Jos

Autor Subiect: Recurs la istorie  (Citit de 62104 ori)

Offline cornelioandanciu

• Full Member
  • Mesaje postate: 676
Re: Recurs la istorie
« Răspuns #255 : Ianuarie 01, 2018, 02:47:37 p.m. »
Oricat  am da noi vina pe  turci,rusi,austrieci si mai nou pe americani, principala  vina  pentru saracirea populatiei si golirea de resurse o poarta cei care  au  condus si administrat  direct,ei fiind oameni ai locului in mare parte.Oricat am cauta  noi vinovati  in  alta  parte,  vinovatii  sunt  printre noi.Fara  acestia nu  s-ar  fi putut ajunge aici si  chiar  inlocuidu-i pe acestia cu altii rezultatul va fi asemanator.
Taceti, sa nu va auza careva ...   :D  Ramane intre noi ca aveti perfecta dreptate, dar sa nu mai spuneti la nimeni ! Boala asta nu este doar a noastra, de exemplu in urma cu vreo cateva saptamani am auzit niste soferi de TIR sarbi , stateau la o masa vecina cu a mea, dupa ce bausera cateva randuri de bere vorbeau foarte infocati ceva despre ""samolet, amerikanski, bombu ""   :D Si o faceau in Anglia ! Vazand atata curaj, mi-am mancat portia rapid, dupa care am disparut de acolo, nu cumva sa faca oarece conexiuni... Asadar, toti au intentia de a da vina pe altii pentru neputinta lor.
Va salut.

Offline kostas

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 94
Re: Recurs la istorie
« Răspuns #256 : Ianuarie 01, 2018, 05:00:56 p.m. »
Romanii  nu  sunt  mai prosti  sau mai  destepti decat  altii , iar de reactionat  la  manipulare , reactioneaza la fel.Odata  cu  eliminarea  elitei  romanesti ,poporul roman  a  crescut  cu  un  handicap care  a  lasat  urme  adanci  in  caracterul populatiei  ce  s-a  format.Nici pana  atunci  balanta  nu  era  egala, dar  din  acel moment  balanta  s-a   dezechilibrat maxim,sper ca nu  iremediabil.
Brucan  a stiut  foarte  bine  ca  Romaniei  ii trebuie  o perioada  foarte  lunga  sa  isi  revina , cand a   prezis  acei  25  de ani.
Ca sa nu  mai  spun  ca  ceea ce  se  vrea  a  fi  educatie  la  ora  actuala , este  indobitocire in masa.Si asta nu  este  valabil doar in Romania.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

Sus