinism. Iuda, cel de la care vine substantivul iudeu, nu este Iuda Iscarioteanul, unul din discipolii lui Hristos ci unul din cei 12 fii ai lui Iacob, fondatorul unuia din cele 12 triburi pe structura caruia se va fonda dupa anul 1000 iHr regatul de sud sau regatul lui Iuda.
In ce priveste casatoria evreilor cu neevrei, au fost perioade cand au adoptat traditia ca sa nu se casatoreasca in afara etniei lor, insa in Europa astfel de casatorii au fost foarte rare din cauza ca erau considerati o rasa inferioara, doar tolerati, iar institutia casatoriei in Europa a fost sute de ani in mana bisericii care nu cununa familii mixte.

vulpea

paul1,reamintesc,aici si acum,ca am in familie protopop chiar de pe la 1900(fara brasoave)+am avut pe bunica,fiica de preot + nasa mea de nume = preoteasa + mama mea,nepoata de preot +(liceu de 11 clase)
am cantat in corul bisericii pana in cl. 10.a,deci educatie LA SANGE in spiritul bisericii.nu cred ca stie cineva mai bine ca mine cu ce se 'mananca' biserica/ortodoxismul/crestinismul,s.a.m.d. tin sa PRECIZEZ ca sunt credincios NUMAI lui Dumnezeu.daca chiar poporul evreu s-a dezis de Iisus (Barabas ?),eu dece l-as 'adopta' ?ce 'admir' la evrei e faptul ca au cultivata educatia dela varste f.mici cand noi,copii fiind,ne jucam in tarina si cu cercul ca niste handicapati.acest lucru nu-l poate nega nimeni,in rest,la ei,D.zeu cu mila.

Alutus

Citat din: paul1 din Decembrie 30, 2015, 06:33:54 PM
mie mi-ai lasat impresia unui tip destul de destupatel la creier,
Tu quoque, mi fili! Desi este dezamagitor, este totusi de inteles, dupa un an de munca grea, mai ales in zilele cetoase . Nu trebuie se fii ingrijorat, i se poate intampla oricui. Important este sa-ti recunosti lipsa temporara de orientare. Este primul pas spre vindecarea de naivitate. O pereche noua de ochelari cred ca ar putea ajuta.
Sa nu uiti Darie!

oroles

@tinumaftei, pun pariu ca esti protestant. Daca gresesc sa ma anunti ca mai am doua pariuri de facut! :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

vulpea

pt paul 1.PS. daca tot recurgem la credinta/biserica,atunci dece preotii nu respecta 'simplitatea' lui Iisus si se inzorzoneaza in numele credintei ? in biserica Marcuta (Eminescu !?),popistratii inca nu stiu ca se pedepseste acum cultul personalitatii ?(doua tablouri de 1/2 m 'troneaza' pe doua 'jilturi'-tablourile lui 'nenea' Daniel).

paul1

Citat din: vulpea din Decembrie 30, 2015, 08:19:49 PM
pt paul 1.PS. daca tot recurgem la credinta/biserica,atunci dece preotii nu respecta 'simplitatea' lui Iisus si se inzorzoneaza in numele credintei ? in biserica Marcuta (Eminescu !?),popistratii inca nu stiu ca se pedepseste acum cultul personalitatii ?(doua tablouri de 1/2 m 'troneaza' pe doua 'jilturi'-tablourile lui 'nenea' Daniel).
Lucrurile asa par la suprafata sau mai exact ... asa par atunci cand se trag concluzii pripite fara a se cunoaste toate aspectele.
In dogmatica ortodoxa exista OBLIGATIVITATEA ca pe peretele dinspre apus al naosului sa se picteze episcopul locului sub autoritatea caruia s-a construit sau s-a restaurat respectivul locas de cult. Fiind vorba in exemplul dat de tine despre o biserica aflata sub jurisdictia Arhiepiscopiei Bucurestiului, este normal ca Daniel sa fie pictat deoarece el este Arhiepiscopul Bucurestiului . La mine in zona il vezi pictat pe Pimen, Arhiepiscop al Sucevei si Radautilor.
Cat despre ... zorzoane, fiecare are o reprezentare dogmatica in cult. Despre ele ... altadata ! :smile:

Alutus

 De la un mare prieten catre prieteni si neprieteni.
Aceasta dubla intreprindere editoriala, tin s-o justific prin prin necesitatea imperioasa de a pune odata capat, la noi, obiceiului mai mult decat secular, de a scrie o istorie romaneasca "cosmetizata" de a ispravi odata cu mentalitatea ca unele fapte sau aspecte din trecutul  national trebuie minimizate sau chiar de-a dreptul ocultate, pe cand altele, considerate mai onorabile sau glorioase, trebuie umflate peste masura, in apreciere sau stil. Cum de nu se vede ca asemenea prezentare e profound daunatoare atat implinirii noastre in autenticitate ca fiinta nationala, cat si renumelui nostrum in afara?
   Ne tot plangem ca nu ni se da locul cuvenit in istoriografia europeana, dar nu vrem sa ne dam seama ca suntem primii vinovati de aceasta ocolire , prin minciunile mai mari sau mai mici, cu care impanam istoria noastra in tratatele sau manualele oficiale sau prin felul in care o prezentam in limbi de circulatie universala. Sunt apucaturi care au efectul diametral opus:....
   ...in istoria noastra contemporana , sunt de asemenea momemte a caror prezentare e intangibila.
   ...Exagerarea bombastica  a victoriilor obtinute de romani,exagerare uneori in masura sa prefaca un adevar in minciuna.
   ...conceptual eronat ca interesul national , ne-ar comanda un fel de selectie a datelor pe care le-am avea referitor la trecutul neamului nostru.
   ...cusurul national al infrumusetarii trecutului... mai multi istorici din noua generatie , ..., au intreprins o laudabila campanie impotriva miturilor nationale...   
Prietenii stiu de ce!   

Sa nu uiti Darie!

vulpea

p 1.,precis n-ai inteles ce am scris :nu e vorba de pictarea pe apus a lui 'nenea'Daniel ci niste poze ordinare
de 1/2 m puse in fata altarului('asta' NU a construit si NU a restaurat lacasul in cauza,acesta existand inainte chiar de a fii 'planificat' si mai ales 'conceput'=monument istoric de patrimoniu).

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

PricopArthur

Miere multă şi inimă curată!

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi